Ювентус изпепели Борусия (Д) и отново мечтае в Шампионска лига

Италианският шампион Ювентус заслужи мястото си на четвъртфиналите в Шампионска лига с нов силен мач и втора победа над Борусия (Дортмунд), този път с 3:0 като гост пред препълнените и екзалтирани трибуни на "Сигнал Идуна Парк".

65-те хиляди зрители посрещнаха "Старата госпожа" с ефектна хореография, препращаща към спечеления от германците финал в турнира с 3:1 през 1997-ма година. Още в третата минута обаче те бяха изпепелени от фамозния шут от около 25 метра на Карлос Тевес, който не остави шанс на вратаря Роман Вайденфелер.

Карлито отбеляза петия си гол в Шампионска лига този сезон, а най-големият проблем на Ювентус до края на първата част бе принудителната смяна на Пол Погба в 27-ата минута. Домакините бяха изключително беззъби и предсказуеми в действията си, а първият им точен удар дойде едва в 64-ата минута.

4136306

След като направи два пропуска от стопроцентови положения през втората част, Алваро Мората покачи на 0:2 в 70-ата минута. Бившият нападател на Реал Мадрид получи пас на празна врата от Тевес, който пък бе изведен с великолепен пас от Клаудио Маркизио.

В 79-ата минута идентична атака намери Тевес този път на границата на наказателното поле и Карлито с безкомпромисен шут прати отново топката в мрежата на Роман Вайденфелер - 0:3 и шесто попадения за аржентинския нападател в Шампионска лига този сезон, като в предишните си 33 мача е отбелязал също толкова.

4136311

С общ резултат 5:1 лидерът в италианската Серия А се класира напред безапелационно, а десетият в германската Бундеслига така и не убеди, че заслужава трето поредно участие на четвъртфиналите.

Ювентус продължава да представя Италия в най-силния евротурнир, а Германия също има само един отбор на 1/4-финалите в лицето на Байерн (Мюнхен), след като Шалке и сега Борусия (Д) отпаднаха.

4136308

В другия мач от вечерта Барселона надви на "Камп Ноу" Манчестър Сити с 1:0. Разберете повече за това дерби в Sporta.bg НА ТОЗИ ЛИНК

Мачът на "Сигнал Идуна Парк" започна далеч по-силно за Ювентус, които още в първата минута организираха опасна контраатака и Алваро Мората изведе Карлос Тевес в наказателното поле.

Карлито имаше вариант да стреля по диагонала, но предпочете да центрира остро по земя, като бранител на домакините изчисти топката пред испанския нападател.

Юве наложи висока преса от самото начало и бързо си върна владението на топката в близост до противниковата пеналтерия. В 3-ата минута Евра подаде към Тевес, който от около 30 метра отправи бомбен изстрел и прати топката по красив начин неспасяемо в горния десен ъгъл на Роман Вайденфелер - 1:0.

След ранно инкасирания гол домакините опитаха да се окопитят и пренесоха действията в противниковата половина, но играеха прекалено малко с топката, за да създадат трайни проблеми на "Старата госпожа". Италианските шампиони разиграваха хладнокръвно помежду си и се стараеха да държат кълбото в свое владение възможно най-дълго.

В 16-ата минута след поредната безплодна акция на Борусия, Юве подхвана на свой ред контраатака и Щефан Лихтщайнер реши също да пробва късмета си от сериозна дистанция, но този път Вайденфелер изби в корнер силният шут на швейцареца в горния ъгъл.

В следващите минути Борусия сякаш осъзна, че е пропилял четвърт час от мача в стремеж да пробие през средата на терена, като започна да използва повече фланговете. "Жълто-черните" имаха два шанса да центрират в наказателното поле от фаул по лявото крило, но Джанлуиджи Буфон не бе затруднен и в двата случая.

В 27-ата минута Ювентус понесе сериозен удар по амбициите си, защото Пол Погба пострада при сблъсък със Сократис Папастатопулос и трябваше да напусне принудително срещата за сметка на Андреа Бардзали.

4136310

Тактиката на Алегри претърпя леки изменения с влизането на трети централен защитник, който щеше да позволи на Лихтщайнер и Патрис Евра да действат повече като крила при нужда (3-5-2), а при отбраняване - 5-3-2. С напускането на френската звезда обаче Ювентус сякаш заигра с човек по-малко, защото бе натикан в собственото наказателно поле и рядко успяваше да изнесе топката. Домакините обаче продължаваха да не намират начин да комбинират успешно в заключителната фаза на акциите си или пък да отправят точен удар към Буфон.

