Юнайтед отказа Шахтьор от Шампионската лига

Манчестър Юнайтед не допусна да изиграе 4-ти пореден мач без победа за първи път от 2008-ма година и спечели с 1:0 домакинството си на Шахтьор (Донецк) в последния 6-ти кръг от груповата фаза на Шампионската лига.

Единственият гол за „червените дяволи“ реализира Фил Джоунс в 67-ата минута, с което той се разписа във втори пореден мач, след като бе сред голмайсторите и при разгрома с 5:0 над Байер (Леверкузен) в предишния кръг.

Така Юнайтед избегна унижението да запише три последователни загуби на „Олд Трафорд“, след като Евертън и Нюкасъл си тръгнаха с по 3 точки от „Театъра на мечтите“ в шампионата на Англия.

Вратарят Давид де Хеа запази мрежата си суха в 4-ти пореден мач в Шампионската лига, но можеше да бъде наказан от Шахтьор през първото полувреме, като гостите ще съжаляват за пропуските си.

Манчестър Юнайтед завършва Група А на първо място с актив от 14 точки, докато Шахтьор остава с 8 на трета позиция и ще се задоволи с участие в Лига Европа от догодина. Байер (Леверкузен) спечели гостуването си на Реал Сосиедад с 1:0 в другия мач и събра 10 пункта, като по този начин спечели дуела с украинците за втората позиция. Баските приключват скромната си кампания в Шампионската лига с 1 точка на последното 4-то място.

Домакините излязоха с шестима различни играчи в сравнение със загубата с 0:1 от Нюкасъл през уикенда в Премиършип. Рио Фърдинанд и Александър Бютнер правеха компания на Рафаел и Джонатан Еванс в защитната формация.

Младият талант на „червените дяволи“ Аднан Янузай направи дебюта си в Шампионската лига, като започна на лявото крило в състава на Дейвид Мойс. Схемата и на двата отбора бе 4-2-3-1, като за Юнайтед зад нападателя Уейн Рууни започнаха още Ашли Йънг и Шинджи Кагава.

Опорни халфове бяха Фил Джоунс и Рян Гигс, който стана 10-ият играч в историята на възраст над 40 години (и едва 5-ият полеви футболист), който участва в мач от Шампионската лига.

Луис Адриано водеше атаката на Шахтьор, подкрепян от по-задни позиции от Алекс Тейшейра, Диего Коща и Тарас Степаненко. Тимът се възползва от по-дълга почивка преди мача на „Олд Трафорд“, защото украинското първенство приключи за 2013-та година. Отборът на Мирча Луческу води с 5 точки на върха в шампионата, а следващият официален мач ще бъде на 1-ви март, когато е дербито с Динамо в Киев.

Изненадващо именно гостите от Донецк бяха по-активният отбор през първото полувреме и накараха феновете на „Олд Трафорд“ с мъка да си припомнят двете поредни домакински загуби в Премиършип.

Украинците имаха цели 6 точни удара в очертанията на вратата, докато „червените дяволи“ само веднъж притесниха Андрий Пятов, и то неособено. Ашли Йънг пък отправи опасен неточен изстрел по диагонала отляво в наказателното поле и с това се изчерпват опитите на Юнайтед да стигне до гол.

Най-опасните възможност за гостите дойдоха още до 20-ата минута, когато Давид де Хеа бе тестван на няколко пъти, но играчите на Шахтьор сами са си виновни, че не се възползваха от великолепните си шансове. Луис Адриано, Тейшейра, Фред и Коща стреляха опасно по посока вратата на Манчестър, но не можаха да преодолеят вратаря на домакините.

„Червените дяволи“ наказаха съперника си през второто полувреме и прекратиха ужасяващата поредица от домакински загуби. В 67-ата минута защитата на Шахтьор се бе подредила неправилно за защита на ъглов удар и след центрирането Фил Джоунс се оказа непокрит на точката за дузпа.

Опорният халф стреля от воле, след като топката тупна, с което я прати неспасяемо в мрежата на Пятов – 1:0. Така само с 3 точни удара (срещу 10) Манчестър Юнайтед надхитри съперника си и не му позволи да мечтае за класиране във фазата на директните елиминации.