Зенит надви Борусия, но се прости с Шампионската лига

Зенит (Санкт Петербург) победи Борусия (Дортмунд) насред "Сигнал Идуна Парк" с 2:1, но това се оказа недостатъчно на руският тим да продължи напред в Шампионската лига.

Първият двубой в Русия завърши с успех 4:2 за играчите на Юрген Клоп и с общ резултат 5:4 се класираха на четвъртфиналите.

Двата тима изиграха равностоен двубой, като този път гостите от Санкт Петербург се представиха много по-добре, особено в защита, отколкото на стадион "Петровски". Те излязоха напред в резултата чрез Хълк в 16-а минута, а Себастиан Кел изравни в 38-а. Победата за футболистите на Сергей Семак донесе резервата Саломон Рондон в 73-а минута.

Иначе двубоят не предложи кой знае какво зрелище, но това бе предопределено от слабата интрига с оглед на резултата от първия двубой. Все пак играчите на Зенит направиха всичко възможно, за да стигнат до чудото, но останаха на два гола от него.

С класирането си напред Борусия стана вторият представител на Германия на четвъртфиналите в Шампионската лига след Байерн (Мюнхен). Начело на Зенит от утре пък застава Андре Вилаш-Боаш, който ще се концентрира над изявите с тима в шампионата на Русия.

Наставникът на Борусия (Дортмунд) Юрген Клоп не можеше да разчита на контузения Марко Ройс, както и на Свен Бендер, Якуб Блашчиковски, Невен Суботич и Илкай Гюндоган. В игра се завърна Хенрих Михтарян, а атаката поведе Роберт Левандовски.

Проблемите в Зенит (Санкт Петербург) бяха свързани с отсъствието на бранителя Кристиан Ансалди и на нападателя Андрей Аршавин. На вратата бе предпочетен Вячеслав Малафеев вместо Юри Лодигин, който пази в първия мач. В центъра на защитата Томас Хубочан замени Нето, а Александър Кержаков зае мястото на Саломон Рондон на върха на атаката.

4074041

Двубоят започна с по-силна игра на Борусия (Дортмунд). Марсел Шмелцер центрира отляво към Пиер-Емерик Обамеянг в наказателното поле в 5-а минута. Националът на Габон се извиси и отигра с глава, но от три метра стреля неточно в аут.

Зенит отговори с опасен изстрел на Аксел Вицел, който обаче бе отразен от Роман Вайденфелер с вещина. В 17-а минута обаче стражът не успя да се намеси при един далечен шут на Хълк и допусна гол в своята врата. Бразилецът овладя топката пред наказателното поле, преодоля няколко бранители и с мощен шут от сериозна дистанция разстреля Вайденфелер за 1:0.

4074050

Домакините опитаха да изравнят, но атаките не им се получаваха. В 22-а минута Кевин Гроскройц пробва своя мерник по посока на вратата на Зенит, но Вячеслав Малафеев успя да избие в корнер.

За сметка на това гостите можеха да стигнат до втори гол. В 37-а минута Олег Шатов проби по лявото крило, влезе в наказателното поле и след като се освободи от бранител стреля опасно, но топката излезе в аут.

4074057

60 секунди по-късно руският тим бе наказан. Шмелцер центрира хубаво в пеналта на Зенит, а там Себастиан Кел с глава прониза Малафеев за 1:1. Така, след като попадението на Хълк върна интригата в сбълъсъка, голът на Дортмунд отново даде на Юрген Клоп и компания контрола над мача.

Втората част започна така, както протече и първата - с равностойна игра между двата тима без обаче пред двете врати да има кой знае какви положения. Това до голяма степен е обосновано от липсата на сериозна интрига в двубоя. Гостите от Санкт Петербург трябваше да вкарат цели три гола, за да продължат напред, а не се виждаше как това може да стане.

4074047

Борусия бе тимът, който повече владееше топката и атакуваше по-настойчиво. Зенит пък се отчете с удар на Хълк от пряк свободен удар, който обаче не бе точен.

Все пак груба грешка на Шмелцер позволи на руснаците да излязат напред в резултата и да стопят изоставането си на два гола. В 73-а минута Доменико Кришито центрира между двама противникови футболисти към наказателното поле, където Шмелцер изпусна Саломон Рондон. Бившият футболист на Рубин Казан успя да засече топката с плонж и я прати във вратата на Роман Вайденфелер, за да намали пасива на Зенит на два гола.

4074073

До края на срещата "жълто-черните" се прибраха в собствената си половина, а гостите опитаха всичко по силите си, за да стигнат поне до още едно попадение. Най-добрият шанс се откри пред Олег Шатов в 89-а минута, но Вайденфелер успя да спаси вратата си и двубоят завърши 2:1 в полза на Зенит.