Вратарят на Кот д'Ивоар донесе титла на "Слоновете" след "рулетката" на дузпите

Отборът на Кот д'Ивоар спечели Купата на африканските нации, като победи Гана след изпълнение на дузпи (9:8). В редовното време мачът приключи при резултат 0:0, а при изпълнението на 11-метровите наказателни удари вратарите оказаха най-голямо влияние. Първо Бари и Разак предотвратиха по две попадения във вратите си, а след това именно стражът на "слоновете" отбеляза решаващата дузпа, за да донесе първи трофей на тима си след 1992 година.

„Слоновете” достигнаха до финала, след като спечелиха своята група D, на 1/4-финалите елиминираха Алжир с 3:1, а на 1/2-финалите се справиха с ДР Конго отново с 3:1.

„Черните звезди” също спечелиха своята група C, а след това преминаха през Гвинея и Екваториална Гвинея, като ги победиха с по 3:0.

Двата отбора се изправят за втори път на финала на турнира, след като Кот д’Ивоар спечели трофея през 1992 година след изпълнение на дузпи.

Кот д’Ивоар е печелил веднъж трофея, именно през 1992, а през 2006 и 2012 губи последната среща след изпълнение на дузпи. Гана от своя страна е тимът с най-много финали – 8, като балансът им е четири победи и четири загуби, но последният път, когато отборът печели КАФ е през далечната 1982.

Ерве Ренар заложи на класическата 4-4-2, като на вратата започна Бари, Канон, Туре (Коло), Байли и Ауриер действаха в защитен план за „слоновете”, Тиене, Туре (Яя), Дие и Градел започнаха в средата на терена  ,а Бони и Жервиньо водеха атаката на тима.

Авраам Грант нареди тима си в схема 4-2-3-1. Разак започна на вратата, Баба, Менса, Бой и Афул ще действат в защита, Уакасо и Акуа помагаха в дефанзивен план, а Гиан, Аю и Атсу ще подкрепят единствения нападател Апиа.

Кот д'Ивоар бе тимът, който започна по-интензивно срещата и още във втората минута Жервиньо ве изведен в половината на Гана, но Джон Бой бе по-бърз и успя да изчисти.

До десетата минута възпитаниците на Ренар изпълниха три ъглови удара, но защитата на "черните звезди" се представяше отлично и не се стигна до нищо интересно пред вратата на Разак Брима.

Първият точен удар бе на сметката на Яя Туре, който стреля от пряк свободен удар след нарушение срещу Сиака Тиене, но стражът на символичните гости се справи без проблем.

Само минута по-късно "слоновете" можеха да останат с човек по-малко, след като Сересо Дие извърши грубо нарушение срещу Уакасао Мубарак, но главният арбитър Бакари Гасама маркира полузащитникът в жълто.

Ганайците бързо отговориха на атаките на съперника си и в 26-тата минута изстрел на Кристиан Атсу се отби в левия стълб на Бубакар Бари.

Последваха десет минути, в които играта се изравни и по-рядко един от двата тима стигаше до опасно положение.

Седем минути преди края на първата част ганайците уцелиха гредата за втори път, този път шутът на Андре Аю се спря в страничния стълб.

До края на полувремето двата тима повече се стремяха да се доберат до почивката без получен гол, от колкото да поведат в резултата и логично след 45 минути Кот д'Ивоар и Гана се прибраха по съблекалните при резултат 0:0.

Втората част започна с доста нарушения, като и двата тима се опитваха да накъсат играта на противника, поради което нивото на игра спадна.

След 50-тата минута Асамоа Гиан и компания започнаха да налагат преса и дори нападателят излезе на добра стрелкова позиция в 52-рата минута, но шутът му бе неточен.

30 минути преди края на срещата двата отбора можеха да останат с 10 души на терена, след като Джон Бой и Ерик Байли си размениха по един удар с глава, но реферът бе благосклонен и играчите се разминаха само с устни забележки.

Натискът на "черните звезди" продължи, но ударите, които отправяха към вратата на Бари се оказаваха или неточни или лесни за увладяване от стража Бари.

10 минути преди края на финалната среща "слоновете" опитаха да наложат натиск, като на няколко пъти Жервиньо можеше да се озове на добра стрелкова позиция, но защитата на Гана отново се представяше стабилно и не позволяваше резултатът да бъде открит.

В 88-та минута Гана получи правото да изпълни пряк свободен удар от границата на наказателното поле, но изстрелът на Мубарак премина в страни от вратата.

В последната минута от редовното време стражът на ганайците изпусна топката след центриране на Серж Урие, но нямаше играч на "слоновете", който да се възползва от грешката Разак.

Главният арбитър отреди три минути допълнително време, но нито един от тимовете не се възползва от него и след кратка пауза започват продълженията.

Първото продължение не предложи нищо интересно, като двата тима предимно се браниха и грешките в средата на терена преобладаваха и след точно 15 минути игра двата отбора се оттеглиха за нова кратка почивка преди второто продължение.

Гана тръгна да търси гола още в първата минута на вторите 15, като първо Гиан, а след това и Атсу опитаха късмета си с изстрел по посока на вратата на "слоновете", но стигнаха само до корнер.

До края на полувремето двата тима решиха да запазят резултата и да оставят всичко в ръцете на "рулетката" на дузпите.

Жребият за дузпите бе спечелен от Гана и първи зад топката застана Уакасо и не сбърка - 1:0. Последва изпълнението на Бони, което срещна напречната греда и "черните звезди" излезнаха напред в резултата.

Вторият играч от селекцията на Авраам Грант, който застана зад топката бе Аю, който с огромно самочувствие преодоля Бари за 2:0. Тало бе вторият играч на "слоновете", който застана да изпълни удар от бялата точка, но и той сбърка.

Бари спаси следващото изпълнение, което бе на Акуа, а Серж Орие отрки сметката на своя тим - 1:2.

Ачемпонг застана като четвърти изпълнител за Гана и той също пропусна, а Думбиа изравни резултата с чудесно изпълнение за 2:2

Стражът на символичните домакини Бари получи схващане и трябваше да получи лекарска помощ, което доведе до забавяне на играта.

Андре Аю изведе отново Гана напред, като прати Бари в обратния ъгъл, но Яя Туре направи резултата равен с прекрасно изпълнение.

Джон Менса отново даде преднина на "черните звезди", а появилият се като резерва Саломон Калу отново направи резултата равен след много спокойно изпълнение от бялата точка - 4:4.

Баду бе поредният играч на Гана, който реализира дузпата си, а Коло Туре, подобно на брат си Яя, не сбърка и последва ново равенство 5:5.

Харисън Афу застана срещу Бари и с изпълнение в скобата отново изведе тима си напред в резултата. Последва дузпа изпълнена от Серж Канон, която бе пратена отново в неспасяемата зона и ново реми - 6:6

Баба даде нова преднина на ганайците, а Бейли изравни - 7:7.

Бой бе четвъртият бранител, който изпълни дузпа за Гана и също като колегите си не сбърка, а Сери Дие също не трепна и вкара осма поредна дузпа за Кот д'Ивоар.

Дойде време двамата вратари да си изпънят по една дузпа и първо вратарят на Гана Разак изпусна, след като Бари спаси по чудесен начин, а след това именно стражът на "слоновете" сложи точка на спора и Кот д'Ивоар спечели Купата на африканските нации.