Започват решителните мачове в Лига Европа

Тази вечер ще се изиграят първите четвъртфинални срещи от Лига Европа, а мачовете обещават да са доста интересни. От надпреварата вече отпаднаха двата най-големи фаворита Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити, въпреки заканите за успех в турнира. Това обаче в никакъв случай не прави Лига Европа по-малко вълнуваща.

Цели три испански отбора има на четвъртфиналите, което затвърждава доминацията на иберийците по европейските терени. И в Шампионската лига единствената страна с два представителя сред осемте най-добри е именно Испания, а след първите срещи Реал Мадрид и Барселона изглеждат фаворити за класиране на полуфинал.

В Лига Европа испанските тимове също изглеждат фаворити най-малко в две от срещите. Валенсия гостува на АЗ Алкмаар, Атлетико посреща Хановер в Мадрид, а Атлетик Билбао излиза на „Фелтинс Арена" срещу Шалке. В единствения сблъсък без испанско участие Спортинг Лисабон е домакин на Металист Харков.

На пръв поглед най-интересен и завързан обещава да е двубоят между Шалке и Атлетик Билбао. По принцип германците трябва да се считат фаворит, тъй като имат много повече опит. В последните си шест участия в Европа „кралско сините" за четвърти път достигат тази фаза.

През 2006 година на четвъртфинал за Купата на УЕФА Шалке отстрани Левски, през 2008 година игра четвъртфинал в Шампионската лига срещу Барселона, а миналата година изхвърлиха шампиона Интер от най-престижната надпревара именно на тази фаза.

На другия полюс са Атлетик Билбао. Баските участват едва за втори път в европейските клубни турнири в последните шест години, като през сезон 2009-2010 отпаднаха на шестнайсетинафиналите от Андерлехт с общ резултат 1:5.

В тазгодишното издание на надпреварата обаче футболистите на Марсело Биелса се представят повече от впечатляващо. Баските влязоха в групите на Лига Европа, след като противникът им в плейофа Трабзонспор отиде да играе в Шампиионската лига на мястото на изхвърления Фенербахче. Впоследствие Атлетик завърши на първо място в група с богаташите от Пари Сен Жармен, Ред Бул Залцбург и отстранилия Рома Слован Братислава.

На шестайсетинафиналите бе изхвърлен Локомотив Москва, а после дойде и бомбата, след като баските унижиха Манчестър Юнайтед и не само го победиха на два пъти, но и тотално го надиграха на „Олд Трафорд".

Футболистите на Атлетик Билбао не се уплашиха от "Олд Трафорд"

Футболистите на Атлетик показаха непримирим дух срещу английския шампион далеч от дома и ще заложат на него и на „Фелтинс Арена", където отново ще очакват голове от звездата си Фернандо Йоренте.

У дома обаче Шалке рядко оставя шанс на противниците и тази година „кралско сините" имат пет победи и само едно равенство на свой терен - 0:0 срещу АЕК Ларнака в груповата фаза.

На своя стадион футболистите на Хууб Стевенс вкарват доста голове, но и твърде рядко успяват да не допуснат. Показаха го и в последния мач, когато Твенте поведе с 1:0, но след това Раул и компания нанизаха цели четири попадения във вратата на Николай Михайлов.

Шалке се разправи с Твенте по категоричен начин

Няма и как да е по друг начин, когато в предни позиции играят футболисти като бившия ас на Реал Мадрид и Клаас-Ян Хунтелаар, който се намира в страхотна форма и води сред голмайсторите в турнира с девет попадения.

Шалке обаче е слаб гост, така че при един добър резултат довечера Марсело Биелса може да се надява да продължи приказката на Атлетик в Европа.

В друг интересен мач Валенсия гостува на АЗ Алкмаар. След отпадането на Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед прилепите се превръщат в един от основните фаворити за трофея.

Традиционно футболистите на Унай Емери играят бърз и атакуващ футбол и макар че не успяха да излязат от своята група в Шампионската лига, достигнаха без проблем до четвъртфиналите на Лига Европа.

