Ювентус показа на Фиорентина кой е кралят (ВИДЕО)

Ювентус за пореден път през този сезон доказа, че е най-силният италиански отбор и заслужено продължава да бленува за требъл, след като превзе „Артемио Франки“ и категорично срази Фиорентина с 3:0.

Така „Старата госпожа“ заличи пасива си след поражението с 1:2 от „виолетовите“ в Торино и се класира за финала в турнира за Купата на Италия за първи път от 2012 година. Още през първото полувреме „бианконерите“ натрупаха солиден аванс, и то при положение, че играеха без четирима от асовете си – Джанлуиджи Буфон, Андреа Пирло, Пол Погба и Карлос Тевес.

Заместникът на Тевес – Алесандро Матри – откри резултата в 21-ата минута и се отплати за доверието на треньора Масимилиано Алегри, който го пусна в игра за първи път от трансфера му през януари. В самия край на първата част пък Роберто Перейра направи успешна добавка на празна врата след отклонен шут на Алваро Мората и покачи преднината на Юве на 2:0.

В 59-ата минута Леонардо Бонучи с мощен шут от воле след центриране на Клаудио Маркизио от корнер реализира за 3:0 и направи задачата на домакините непосилна. Така с общ резултат 4:2 Ювентус елиминира храбрия тим на Винченцо Монтела и продължава да спори за всички възможни три трофея – Скудетото, Купата и Шампионска лига.

Съперникът на финала ще стане ясен в сряда, когато от 21:45 часа Наполи приема на своя стадион „Сан Паоло“ Лацио. Първият двубой на „Олимпико“ завърши 1:1.

В 87-ата минута триумфът на гостите бе помрачен от пресиления директен червен картон на Алваро Мората, който бе изгонен за нарушение в гръб срещу Алесандро Диаманти.

Именно „Ла Виола“ прекрати впечатляващата двегодишна серия от 49 домакински мача без поражение на Юве в първия рунд на полуфиналите, но отново натоварената програма на тима даде негативно отражение върху представянето.

Все пак, Фиорентина продължава да се бори за място в топ 3 или поне за позициите, даващи право на участие в Лига Европа, като ще очаква битката с Динамо (Киев) на 1/4-финалите във втория по сила евротурнир.

След силното начало на Фиорентина и няколкото напрегнати ситуации в наказателното поле на "Старата госпожа", интригата в двубоя получи сериозен тласък в 21-ата минута. Борха Валеро загуби топката в двубой с Клаудио Маркизио, след което италианецът похвана пробив и центрира в наказателното поле. Шутът на Роберто Перейра бе блокиран, но Матри бе на правилната позиция, за да осъществи успешна добавка и да даде аванс на "бианконерите" - 0:1.

Домакините в два случая се почувстваха ощетени от реферите, след като две техни попадения бяха отменени. Първо още в 4-ата минута Мохамед Салах проби в наказателното поле, но бе затворен и не можа да нанесе удар. Бранителите на Юве обаче се провалиха в опита си да изчистят и след като се пребори за топката със Стефано Стураро, Салах я прати в мрежата на Буфон - голът обаче бе отменен за нарушение в атака на египтянина.

В 36-ата минута след центриране от пряк свободен удар на Матиас Фернандес пък попадение с глава на Гонсало Родригес бе отменено заради засада, като повторенията убедиха в правотата на лайнсмена. Въпреки цялото си старание в предни позиции, домакините така и не успяваха да отправят точни удари към Буфон, с което да застрашат преднината на Ювентус.

Алваро Мората с опасен шут по диагонала в 41-ата минута стигна много близо до втори гол, но прати топката на десетина сантиметра от гредата. В 44-ата обаче Мората получи добър пас на дъгата на пеналтерията и без проблеми преодоля Стефан Савич, след което стреля по земя, но Нето отрази удара. Топката обаче попадна на пътя на връхлитащия Роберто Перейра, който се възползва от статичността на Хосе Басанта и на празна врата даде аванс на "Старата госпожа" в общия резултат - 0:2.

Фиорентина започна силно второто полувреме и в 51-ата минута стигна близо до гол, след като Матиас Фернандес демонстрира отлична техника на малък диаметър в наказателното поле и успя да подаде към Марио Гомес. Германският нападател обаче реши да стреля с десния крак от малък ъгъл и прати кълбото от външната страна на мрежата. Секунди по-късно Салах от десетина метра отправи нов неточен удар, но затвърди прогреса на "виолетовите".

"Старата госпожа" усети мобилизацията на съперника и реши да приспи темпото с повече разигравания и повече задържане на топката. С подобна многоходова комбинация Перейра получи шанс да стреля по диагонала от наказателното поле, но Нето изби в конер. След центрирането от него обаче Леонардо Бонучи бе оставен непокрит и от около седем метра с безпощадно воле разпечата мрежата на домакините - 0:3.

До края на срещата Фиорентина обсади вратата на Сторари, но не създаде особени проблеми на вратаря с далечните изстрели и центриранията от фланговете. Матри имаше изгодна възможност да отбележи отново, но Нето му попречи. В крайна сметка резултатът остана непроменен и Ювентус отпразнува прогреса си към финала.

На вратата за домакините застана Нето, а пред него в защита оперираше триото Хосе Басанта, Гонсало Родригес и Стефан Савич. Алберто Акуилани бе опорен халф, а Маркос Алонсо и Хоакин бяха на двата фланга. Борха Валеро и Матиас Фернандес заформиха тандем в средата на терена, а на върха на атаката се разчитшеа на Марио Гомес и Мохамед Салах – последният реализира и двете попадения в предишния мач в Торино.

Ювентус не може да разчита на Карлос Тевес, Пол Погба и Андреа Пирло, като на вратата бе Марко Сторари. В защита от дясно наляво се подредиха Щефан Лихтщайнер, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Патрис Евра. Триото в халфовата линия се състоя от Стефано Стураро, Клаудио Маркизио и Артуро Видал. Роберто Перейра бе поставен зад двамата нападатели Алесандро Матри и Алваро Мората.