Юнайтед повали Ливърпул и излезе начело в Премиършип (видео)

Английският шампион Манчестър Юнайтед се завърна поне временно на лидерската позиция във Висшата лига, след като днес "червените дяволи" спечелиха с 2:1 домакинството си на Ливърпул в двубой от 25-ия кръг на шампионата. Уейн Рууни отбеляза и двете попадения за победителите, докато точен за мърсисайдци бе ненавижданият на "Олд Трафорд" Луис Суарес. Българският нападател на Юнайтед Димитър Бербатов бе сред резервите на мениджъра сър Алекс Фъргюсън и не се появи в игра.

Така Манчестър Юнайтед излезе начело в Премиършип с актив от 58 точки след 25 изиграни срещи, разполагайки с точка повече от градския съперник Манчестър Сити. "Гражданите" обаче са с мач по-малко, като утре воденият от Роберто Манчини състав гостува на Астън Вила в Бирмингам.

С интерес преди двубоя се очакваше противопоставянето между Патрис Евра и Луис Суарес. За двамата това бе първи сблъсък на терена, откакто уругвайският нападател на гостите бе наказан за 8 мача след отправените по адрес на Евра расистки обиди през есента. Искри между двамата прелетяха още по време на традиционната размяна на поздрави преди първия съдийски сигнал, когато Суаресдемонстративно пропусна ръката на френския национал. Това доведе и до реакция от страна на Евра, който издърпа ръката на нападателя, явно показвайки несъгласието си с решението на южноамериканеца, който от своя страна продължи невъзмутимо напред. Разправиите между двамата продължиха и в тунела след първото полувреме, когато французинът потърси сметка от Суарес.

Димитър Бербатов отново остана на резервната скамейка на Манчестър Юнайтед, като за партньор на Уейн Рууни в атака бе предпочетен Дани Уелбек. Райън Гигс, Пол Скоулс, Майкъл Карик и Луис Антонио Валенсия оперираха в средата на терена, докато Рио Фърдинанд и Джони Евънс стартираха като двойка централни бранители. На вратата пък отново застана испанецът Давид де Хеа, който си заслужи комплименти от сър Алекс след двубоя с Челси (3:3) на "Стамфорд Бридж".

Кени Далглиш не се посвени да постави Луис Суарес на върха на своята атака, като Андрю Керъл остана на резервната скамейка. Стивън Джерард, Дирк Кайт и Стюарт Даунинг действаха от втора позиция, а Джей Спиъринг и Джордан Хендерсън оперираха като двойка вътрешни халфове. В състава на "червените" се завърна испанският краен бранител Хосе Енрике, който зае обичайната си позиция на левия фланг.

Първите 20 минути на "Олд Трафорд" преминаха под знака на нервите и тактическото надлъгване, като и двата тима си размениха по един добър шанс за откриване на резултата. По-близо до гола в началото бе отборът на Ливърпул, след като в 9' Глен Джонсън осъществи един от обичайните си пробиви в атака. Десният бранител си намери позиция за стрелба и отправи техничен удар с левия крак, но топката премина на сантиметри от гредата. В 18' Юнайтед отговори с добра атака в половината на мърсисайдци, като Дани Уелбек засече центриране отдясно на Рафаел. Пепе Рейна обаче бе на мястото си и улови. До почивката Манчестър Юнайтед бе по-активният тим в предни позиции, а в 31' Пол Скоулс бе много близо до реализирането на попадение. Ветеранът засече с глава центриране на Райън Гигс, но стреля право в Рейна.

Едва ли мениджърът на гостите Кени Далглиш си е представял, че второто полувреме на "Олд Трафорд" може да стартира по толкова кошмарен за неговия отбор начин. Между 47' и 50' домакините от Юнайтед отбелязаха две попадения в мрежата на Пепе Рейна, като на два пъти точен бе Уейн Рууни. Английският национал откри головата си сметка минутки след почивката, когато се възползва от лоша игра в защита на Глен Джонсън. Домакините центрираха топката от ъглов удар, а Джонсън остави Рууни напълно непокрит пред голлинията. Последният нямаше как да сбърка и от близка дистанция разстреля Рейна за 1:0.

Резултатът в Манчестър бе удвоен само три минути по-късно, когато отново Уейн Рууни се възползва от нова грешка в редиците на Ливърпул. Джей Спиъринг загуби топката по безобразен начин пред наказателното поле на своя тим, като кълбото бе насочено към краката на Рууни. Нападателят се озова очи в очи с Рейна и прати топката зад гърба на вратаря, увеличавайки аванса на "дяволите".

Манчестър Юнайтед осъществи пълен контрол над срещата и рядко позволяваше на Ливърпул да застраши вратата на Де Хеa. В 58' резултатът можеше да стане и класически, когато Уейн Рууни пропусна чудесна възможност да запише хеттрик. Голмайсторът в двубоя получи топката фронтално пред вратата на Рейна, но с десния крак стреля твърде неточно в аут. Минути по-късно Кени Далглиш реагира на случващото се, като извърши двойна смяна в своя състав. Крейг Белами и Анди Керъл се появиха в игра, а местата си отстъпиха Джей Спиъринг и Стюарт Даунинг.

Макар и с нови лица на терена, Ливърпул така и не успяваше да съживи играта си в атака. Отбраната на Манчестър Юнайтед рядко бе притеснявана по какъвто и да е начин, докато не се стигна до 80-та минута на двубоя. Гостите от Мърсисайд изпълниха статично положение пред вратата на Давид де Хеа, а Рио Фърдинанд остана изненадан от траекторията на кълбото. Макар и неволно, опитният бранител асистира на Луис Суарес, който от близка дистанция преодоля Де Хеа и върна Ливърпул в мача - 2:1.

До края на срещата Ливърпул установи натиск пред пазената от Давид де Хеа врата, но силите на мърсисайдци не стигнаха за изравнително попадение. В последните минути Давид де Хеа отрази силен удар с левия крак на Глен Джонсън, а Луис Суарес стреля над гредата от чиста позиция, намирайки се и в положение на засада.