Те отстраниха един след друг Стоук Сити и ПСВ Айндховен на Станислав Манолев с три победи в общо четирите мача. Роберто Солдадо е истински кошмар за противниковата защита и никак няма да е лесно на бранителите на АЗ да се справят с него, а Жорди Алба вече привлече вниманието на грандовете на европейския футбол.

Солдадо ще опита да накаже АЗ Алкмаар

Футболистите на Герт Ян Веербек стартираха участието си турнира още в края на юли, но са на път да достигнат до неговия край. Въпреки че постигнаха пет равенства в група, която не впечатляваше, АЗ Алкмаар успя да достигне до елиминационната фаза, където изненада последователно Андерлехт и борещия се за място в тройката на Серия А Удинезе.

Сега предизвикателството е още по-голямо, но Валенсия освен в Лига Европа, трябва да се съсредоточи в запазването на позицията си в Испания и това определено дава възможности на холандците.

Другият голям фаворит за трофея, Атлетико Мадрид, се изправя срещу на пръв поглед непретенциозния Хановер.

Мадридчани, които триумфираха в надпреварата преди две години, са във възход начело с Диего Симеоне. Голмайсторът на Порто от миналата година, Фалкао и тази сега не е толкова далеч от приза, и ще се опита да добави както него, така и купата на Лига Европа във витрината си.

„Дюшекчиите" също започнаха участието си в надпреварата още през юли и от 14 мача до този момент в Европа имат 12 победи. Те впечатлиха в елиминационната фаза, като отстраниха Лацио и Бешикташ, вкарвайки им общо 10 гола.

Атлетико мачка наред в Лига Европа

На този фон германците изглеждат тотален аутсайдер, но в миналия кръг те се разправиха със Стандарт Лиеж след 2:2 като гост и звучното 4:0 в Хановер. Преди това те бяха загубили от белгийците в груповата фаза и останаха зад тях в класирането.

Освен това футболистите на Мирко Сломка изненадаха и друг белгийски гранд - Брюж и го изпратиха у дома след две победи, а още в плейофната фаза сътвориха истинска изненада елиминирайки Севиля. Всичко това идва да покаже, че в Хановер далеч не мислят да се предадат без бой.

Последният двубой от четвъртфиналите, макар и да е без испанско участие, все пак включва отбор от Иберийския полуостров. Спортинг Лисабон приема на „Жозе Алваладе" стабилно представящия се напоследък в Европа отбор на Металист Харков.

До преди няколко години украинците имаха едно международно участие, но в последните четири сезона за трети път излизат от групите на Лига Европа. Сега обаче те за първи път стигнат четвъртфинал и направиха това по безапелационен начин - с едно единствено поражение от Олимпиакос в миналия кръг.

В същото време футболистите на Мирон Маркевич имат 8 победи от 12 срещи, а най-впечатляващ е духът, който показват. Въпреки че загубиха у дома от гръцкия шампион и до 81-та минута в реванша изоставаха в резултата, а изтърваха и дузпа, украинците не спряха да атакуват до последния съдийски сигнал и с голове на Марко Девич и Кристиян Виягра в края на двубоя шокираха домакините.

Спортинг пък заедно с Атлетик Билбао сътвори голямата сензация на турнира и изхвърли безспорния фаворит Манчестър Сити. Португалците успяха да достигнат до бойко 1:0 като домакин, но никой не очакваше, че на „Етихад стейдиъм" ще вкарат две попадения до 43-тата минута. Въпреки че „гражданите" обърнаха срещата, лисабонските „лъвове" успяха да удържат аванса си и да вдъхнат вяра на феновете си.

Футболистите на Манчестър Сити наведоха глави пред "лъвовете"

Нормално е след този успех очакванията да са големи, но наставникът Са Пинто не трябва да се заблуждава, че срещу коравите украинци ще е по-лесно. Спортинг трябва да даде всичко от себе си и да докаже, че отстраняването на Сити не е случайност и плод на подценяване от страна на англичаните.

Всичко това дава предпоставки довечера да станем свидетели на вълнуващи и непредсказуеми двубой. Срещите са от 22.05 минути българско време.