Една от живите легенди на сумото - бившият йокозуна Китаноуми, бе обвинен, че е уреждал схватки със съперниците си по време на знаменитата си кариера. Твърдението е на друг бивш борец - Кейсуке Итай, състезавал се някога с бойното име Котецуяма, а сега привикан като свидетел в процеса срещу сп. "Шукан Гендай". Японската сумо асоциация (JSA), чийто председател доскоро бе именно Китаноуми, заведе дело за клевета срещу изданието, което твърди, че в момента сумото е проядено от мощна корупционна схема.
"Аз лично съм участвал в уговорени схватки с Китаноуми - заяви Итай под клетва в Окръжния съд в Токио. - В замяна на моята загуба получих 500 000 йени (б. р. - $5000) от щаба на Китаноуми."
Китаноуми е феноменална звезда на дохиото през 70-те години на миналия век и бързо стига до най-високото стъпало в йерархията - "велик шампион", или йокозуна. След края на кариерата си прочутият борец постигна много за популяризирането на древния спорт. В края на лятото обаче Китаноуми се видя принуден да подаде оставка като председател на JSA заради постоянните атаки, очернящи имиджа на древния спорт.
Разкритията на Итай са просто поредната брънка в бързо разпростиращия се скандал, започнал с прокуждането на трима руски борци, уличени в употреба на марихуана, и засегнал дори България - в уреждане на мачове бе обвинен и Калоян Махлянов-Котоошу. За нередности в света на сумото се дочу още миналата година, когато чирак в една от професионалните школи почина, пребит жестоко от свои надзиратели заради желанието си да напусне обучителната програма.
Странното е, че Кейсуке Итай още през 2000 г. обявява публично, че знае за уговорки на дохиото, но тогава никой не му обръща внимание. В продължилата от 1978 до 1991 г. кариера Котецуяма стига най-много до званието комусуби.
Интересна контратеза публикува японският в. "Джапен Таймс". Според анализаторите на изданието бившият руски борец Сослан Гаглоев-Ваканохо (на снимката), от когото именно тръгна вълната обвинения в корупция, има много прозаична причина да напада бившите си работодатели - загубата на личния си доход.
"Планирането на тази негова мисия откъм време навежда на мисълта, че младото момче се бори със зъби и нокти за своята заплата от 1 млн. йени на месец. Безвъзвратно загубена, трябва да се отбележи. Действията на Ваканохо дойдоха в твърде "подходящ" момент и това няма как да не накара специалистите да заподозрат заговор. С една простичка цел - възставновяване на Ваканохо в длъжност. Нещо, което никога няма да се случи", коментира "Джапан Таймс".
Освен Котоошу руснакът обвини в уреждане на мачове йокозуна Асашорю, а по един или друг начин в схемата бяха засегнати имената на общо 31 сумисти от висшата дивизия "макуучи".
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