Сити наказа Байерн с немислим обрат на "Алианц Арена"

Манчестър Сити стори немислимото, след като успя да обърне действащия европейски шампион Байерн Мюнхен от 2:0 до 2:3 в неговата крепост “Алианц Арена” в последен мач от група D на Шампионската лига.

Така “гражданите” записаха една от най-големите си победи в Европа, превръщайки се в едва третия английски отбор, успявал да надделее над баварците в Мюнхен след Арсенал и Челси.

Сити попречиха на наставника на Байерн Хосеп Гуардиола да запише пореден рекорд, след като не му позволиха да запише шест поредни победи в груповата фаза на Шампионската лига - нещо, което не се е случвало в клубната история на германския гранд.

Срещата започна по възможно най-добрия начин за домакините, които поведоха с два бързи гола на Томас Мюлер (5’) и Марио Гьотце (12’), но след това допуснаха гостите да стигнат до пълен обрат след попадения на Давид Силва (28’), Александър Коларов от дузпа (59’) и Джеймс Милнър.

Въпреки загубата обаче Байерн завърши на първо място в групата заради по-добрите си показатели в преките двубои със Сити, иначе и двата тима завършиха надпреварата в групите с по 15 точки, нанасяйки си по една загуба.

Въпреки че бе без една от звездите си в лицето на Ариен Робен, капитана Филип Лам и живата легенда Бастиан Швайнщайгер, всичките контузени, това по никакъв начин не си пролича в играта на Байерн в началните минути и възпитаниците на Хосеп Гуардиола се втурнаха в атаки от самото начало на мача.

Още в 3-ата минута Демикелис върна една наглед елементарна топка в наказателното поле, но грубо неразбирателство между Джо Харт и Майка Ричардс можеше да доведе до автогол във вратата на “гражданите”.

Резултатът бе открит едва след 5 минути игра, когато Данте хвърли пас от 40 метра към Томас Мюлер, той овладя на гърди и след това безпощадно разстреля Джо Харт с левия крак.

4051247

Пет минути по-късно (10’) Тони Кроос центрира от фаул в наказателното поле, където над всички се извиси Данте, но ударът му с глава бе право в ръцете на Харт.

В следващата си атака “баварците” удариха гредата спаси Харт след удар на Рибери, който опита да преодолее вратаря на гостите от много малък удар, но от тялото на Джо Харт топката срещна гредата и излезе в ъглов удар.

Голът обаче падна секунди след това. След изпълнения ъглов удар домакините комбинираха добре в наказателното поле, топката попадна в Марио Гьотце и той с премерен удар отблизо, не остави никакви шансове на Харт, принуждавайки го да вади топката за втори път от мрежата си в разстояние на само 12 минути.

4051238

Сити отговори с опасна атака в 15-ата минута, но Мануел Нойер внимаваше и изби изстрел много опасен изстрел от воле на Джеймс Милнър.

В 16’ бранителят на “гражданите” Майка Ричард напусна принудително терена, след като малко преди това се самоконтузи и бе заменен от Пабло Сабалета.

Тони Кроос пробва бдителността на Джо Харт с далечен удар в 20’, но английският национал се справи със ситуацията, без да бъде сериозно затруднен. В 26’ Фернандиньо опита силата на удара си, но топката прелетя далеч над целта и Нойер спокойно я изгледа.

Постепенно футболистите на Манчестър Сити се окопитиха и започнаха да поглеждат все по-често към наказателното поле на съперника си. Така се стигна до 28’, когато Давид Силва ознаменува завръщането си след контузия с гол за “гражданите”, връщайки интригата на “Алианц Арена”.

Испанският национал се оказа на върха на чудесна триходова акция, започнала с центриране на Хесус Навас, след което Джейм Милнър свали топката с глава на Силва, който отблизо не сгреши за 2:1.

4051237

В 29’ Хесус Навас пробра удар и топката профуча опасно близо покрай десния страничен стълб на Мануел Нойер.

Байерн можеше да нанесе трети удар малко преди края на първата част (43’), когато при една мълниеносна атака Марио Гьотце се озова очи в очи с Харт, но решителна намеса на вратаря на Сити предотврати нов гол в мрежата му.  В следващата атака пък Мартин Демикелис самоотвержено се хвърли в краката на Томас Мюлер и блокира сигурен гол във вратата на своя отбор.

Първата по-опасна ситуация след почивката бе пред вратата на Мануел Нойер. В 51’ Един Джеко стреля опасно и германският национал с мъка изби.

Така се стигна до 58’, когато главният рефер отсъди дузпа в полза на Сити за нарушение на Данте срещу  дузпа за Сити - нарушение на Данте срещу Джеймс Милнър. Зад топката застана Александър Коларов и хладнокръвно преодоля Нойер, за да изравни резултата.

4051240

Четири минути по-късно (62’) обратът вече бе налице. Прекрасен пробив на Хесус Навас и пас към Джеймс Милнър в наказателното поле свариха защитата на баварците неподготвена и Милнър не остави шансове на Мануел Нойер с диагонален удар, оформяйки крайното 2:3.

В 80’ нова грешка на Данте позволи на влезлия като резерва Алваро Негредо да му вземе топката и да изскочи очи в очи с Нойер, но вратарят на Байерн спаси отбора си с блестяща намеса.

След този студен душ футболистите на Байерн изглеждаха обезверени и до края на мача не успяха да създадат нищо по-интересно пред вратата на гостите и заслужено загубиха заради непростимите си грешки в защита, особено през втората част.