Атлетико - Челси или историята на едно младо съперничество

снимка: Guliver/Getty Images

Отборите на Челси и Атлетико Мадрид ще се изправят за едва четвърти и пети път един срещу в европейските клубни турнири.

Днешният жребий в Нион отреди двата тима да си оспорват място в тазгодишния финал на Шампионската лига, като испанците ще бъдат домакини в първия двубой.

Определено големият въпрос е свързан с евентуалното участие на Тибо Куртоа в двата сблъсъка. Белгийският страж на Атлетико е собственост на Челси, като в договора му има клауза, забраняваща му да се изправи срещу лондончани. Днес обаче УЕФА излезе с официално становище, според което Челси не може да забрани на мадридчани да използват титулярния си вратар.

Първите мачове между Челси и Атлетико се провеждат преди само четири години, когато двата тима се засичат в груповата фаза на турнира.

Тогава двубоят на "Стамфорд Бридж" в Лондон завършва с разгромното 4:0 за "сините", които в този момент са предвождани от настоящия наставник на Реал Мадрид Карло Анчелоти.

Два гола за Челси тогава отбелязва Саломон Калу, докато веднъж се разписва и Франк Лампард. Колумбиецът Луис Переа пък си отбелязва автогол.

Две седмици по-късно Атлетико посреща английския тим на своя "Висенте Калдерон" в испанската столица. Този път двубоят завършва наравно - 2:2, като и двата гола за "дюшекчиите" са дело на Серхио Агуеро. Два пъти за гостите пък се разписва Дидие Дрогба.

Последният двубой между Атлетико Мадрид и Челси се развива кошмарно за английския гранд, който по това време вече е и европейски клубен шампион.

На 31 август 2012 година Атлетико помита британците с 4:1 в двубоя за Суперкупата на Европа, като начело на "дюшекчиите" вече е и настоящият им наставник Диего Симеоне. Хеттрик само за едно полувреме бележи колумбийската суперзвезда Радамел Фалкао, докато един гол добавя и Жоао Миранда. Гари Кейхил бележи почетния гол за Челсипетнадесет минути преди края.