Всички мачове в Англия през уикенда със 7 минути закъснение

снимка: Guliver/Getty Images

Началото на двубоите от всички дивизии в английския футбол през идния уикенд ще бъде забавено със 7 минути. Причината за това е почитта, която ще бъде отдадена на трагедията от "Хилсбъро" преди през 1989 година.

В понеделник (15 април) се навършват точно 25 години откакто се случи трагедията на стадион "Хилсбъро" в Шефилд. На тази дата през 1989 година Ливърпул и Нотингам Форест излизат един срещу друг в полуфинален мач за ФА Къп.

Мачът тогава започва в 15:00 българско време, но много от феновете са все още пред вратите на стадиона. Полицията отваря още един от изходите и огромната тълпа нахлува към сектори 3 и 4.

По този начин обаче част от хората в дъното им биват притиснати към оградата, която разделяла секторите. Тези стоманени прегради са целели да предпазват от хулигански прояви.

В 15:06 съдията спира мача, защото привържениците, притиснати от непрестанно прииждащата отвън тълпа, започват да нахлуват на терена. Натам е единственият им изход. Част от преградата рухва и се излива вълна от ранени и мъртви хора, върху които други продължават пътя си към терена. Полицията и "Бърза помощ" не успяват да се намесят навреме и в резултат на това има цели 96 жертви и множество ранени.

Преди две години "BBC" изнесе доклад, според който е могло до 41 души от починалите на "Хилсбъро" да бъдат спасени, ако им е била оказана помощ по-скоро и органите на реда са се намесили по-бързо. В отговор на това премиерът на страната Джеймс Камерън излезе с извинение пред обществото.

Заради прекъсването на двубоя между Ливърпул и Нотингам на "Хилсбъро" в 6-тата минута на мача, всички срещи от уикенда ще бъдат забавени с 6 минути. Към тези 6 минути ще бъде добавена и минута мълчание в памет на жертвите на трагедията. Жестът на Футболната асоциация е малък, в сравнение със загубите на 96 живота, но показва почитта и уважението, което футболният свят отдава на тъжните моменти от своята история.