Йоси Бенаюн донесе три точки на Арсенал на "Вила Парк"

Лондонският Арсенал постигна десета победа в английската Висша лига за този сезон, печелейки с 2:1 гостуването си на Астън Вила в среща от 17-ия кръг на Премиършип. Автори на попаденията бяха Робин ван Перси от дузпа и Йоси Бенаюн в самия край, докато за Вила точен бе Марк Олбрайтън в началото на втората част.

Българският капитан на Вила Стилиян Петров отново бе сред титулярите на мениджъра Алекс МакЛийш, а изнесен в предни позиции бе националът Габриел Агбонлахор. Арсен Венгер от своя страна гласува доверие на младия Франсис Кокелин в отбрана, а в средата действаха Еманюел Фримпонг, Микел Артета и Аарън Рамзи. Жервиньо и Тио Уолкот трябваше да помагат на капитана Робин ван Перси в атака.

Домакините стартираха по-активно и още в 6' Войчех Шчесни трябваше да се намесва, отразявайки добър изстрел с глава на Агбонлахор. Малко по-късно отново нападателят можеше да отбележи, но Рамзи влезе в ролята на защитник и му попречи.

Постепенно обаче се стигна до 17', когато гостите от Лондон получиха правото да изпълнят дузпа. Кларк хвана Уолкот за фланелката, при което последва и съдийски сигнал. Зад топката застана Робин ван Перси, който реализира 15-ия си гол във Висшата лига, извеждайки своя тим напред. Минута по-късно Стилиян Петров опита изстрел от дистанция, но Шчесни улови без проблеми.

До края на полувремето нови попадения в някоя от двете врати нямаше, макар и домакините от Вила да направиха няколко опита за изравняване. Такова обаче последва само 9 минути след почивката, когато тимът от Бирмингам върна инкасирания гол. Лоша намеса на Вермален позволи на Олбрайтън да тества Войчех Шчесни, вкарвайки топката през краката му за 1:1. Само две минути по-късно Астън Вила можеше отново да се окаже догонващ в резултата, но Брад Гузан блесна с добро спасяване при удар на Мертезакер.

Мениджърът на гостите Арсен Венгер потърси по-голяма креативност в своята средна линия, пускайки в игра Томаш Росицки на мястото на Фримпонг. Но както на неговия тим, така и на Астън Вила липсваше финалния елемент от техните атаки, макар и мачът да бе видимо открит. В 80' българският капитан на Вила Стилиян Петров направи опит да реализира от пряк-свободен удар, но ударът на Стенли мина покрай лявата странична греда на Войчех Шчесни. В това време на терена се появи и руският национал Андрей Аршавин, който замени Жервиньо.

Развръзката на двубоя настъпи в последните пет минути на редовното време, когато Арсенал нанесе решителен удар по своя домакин. Стигна се до изпълнение на ъглов удар пред вратата на Гузан, а топката отново бе изсипана в наказателното поле на Астън Вила. Там напълно непокрит бе оставен резервата Йоси Бенаюн, който с глава намери мрежата за 1:2. Стилиян Петров бе застанал на голлинията, но капитанът на домакините нямаше какво да направи в създалата се ситуация.

До края нови голове нямаше, а Астън Вила остана и с човек по-малко, след като Алан Хътън бе изгонен за втори жълт картон в заключителните секунди.

Така "топчиите" се връщат на победния ход след претърпяната загуба от Манчестър Сити, като воденият от Арсен Венгер състав разполага с вече 32 точки на своя актив. Толкова има и Челси, но "сините" са с мач по-малко. Арсенал остава на 12 точки зад лидера Манчестър Сити.