Ван Перси припомни на "Олд Трафорд" за мощта на Юнайтед

Манчестър Юнайтед постигна най-паметната си победа под ръководството на Дейвид Мойс и осъществи единствения обрат през сезона в осминафиналите в Шампионската лига, след като съкруши с 3:0 Олимпиакос в реванша и елиминира гръцкия шампион с общ резултат 3:2.

За първи път от 2010-та година Юнайтед печели осминафинален сблъсък с повече от два гола разлика (тогава Милан бе сразен с 4:0), а за втори в историята си отстраняват съперник след поражение в първия мач. През сезон 2006/07 Рома надви с 2:1 „червените дяволи“ в първия двубой, но само за да бъде унижен със 7:1 на „Олд Трафорд“.

Големият герой за Юнайтед в знаменитата вечер в „Театъра на мечтите“ бе Робин ван Перси, който реализира и трите попадения за победата.

В 24-ата минута Хосе Холебас изблъска в гръб Робин ван Перси, който бе овладял на гърди в наказателното поле. Реферът отсъди дузпа, която бе реализирана с мощен изстрел от холандския стрелец - 1:0.

За шести път в кариерата си Ван Перси вкарва гол от 11-метров наказателен удар в Шампионската лига - само Рууд ван Нистелроой (10) и Лионел Меси (8) имат повече попадения от дузпи.

В добавеното време на първата част Уейн Рууни центрира отлично по земя отдясно и Ван Перси изпревари защитниците на Олимпиакос, за да засече с левия си крак кълбото в мрежата за 2:0. Холандецът вече има 24 попадения в Шампионската лига и 15 през сезона във всички турнири.

4074061

В 51-ата минута великолепно изпълнение на Ван Перси от пряк свободен удар препарира Роберто Хименес и взриви трибуните на "Олд Трафорд" - 3:0 и първи хеттрик за холандеца в Шампионската лига!

Победата обаче бе помрачена от принудителната смяна на Ван Перси в 91-ата минута, след като той бе фаулиран от противник и изпитваше силни болки в коляното, които не му позволиха да доиграе срещата.

4074065

Фактите от мача

Робин ван Перси е петият футболист на Манчестър Юнайтед с хеттрик в Шампионската лига – Андрю Коул има два, а Рууд ван Нистелроой, Уейн Рууни и Майкъл Оуен – по един. Той обаче е първият с екипа на „червените дяволи“ с хеттрик във фазата на елиминациите. Също така Ван Перси е четвъртият холандец с три попадения в един мач от най-силния футболен турнир след Ван Нистелроой и Рой Макаай (по два) и Марко ван Бастен.

Манчестър Юнайтед се присъедини към Байерн (Мюнхен) и стигна 1/4-финалите в Шампионската лига за рекорден 13-ти път.

Гръцките отбори са допуснали поне 2 гола в 12 от последните си 13 гостувания в Англия в Шампионската лига.

Райън Гигс изигра своя мач номер 140 в Шампионската лига – само 2 двубоя делят уелсеца от рекорда в това отношение на Раул Гонсалес.

4074067

На 40 години и 110 дни Райън Гигс се превърна в най-възрастният полеви футболист, участвал в мач от елиминациите на Шампионската лига.

Олимпиакос е загубил всичките си 8 визити на английски клубове в Шампионската лига, винаги с поне два допуснати гола и без да е отбелязал повече от един.

За първи път в настоящия формат на Шампионската лига Юнайтед продължава напред след загуба с 0:2 в първия мач на елиминации.

Юнайтед има 100-процентова успеваемост у дома си срещу гръцки отбори – 6 победи от 6 мача с голова разлика 20:1.

4074068

Първо полувреме

Срещата започна на много бързи обороти, като гостите спазиха обещанието си и действаха агресивно, най-вече по левия фланг на атаката си. Опасно центриране на Хосе Холебас успоредно на голлинията бе изчистено в ключов момент от Джоунс точно преди Домингес да играе с топката. Юнайтед отговори с първия точен изстрел в мача на Уейн Рууни от пряк свободен удар, който бе отразен от Роберто Хименес.

4074044

В 15-ата минута се стигна до първото чисто положение в срещата, като то бе създадено от гостите. Джоел Кемпбъл бе оставен да направи пробив отдясно в наказателното поле и да центрира по земя за Ернан Перес, който обаче стреля над вратата от 5 метра и изпусна отличен шанс да открие резултата.

В 18-ата минута Уейн Рууни с глава пък можеше да открие резултата за домакините, но ударът му с глава след центриране на Райън Гигс срещна гредата!

4074046

Вратарят Роберто Хименес отклони кълбото с върха на пръстите си, а в 35-ата минута се прояви още по-класно, като отрази майсторски коварен удар също с глава на Рафаел след подаване от корнер.

Колегата му на вратата на Манчестър Юнайтед Давид де Хеа не остана по-назад, като заслужи аплодисментите на зрителите с две поредни фамозни спасявания. Първо след центриране на Ернан Перес Давид Фустер стреля с глава, но испанският страж спаси с крак. При добавката Алехандро Домингес отблизо можеше да изравни, но отново с крак Де Хеа не позволи да бъде преодолян от близка дистанция!

Малко изненадващо в самия край на полувремето Рууни намери непокрития Ван Перси в наказателното поле и от около 5 метра холандецът с кинжален удар направи резултата 2:0.

4074062

Второ полувреме

По най-добрия начин започна втората част за домакините, които получиха правото да изпълнят пряк свободен удар след нарушение срещу Уелбек на около 20 метра от голлинията. Ван Перси стреля мощно и въпреки че не насочи кълбото в някой от ъглите, препарира вратаря на Олимпиакос и направи резултата 3:0, оформяйки хеттрика си.

След попадението "червените дяволи" намалиха темпото и в известен смисъл предоставиха инициативата на противника, който започна по-често да владее топката и да се задържа по-дълго в половината на домакините.

4074063

Дори на моменти 9 души в червено стояха пред дъгата на наказателното си поле, като в 66-ата минута Давид де Хеа отново трябваше да се намесва решително.

Н'Динга напредна отдясно и сервира топката на точката за дузпа, откъдето Давид Фустер стреля опасно, но испанският страж улови кълбото сигурно. Въпреки че в голямата си част атаките на гостите не стигаха дори до неточен удар към противниковата врата, феновете на трибуните се изнервяха от внезапната пасивност на "червените дяволи".

4074064

Независимо от хаоса на моменти в играта на Юнайтед, разбъркванията в наказателното поле на домакините не водеха до решителни изстрели на футболистите на Олимпиакос. Финалният натиск на гостите се оказа безплоден, а контузията на Ван Перси леко помрачи настроението на "червените дяволи", като холандецът бе сменен от Маруан Фелаини. В крайна сметка последния съдийски сигнал узакони страхотния обрат на Юнайтед.

Преди мача

Мениджърът Дейвид Мойс сякаш има последен шанс да се докаже пред разгневените и разочаровани фенове на „червените дяволи“, които все по-ожесточено се настроиха срещу специалиста след срамната загуба с 0:3 от вечния враг Ливърпул на „Олд Трафорд“.

4074045

Само веднъж в последните си 17 мача от осминафинална фаза на Шампионската лига Юнайтед е успявал да спечели с 3 или повече голове разлика – колкото са му нужни тази вечер. Това се случи през 2010-та при успеха с 4:0 над Милан.

За да се реваншира пред феновете, Мойс ще трябва да изведе Юнайтед до една от най-паметните победи в Шампионската лига, като съперникът Олимпиакос няма да се откаже лесно от постигането на забележително постижение – взимане на скалпа на английския шампион.