Всички финали на Германия и Аржентина преди Световно първенство 2014

Отборите на Германия и Аржентина излизат във финала на Световно първенство 2014.

Двата отбора са играли общо 11 финала в 20-те световни първенства до момента.

В два от тези девет финала пък именно един срещу друг излизат отборите на Германия и Аржентина.

Немците имат седем финала, от които са спечелили три. Аржентина се е класирала четири път до последната фаза на турнира и два пъти вдига световната титла след това.

Ето и всички финали на Германия и Аржентина:

Мондиал 1930 Монтевидео, 30 юли: Уругвай – Аржентина 4:2

Пабло Дорадо открива резултата за домакините в домашното световно първенство. Тогава голямото южноамериканско дерби е известно като Първото Класико, а хиляди аржентинци преплуват с лодките до Монтевидео, за да гледат двубоя на живо.

4101809

Аржентина успява да обърне в края на първата част след попадение на голмайстора на шампионата Гилермо Стабиле и Карлос Пойсел. Второто полувреме под надъхани 93 хиляди фена на стадион „Сентенарио“ домакините правят знаменит обрат и Педро Сеа, Виториано Ираирте и Ектор Кастро носят първата световната титла на Уругвай.

Мондиал 1954 Берн, 4 юли: ФРГ – Унгария 3:2

Това е най-голямото разочарование на световните футболни първенства досега. „Великолепните маджари“ са ударени от германските футболисти, които са единствените аматьори спечелили титлата.

Тогава Унгария е в серия от 32 унищожителни победи над всички свои съперници в последни няколко години. На всичкото отгоре повечето мачове завършват с разлика за Унгария.

Дори в груповата фаза унгарците нокаутират Германия с 8:3, което е една от най-срамните загуби на немците. В този ден 4-ти юли обаче дъждът се изсипва над Швейцария и подготвя всички за „Чудото от Берн“.

Унгария повежда набързо с 2:0 след голове на Пушкаш и Зибор, но Хелмут Ран и компания успяват с някои от малкото си удари да изравнят и да стигнат до победата в края на мача. Тогава всички разбират, че Германия не трябва да бъде отписвана, а след военната република записва първия си успех на Световни първенства.

Мондиал 1966 Лондон, 30 юли: Англия – Германия 4:2 след продължения

До ден днешен този мач ще се запомни със скандалното отсъждане на третия гол на Англия. Двата отбора изиграват един от най-драматичните финали.

Германия повежда в 12-та минута с хол на Хелер, но Джеоф Хърст изравнява малко след това. Мартин Питърс извежда домакините напред 10 минути преди края, но Волфганг Вебер изравнява в последната минута.

Така се стига до продълженията, където Джеоф Хърст бележи втория си гол след като топката се удря в напречната греда и пада до голлинията, но страничния съдия отсъжда гол. Хърст бележи третия си гол в 120-та минута, за да стане единственият футболист до момент отбелязал хеттрик на финал от Световно първенство.

Мондиал 1974 Мюнхен, 7 юли: ФРГ – Холандия 2:1

Втората титла на ФРГ също е постигната като голямо чудо защото тима на Холандия е смятан за абсолютен фаворит в този мач. „Лалетата“ имат само изразителни победи до финала.

Йохан Кройф и компания вдъхновяват целия свят с Тоталния си футбол, който ще стане емблема на модерния футбол. Холандците започват ужасно силно и вкарват гол без да позволяват на съперника да докосне топката.

Неескенс е точен от дузпа след само две минути игра. Пол Брайтнер е точен от дузпа за 1:1 в средата на полувремето. Герд Мюлер се измъква и вкарва за 2:1 в края на първото полувреме. Атаките на Холандия през второто полувреме са брутални, но Сеп Майер и вдъхновената защита спасяват своя тим от загуба у дома. По този начин ФРГ става първата нация спечелила европейско и световно първенство последователно.

Мондиал 1978 Буенос Айрес, 25 юни: Аржентина – Холандия 3:1 след продължения

Холандия губи втори пореден финал от домакин на Световно първенство. „Лалетата“ не са толкова силни, колкото преди четири години заради липсата на Йохан Кройф, но отново стигат без проблеми до финала.

Аржентина пък се завръща във финала след 48 години прекъсване и става шампион за първи път в своята история. Героят на Мондиал 1978 Марио Кемпес открива резултата, но Дик Нанинга изравнява и става първата резерва с гол на световно първенство.

Аржентина обаче не може да бъде спряна в продълженията и Кемпес бележи втори гол преди Бертони да оформи крайното 3:1

Мондиал 1982 Мадрид, 11 юли: Италия – Германия 3:1

ФРГ достига до финала въпреки загубата си от Алжир в първия двубой. След това обаче остава черно петно след договорката с Австрия като побеждават с 1:0 и двата отбора се класират за сметка на африканския тим.

Паоло Роси бележи шестия си гол в три мача и открива резултата. Марко Тардели и Алесандро Алтобели добавят по едно попадение преди Пол Брайтнер да върне един гол за крайното 1:3.

Мондиал 1986 Мексико Сити, 29 юни: Аржентина – ФРГ 3:2

Това е първият финал между двете големи страни във футбола. Отборът на Аржентина обаче е непобедим и вдъхновен от световната звезда Диего Марадона.

Хосе Браун и Хорхе Валдано бележат за Аржентина и виждат победата, но Румениге и Фьолер изравняват резултата в последните 10 минути, за да напомнят на света за предишните си две световни титли. Целият свят очаква новото немско чудо с голяма доза късмет, но геният на Марадона намира перфектно Хорхе Буручаха и Аржентина печели втора световна титла.

Мондиал 1990 Рим, 8 юли: ФРГ – Аржентина 1:0

Двете големи футболни сили доказват, че са номер в света в тези години като се класират на втори пореден финал. За разлика от страхотния мач преди четири години този ще се запомни като един от най-слабите финали някога.

Педро Монзон от Аржентина става първият футболист, който влиза във финала като резерва и получава червен картон за нарушение срещу Юрген Клинсман в 65-та минута. Германия печели след много спорна дузпа реализирана от Андреас Бреме в 85-та минута, а две минути по-късно Аржентина остава с девет човека след втори жълт картон на Густвао Дезоти.

Мондиал 2002 Йокохама, 30 юни: Бразилия – Германия 2:0

Германия достига до първия си финал като Обединена Германия. Това обаче е общо седми финал за отбора и рекордна четвърта загуба.

Звездата на турнира Роналдо бележи два гола за победата, като Германия взе своя реванш в полуфиналите на Мондиал 2014. Мирослав Клозе е единственият участник от този финал, който може да се появи в неделя.