4136315

Реално натискът на Борусия трая около 10 минути, и то без да бъде създадено опасно положение, с изключение на няколко центрирания, които не затрудниха вратар от класата на Буфон. Юве отстъпи инициативата след напускането на Погба, но без особено напрежение се прибра на почивка с аванс.

В 50-ата минута Карлос Тевес подхвана убийствена контраатака на "Старата госпожа", при която четирима защитници се съсредоточиха около него и оставиха съвсем сам Мората. Карлито подаде на партньора си в атаката и го изведе сам срещу вратаря, но испанецът стреля разочароващо и право в тялото на Вайденфелер, с което изпусна да предреши изхода от сблъсъка.

4136325

Борусия продължаваше да не предлага нищо различно в атаките си и не застрашаваше вратата на Буфон, докато нова контраатака на Юве в 56-ата минута отново даде шанс за гол на Мората. Този път Роберто Перейра проби през центъра и подаде вдясно в наказателното поле за бившия нападател на Реал Мадрид, чийто диагонален шут по земя отново бе париран от Вайденфелер.

В 64-ата минута Борусия отправи първия си точен удар (!) и общо втори в мача, когато Кампел реши да пробва мерника си от границата на наказателното поле, но топката бе насочена право в обсега на Буфон и той улови без грижи.

4136312

Юрген Клоп реагира с включването на Якуб Блашчиковски вместо Мъхитарян и Адриан Рамос (а не Чиро Имобиле - голмайстор с 6 попадения на тима в турнира) вместо Свен Бендер.

В 70-ата минута логиката възтържествува и Ювентус стигна до втори гол, като Клаудио Маркизио с магически пас в близост до централната линия изведе включилия се от дълбочина Тевес на практика сам срещу вратаря. Бранителите на Борусия не само не можаха да направят изкуствена засада, но и оставиха пробойна за аржентинеца в средата.

Тевес спокойно нахлу в наказателното поле и изчака включването на Мората, след което му пусна топката по земя и испанецът вече нямаше как да сбърка на празна врата - 0:2.

В 79-ата минута Тевес отново бе намерен непокрит пред границата на наказателното поле с извеждащ пас и този път не се поколеба сам да завърши атаката. Неговият силен шут мина покрай тялото на Вайденфелер, който не реагира по най-добрия начин, позволявайки на Ювентус да ликува - 0:3.

Състави

На вратата за Борусия (Дортмунд) очаквано застава Роман Вайденфелер, а пред него в защита от дясно наляво се подреждат Марсел Шмелцер, Сократис Папастатопулос, капитанът Матс Хумелс и Невен Суботич.

Старши-треньорът на домакините Юрген Клоп отново предпочита да не заложи на типичен нападател, като например Чиро Имобиле, а вместо това използва националът на Габон Пиер-Емерик Обамеянг на върха на авангарда си.

Зад Обамеянг отново действат Марко Ройс, Хенрих Мъхитарян и Кевин Кампъл, докато двойката полузащитници са Свен Бендер и Иклай Гюндоган. Схемата е 4-2-3-1, докато съперникът залага на 4-3-1-2 и според специалистите ще прелива в 5-3-2.

Масимилиано Алегри пуска на вратата капитана Джанлуиджи Буфон, а ариегардът е изграден от Патрис Евра на левия бек, Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи в средата и Щефан Лихтщайнер на десния фланг.

В халфовата линия се разчита на триото Артуро Видал, Клаудио Маркизио и Пол Погба, а пред тях е поставен Роберто Перейра - основен отсъстващ в тази част на състава на Алегри е Андреа Пирло.

Ювентус ще разчита на двамата си нападатели в най-добра форма - Клаудио Тевес и Алваро Мората, които вкараха попаденията срещу Борусия в Торино.

Борусия (Дортмунд) се намираше в далеч по-внушителна форма, когато изигра първия мач с Ювентус на италианска земя, отколкото сега, ако се съди по резултатите в местното първенство. Тогава възпитаниците на Юрген Клоп се намираха в серия от три победи и 10 отбелязани в тях гола, докато сега тимът има две последователни равенства 0:0 в Бундеслигата.

Ювентус е по-скоро солиден, отколкото впечатляващ в Серия А, но трагичното представяне на основния конкурент Рома позволи на "Старата госпожа" без особени усилия да се откъсне на 14 точки на върха. Титлата изглежда сигурна, което позволява на треньора Масимилиано Алегри да се съсредоточи върху по-стойностно представяне в Шампионска лига - нещо, което не се отдава напоследък на гранда от Торино.

Дортмунд е спечелил 11 от последните си 14 домакинства в Шампионска лига, но Ювентус е продължавал напред след победа в първи мач от елиминации в 31 от 39 случая.