Юнайтед унищожи крепостта на Байер

Манчестър Юнайтед се подигра на перфектната домакинска серия на Байер (Леверкузен) и го разби на пух и прах с 5:0, с което си подпечата класирането във фазата на елиминациите в Шампионската лига.

„Червените дяволи“ изковаха комфортен аванс още на почивката пред погледа на бившия си мениджър сър Алекс Фъргюсън. Антонио Валенсия откри резултата в 22-ата минута след отличен пас на Уейн Рууни, а Емир Спахич си отбеляза автогол след центриране в наказателното поле отново на Рууни – 0:2 в 30-ата минута.

Третият гол също падна с участието на английския национал, след като негов удар бе отклонен на пътя на Джонатан Еванс, който отблизо не сбърка за 0:3. Фантастичната вечер за „дяволите“ и Рууни продължи, като той подаде и за 4-ия гол, дело на Крис Смолинг в 78-ата минута.

Унизителното 0:5 бе оформено 120 секунди преди края на редовното време от Луиш Нани.

4048002

Благодарение на успеха си в облачната и студена вечер над стадион „БайАрена“ Юнайтед събра 11 точки и продължава да бъде лидер в Група А. Байер (Леверкузен) остава с актив от 7 пункта, но вече е на трето място, след като в другия мач Шахтьор (Донецк) победи с 4:0 Реал Сосиедад и събра 8 точки. Испанският клуб остава последен с 1.

4048006

Леверкузен продължи негативната си серия в мачовете с Манчестър Юнайтед – това бе 6-ти двубой в Шампионската лига между двата тима и германският отбор все още няма победа. Все пак, когато Димитър Бербатов играеше с екипа на „аспирините“, те елиминираха Юнайтед след две равенства на полуфиналите през сезон 2001/2002. На следващия сезон „червените дяволи“ взеха частичен реванш с две победи в груповата фаза.

4048005

Въпреки че записа най-слабия си старт в английската Висша лига от 1989/90 и допусна нелепо равенство 2:2 срещу Кардиф миналия уикенд, Юнайтед вече има 11 поредни мача без поражение във всички турнири.

Също така възпитаниците на Дейвид Мойс записаха 4-та победа в 11-тото гостуване на германски тим в историята (3 равенства, 4 загуби). Леверкузен пък записа първо поражение в 9 домакински срещи в груповата фаза на Шампионската лига.

4048003

През първото полувреме Юнайтед демонстрира убийствена ефективност, а Уейн Рууни бе основнаха заплаха за защитата на „аспирините“. В 22-ата минута английският национал получи топката на левия фланг при контраатака, започната от Рафаел. Рууни центрира хитро за връхлитащия в пенала Валенсия, който от малък ъгъл с помощта на гредата прати топката в мрежата – 0:1.

Гостите извадиха късмет в 30-ата минута, когато центриране от пряк свободен удар на Рууни беше посрещнато с глава от Спахич, който обаче насочи кълбото неспасяемо в горния ляв ъгъл за 0:2.

4048008

В 66-ата минута Раян Гигс центрира от ъглов удар и топката стигна до Рууни, който моментално стреля към вратата, но стражът Бернд Лено отрази. За негово нещастие кълбото попадна право в обсега на непокрития Еванс, който отблизо нямаше как да сбърка – 0:3.

Рууни се възползва от добро подаване на Шинджи Кагава в наказателното поле отдясно и с елегантно докосване прехвърли Лено, като в същото време изведе непокрития Крис Смолинг на празна врата. За бранителя не бе трудно да се разпише и да направи резултата 0:4.

4048009

Крайното 0:5 оформи Нани, който се промъкна в наказателното поле, финтира Лено и от малък ъгъл с красив удар прати топката в мрежата.