Вила загуби от Челси, но даде подобаващ старт на лечението на Стенли (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Астън Вила загуби с 2:4 домакинството си на Челси в мач от 31-ия кръг на Англия, но не това беше най-важното на „Вила Парк" в съботния следобед.

Двубоят се изигра едва 24 часа, след като капитанът на бирмингамци Стилиян Петров бе диагностициран с остра форма на левкемия.

Това беше изключителен шок за цялата футболна общественост, като от различни точки на света заваляха съобщения в подкрепа на българина в борбата с тежкото заболяване.

Снощи дори излезнаха спекулации, че ръководството на Вила обмисля да поиска двубоят да бъде отложен, но Стилиян Петров е настоял неговите съотборници да излезнат на терена срещу лондонския си съперник.

Самият Петров за пореден път доказа, че е истински мъж, и заедно със своето семейство посети двубоя на своя отбор.

Дикторът на стадиона прочете изявление на Стилиян, в което той благодари на всички за подкрепата. В този момент той усети подкрепата към себе си, след като целият стадион го аплодира, докато дикторът все още говореше. Той им се отблагодари по същия начин.

На загрявката преди началото на сблъсъка футболистите на двата тима също показаха подкрепата си към Стенли. Челси изразиха своята солидарност към капитана на Вила, излизайки с фланелки с №19 и името на българина на гърба. На предната страна на фланелката стоеше надписът „Нашите мисли са с теб". Играчите на Вила пък бяха с фланелки с надпис „В подкрепа на Стан".

В 19-ата минута феновете на Астън Вила спазиха своето  обещание и по часовник всички на стадиона се изправиха, за да аплодират своя капитан, който започва най-тежката битка в живота си срещу коварната левкемия. На таблото се появи надпис в подкрепа на Стилиян, а самият той се изправи отново, за да благодари и на свой ред да аплодира феновете на отбора. Моментът бе изключително трогателен за него и той не успя да скрие сълзите си.

През целия двубой беше ясно, че самият мач е съвсем незначителен, но все пак двата отбора поднесоха истинско зрелище на феновете, дошли да уважат най-вече Стилиян Петров.

С голове на Стъридж (8) и Иванович (50) Челси взе солиден аванс и срещата изглеждаше приключила. Не така мислеха футболистите на Вила, които с бързи два гола в 78-ата и 81-ата на Колинс и Личаж изравниха резултата. Тогава Вила се хвърли в атака, но Иванович след корнер в 83-ата минута отбеляза за 2:3, а Торес с първия си гол от 6 месеца насам в лигата маркира крайното 2:4 за „сините от Лондон".

Самият двубой започна с натиск на футболистите на Челси, които осъществиха няколко опасни атаки още в първите минути, а 8 минути след началото вече водеше с 0:1.

Саломон Калу проби отляво и центрира в наказателното поле, където Фернандо Торес свали топката към Хуан Мата. Той върна към испанския нападател, чийто удар бе париран от защитник на домакините, но топката се озова в краката на Даниел Стъридж, който даде аванс на своя тим.

Вила се опита да изравни в следващите минути, но след няколко добри корнера и удари към вратата на Чех това не се случи.

В 24-ата минута Челси за пореден път се възползва от неориентираната отбрана на Вила. Хуан Мата направи типичен пробив към наказателното поле и направи двойно подаване с Калу, което изведе испанецът в удобна позиция за изстрел. Въпреки че беше блокиран, той успя да шутира, но топката срещна гредата, а при добавката удар на Фернандо Торес бе блокиран от защитник.

До края на полувремето Вила се опита да върне гола, но въпреки добрите атаки до гол така и не се стигна.

В началото на второто полувреме футболистите в сини екипи отново натиснаха. В 50-ата минута те получиха право да изпълнят корнер. Защитата на Астън Вила остави непокрит в наказателното поле Бранислав Иванович, който от близко разстояние се разписа за 0:2.

Двубоят изглеждаше решен, като Челси продължаваше да държи инициативата в двубоя, но това се промени след 70-ата минута. Футболистите на Вила започнаха да натискат своя съперник и това да де резултат в 78-ата минута.

След изпълнение от тъч отдясно на вратата на Петър Чех Джеймс Колинс успя да надскочи всички в наказателното поле и реализира за 1:2 и върна интригата в мача.

Три минути по-късно невероятното се случи. Олбрайтън проби по лявото крило, подмина Джон Тери и центрира по земята към далечната греда, където Ерик Личаж изпревари защитник в синьо и вкара топката във вратата на Чех - 2:2.

Окрилени от изравняването бирмингамци се хвърлиха в бурни атаки, но това им изигра лоша шега. Отново след изпълнение на корнер пред вратата на Гивън в 84-ата минута Торес отклони с глава към Иванович, който от малкото наказателно поле бе безпогрешен и донесе нов аванс на Челси - 2:3.

Двубоят бе решен окончателно в добавеното време. Даниел Стъридж намери прекрасно Фернандо Торес, който напредна и с хубав удар преодоля вратаря на Вила и отбеляза първото си попадение във Висшата лига от 6 месеца насам - 2:4. Секунди след гола съдията свири край на двубоя, с което Челси грабна трите точки, които могат да се окажат ценни в борбата за четвъртото място в класирането.