Ювентус ликува, мечтата на Бербатов в Шампионска лига се изпари (ВИДЕО)

снимка: asm-fc.com

Ювентус блокира Монако и за първи път от 2003 година се класира на полуфинал в Шампионска лига, след като стигна до равенство 0:0 на стадион „Луи Втори“ и с минималния си аванс от първия мач в Торино елиминира отбора на Димитър Бербатов.

Българският нападател се появи в игра през второто полувреме, но не можа да помогне на съотборниците си поне да вкарат дуела в продължения. Бербо също така пропусна възможността да се класира на полуфинал в ШЛ с трети различен отбор след Байер (Леверкузен) и Манчестър Юнайтед, с които дори има участия на финал.

Ювентус се погрижи монегаските да не стигнат до чисти голови положения, въпреки натиска и по-високото владеене на топката. Високото темпо обаче не помогна на домакините да пробият защитата на италианския шампион, който под ръководството на Масимилиано Алегри направи пробив до заключителната фаза на най-силния турнир – нещо недостижимо по времето на Антонио Конте.

„Старата госпожа“ е в изключително престижна компания на други три европейски колоса – Байерн (Мюнхен), Барселона и Реал Мадрид, който по същото време тази вечер спечели с 1:0 повторението на финала от миналата година срещу Атлетико (Мадрид) и също се вреди в топ 4 на Шампионска лига (подробности вижте НА ТОЗИ ЛИНК).

Също така за първи път от 2010 година, когато Интер триумфира, шампионът на Италия е на полуфинал в Шампионска лига. Клубовете от Серия А са във възход в евротурнирите този сезон, като два от тях - Наполи и Фиорентина - могат утре да се класират на полуфинали в Лига Европа.

Монако отпада, но с подобен млад състав треньорът Леонардо Жардим надвиши очакванията на ръководството със самото присъствие на четвъртфиналите и тимът се държа повече от достойно, за да допринесе за възхода на Франция в евротурнирите този сезон.

Мачът започна доста емоционално със странна и неособено спортсменска проява на Джорджо Киелини, който се подхлъзна в неподходящ момент и щеше да подари топката на Бернардо Силва в опасна близост до наказателното поле на Ювентус. Италианският бранител обаче по безкомпромисен начин с ръка от земята си взе топката, за да спре атаката на домакините - той получи жълт картон за проявата си, а от прекия свободен удар не дойде нищо опасно.

Монегаските наложиха нещо като домакински натиск в първите минути и първи стигнаха до удар по посока на противниковата врата - Джофри Кондогбия стреля от около 25 метра, но встрани от гредата.

В 15-ата минута домакинският натиск на Монако за малко не бе материализиран, след като защитата на Юве не бе подредено по най-добрия начин при пробив отдясно на Силва, чието центриране успоредно на голлинията за малко не бе засечено в мрежата от Леонардо Бонучи, който все пак изчисти в корнер в последния момент.

4139260

Кондогбиа в 20-ата минута отново опита да повтори красивия си гол от срещата с Арсенал, но този път стреля право в ръцете на Джанлудижи Буфон, отново от поне 20 метра дистанция. Въпреки че темпото бе високо, двата отбора реално играеха по-скоро предпазливо и по този начин не създаваха чисти голови положения, както, до голяма степен, се очакваше.

4139272

След падане на Кондогбиа в наказателното поле в 35-ата минута домакините поискаха дузпа, която не бе дадена, а основания за това по-скоро нямаше, защото играчът на Монако просто бе затворен от двама бранители на Юве.

4139274

Защитниците на Монако бяха изнесени в предни позиции и не се притесняваха да пресират нападателите на Юве, но домакините не можеха да се възползват от центриранията по фланговете - дори когато топката биваше засичана в наказателното поле, винаги бранител на "Старата госпожа" блокираше умело съперника си и не му даваше предимство.

4139279

Тевес нанесе опасен изстрел в 44-ата минута след грешка при изнасянето на Жереми Тулалан, след като секунди по-късно бе опитал да накаже пък неточност на Андреа Раги, но офанзивата на гостите бе притъпена, а и провалена с неточно извеждащо подаване на Пирло.

Леонардо Жардим реагира на нулевото равенство на почивката и включи в игра Димитър Бербатов на мястото на Жереми Тулалан, което върна Бернардо Силва в по-задни позиции. Центриранията от статични положения и от фланговете станаха потенциално по-опасни, като в 50-ата минута Буфон не разчете добре излизането си при поредната изсипана топка и след рикошет Абденур можеше да се разпише на празна врата, но Евра го изпревари и изчисти.

В 55-ата минута Бонучи подаде невнимателно назад и за малко не подари кълбото на Бербатов, който се протегна да играе с него, но Буфон го изпревари и изчисти на безопасна дистанция. Малко по-късно брилянтен пас от дълбочина стигна до Мората, който можеше да изведе Тевес сам срещу вратаря в наказателното поле, но се забави с паса и Лайвен Кюрзава му отне топката.

4139276

Опасните положения и удари съвсем оредяха в заключителните минути, а в 90-ата Пирло като на шега от пряк свободен удар на 30 метра от голлинията можеше да се разпише, но топката облиза сглобката на гредите.

Гол от дузпа на Артуро Видал донесе победа с 1:0 на Ювентус в Торино преди седмица в първия двубой, който протече изключително равностойно, като и двата тима изпуснаха шансове за повече попадения (припомнете си развитието на мача на „Ювентус Стейдиъм“ НА ТОЗИ ЛИНК)

Съставите

Донякъде очаквано Димитър Бербатов не започва сред титулярите на Леонардо Жардим, който залага на офанзивната схема 4-3-3, макар и без наличието на чист нападател. Изгряващата звезда на френския футбол Антони Марсиал ще води атаката на монегаските в компанията на Яник-Ферейра Караско и Бернардо Силва, който отново получава доста офанзивни функции.

Жоао Моутиньо, Жереми Тулалан и Джофри Кондогбия си партнират в средата на терена, като така формират най-доброто възможно трио в тази линия за Монако. Защитата е изградена от Фабиньо, Лаймен Кюрзава, Андреа Раги и Аймен Абденур, докато на вратата е Даниел Субашич.

Треньорът на Ювентус Масимилиано Алегри отново не може да разчита на контузения Пол Погба, а Артуро Видал до последно бе под въпрос заради ангина, но все пак намира място в стартовия състав.

Въпреки някои прогнози на италианските медии, Алегри залага на схема с трима бранители, която прилича най-много на 3-3-2-2. На вратата е Джанлуиджи Буфон, а пред него триото в ариегарда е изградено от Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Джорджо Киелини.

На левия фланг ще оперира Патрис Евра, а отдясно се завръща Щефан Лихтщайнер, който пропусна победата с 2:0 в дербито над Лацио през уикенда в Серия А. Андреа Пирло е архитектът в средата на терена, а пред него за позиционирани Клаудио Маркизио и Видал.

Алваро Мората, който също пропусна успеха над Лацио в Калчото, сега си партнира с голямата звезда и голмайстор Карлос Тевес.