Жервиньо вкара единствения гол за Кот д'Ивоар при минималната победа срещу Мали във втория полуфинал в турнира за Купата на африканските нации.

Така на финала, който ще се играе на 12-ти февруари на стадион „Амитие" в Либървил, Габон, ще се срещнат „слоновете" и Замбия.

Малко по-рано днес в другия полуфинален сблъсък „Чиполополо", както е прякорът на замбийците, надиграха Гана също с 1:0.

Жервиньо бе точен в заключителните секунди на първото полувреме, след като пробяга дистанцията от центъра почти до аутлинията, преди да простреля вратаря на Мали Диаките - 1:0.

Така Кот д'Ивоар ще може да се бори за втората си титла от турнира в историята, като досега е печелил златото само през далечната вече 1992-ра година. Настроенията в страната подсказват, че именно трофеят ще маркира апогея на настоящото поколение звезди в тима на „слоновете".

Мали пък отново се прости с шансовете си да спечели турнира за първи път, като остава с актива от цели 7 финала, всичките от които загубени.

Кот д'Ивоар изглеждаше през цялото времетраене на мача като отборът, който по-добре знае как да постигне победата и особено до почивката имаше явно превъзходство на терена.

Дидие Дрогба нацели гредата с удар с глава още в 10-ата минута, а в 15-ата Яя Туре с мощен изстрел от десетина метра също прати топката в страничния стълб.

Малко по-късно Саломон Калу със самостоятелен пробив си освободи позиция за стрелба, но шутът му прати кълбото във външната страна на мрежата.

Дрогба отново можеше да се разпише в 32-ата минута, но след като се освободи от защитниците на Мали, отправи удар по диагонала, който мина встрани от гредата.

В 45-ата минута Жервиньо като на шега пробяга разстоянието от центъра до наказателното поле напълно необезпокояван, като едва при нахлуването в пеналтерията бранител на „орлите" го пресрещна, за да му затвори пространството за подаване.

Нападателят на Арсенал обаче нямаше намерение да комбинира и с премерен изстрел по земя в далечния ъгъл реализира единствения оказал се гол в мача.

Играта се поизравни през второто полувреме и Мали на моменти караше „слоновете" да се отбраняват с 11 души, но независимо от това истински чистите положения липсваха.

Мерникът на играчите на „орлите" изневеряваше и те стреляха опасно, но извън очертанията на вратата на Кот д'Ивоар. В 72-ата минута Ятабаре отправи най-опасният удар в актива на Мали, но топката профуча над напречната греда.

„Слоновете" организираха няколко атаки за втори гол, но приоритет за тях беше запазването на резултата. Все пак, с опасни удари се отличиха Дрогба, Калу и защитникът Тиене, но топката така и не пожела да посети вратата на Мали за втори път.