Легендата на световната спортна гимнастика Йордан Йовчев даде обширно интервю за предаването „Гореща точка" по ТВ7, в което говори за личната си мотивация след края на Олимпиадата.
Също така Йовчев даде малко повече яснота около ситуацията с този спорт в България и посочи примери за развитието му сред младото поколение. Откровенията на великия олимпиец дори стигнаха дотам, че той сподели размера на заплатата, която взима един старши треньор у нас.
Йовчев намекна, че в момента се прави опит България да домакинства на Европейско първенство по художествена гимнастика в зала „Арена Армеец". За Световен шампионат според него няма да имаме сили, защото няма достатъчно тренировъчни зали около „Армеец", които да покрият изискванията на световната федерация.
„Като представяне в Атина е нормално да е била по-добрата Олимпиадата за мен в сравнение с Лондон. Сега обаче си бях начертал плана и знаех много дорбе какви са ми целите и възможностите, така че съм напълно удовлетворен от класирането, което постигнах (7-ми във финала)", започна Йовчев.
„Създадохме емоции за всички, които ни обичат. Не знам дали ще се откажа от спорта, не знам дали ще има някакво друго състезание, на което да се включа като за последно. Отворил съм решението си, защото трябва да ми дойде отвътре да си кажа „стига". В главата ми се върти един вариант за бенефис, но и ако трябва да запълват някаква дупка в националния отбор мога също да се отзова.
Положението със спорта не е толкова зле, но в момента не разполагаме със състезатели на отделни уреди, които могат да се справят както мен на голямо първенство. Имаме отбор на средно ниво в момента, а ако и Йордан Йовчев е в него, ставаме по-добри.
Не забравяйте, че гимнастиката изисква много години до появата на един много добър резултат. Аз почнах на 7-годишна възраст и първият ми медал от голям турнир беше 95-та година - аз съм роден 73-та, така че можете да си направите сметка.
Гимнастиката е трудна, защото изисква много движения, също така се появяват постоянно травми. За жените има момент на бърза физическа промяна, когато навлязат в пубертета, така че е много трудно, но ние не сме спирали да работим.
Сега трябва да инвестираме в младото поколение, защото дори и за Рио да не стане, след още 4 години може да имаме резултати. Ние не сме спирали, в гимнастиката, да обръщаме внимание на децата.
Още на другия ден, когато говори с премиера Бойко Борисов, ангажиментът е изпълен на 100% (става въпрос за 200 000 евро за ремонт на залата във Варна). Стават нещата, но бавно, иначе и в Благоевград тече ремонт. Държавата се грижи за гимнастиката, това е без съмнение.
При нас е по-сложно, защото в нашия спорт оборудването се поставя малко по-специфично и затова преди 2 години правихме републиканско първенство в тренировъчната зала „Арена Армеец". Сега в Пловдив имаме идея да провеждаме такива шампионати, няма повече да използваме тренировъчни зали, просто тогава „Арена Армеец" беше нова и затова не бе много подходящо да я променяме до такава степен за нуждите на гимнастиката.
Не се чувствам герой, а просто щастлив и удовлетворен. Чувствам се успял в спорта. Ние това работим, за това ни се плаща, аз се чувствам просто успял, защото съм осъзнал отговорността си.
Между спортистите още има етика, но пък специално в гимнастиката има голямо уважение между конкурентите. За момента управлявам зала „Раковски", току що завърши лагера на разширения състав на отбора на девойките до 17 години. Опитваме се да привличаме и чужденци, които да обменят опит. Целта е да развием спорта на международно ниво в дългосрочен план. Искаме да запазим хората, които напускат спорта, за да работят за нас.
Един старши треньор в спортната гимнастика взима 1500 лева заплата с данъците и осигуровките. Към него вече има прикрепен екип, например, един масажист взима 800 лева - ние осигуряваме средствата с помощта на министерството на спорта. Бюджетът ни се базира на резултати, ние цялата си програма базираме на финансовите си възможности и се съобразяваме с тях, като се стараем и спортистите да получават заплати. Не можем да искаме 200 дни лагери в чужбина, нито пък 50 състезания в чужбина...
В „Арена Армеец" ние трудно бихме се справили с едно Световно първенство, за Европейско първенство някои вече се молят именно ние да го вземем и ние наистина бихме могли да участваме. Там обаче има сериозни суми, които трябва да се пратят на световната федерация, трябва да се купят шест чифта ново оборудване, но е възможно.
Едно Световно изисква поне 3-4 зали около зала „Арена Армеец", да кажем, които да са тренировъчни. Ние сега можем да предложим едно разпръскване на тези помощни зали, което е причината да не покрием изискванията за домакинство. Но за Европейското първенство имаме силите да се пробваме", завърши Йовчев.
Етикети:ЛА Лейкърс
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