Английският първенец Манчестър Сити претърпя пълен крах при визитата си на считания за аутсайдер Аякс в „шампионската" Група D и загуби с 3:1 в третия кръг на най-комерсиалния турнир в Европа.

„Гражданите" поведоха резултата сравнително рано чрез красивия гол на Самир Насри в 22-ата минута, но допуснаха изненадващо елементарно изравнително попадение секунди преди почивката. Сим де Йонг се оказа в прегръдките на съотборниците си в 45-ата минута, а в 57-ата Никлас Мойзандер даде аванс на домакините.

Вместо да се впуснат в търсене на изравнителен гол, играчите на Манчестър Сити позволиха на Кристиан Ериксен да ги направи за смях и с помощта на рикошет в тялото на Гаел Клиши да вкара 3-ия гол в мрежата на Джо Харт.

Така английските шампиони продължиха тенденцията да се представят слабо като гости в евротурнирите, като вече имат 5 загуби в 6 мача далеч от дома. Аякс пък постигна първи успех срещу английски отбор в Европа от последните си 5 двубоя и заслужи уважение в тежката битка, която предстои в тази група.

В класирането изненадващо лидер е Борусия Дортмунд, който срази испанския шампион Реал Мадрид с 2:1 и вече има 7 пункта. „Белия балет" остава на втора позиция с 6 точки, а трети вече е Аякс след първата си победа в Шампионската лига. Сити се закотви на дъното на таблицата само с 1 спечелена точка.

През първото полувреме „гражданите" имаха изразено предимство във владението на топката и по отношение на броя чисти положения. Определено те трябваше да съжаляват, че само веднъж преодоляха стража на Аякс Кенет Вермеер. Въпреки че отстъпваха като класа на английския шампион, домакините успяха първи да застрашат противниковата врата.

Най-добрият играч на холандския гранд Кристиан Ериксен пробва с красив удар от 15-ина метра да притесни Джо Харт, но топката мина на сантиметри от горната греда. В 21-ата минута пък отново Ериксен съсредоточи погледите върху себе си, като този път направи няколко финта, за да наелектризира феновете, а след това размени подавания с Тобиас Сана и стреля неточно.

Манчестър Сити почувства, че трябва да увеличи темпото и много правилно изигра картите си, като издебна домакините на контраатака в 22-ата минута. Майка Ричардс подхвана пробив по десния фланг и стигна до третината на Аякс, след което подаде към Джеймс Милнър. Той моментално намери Самир Насри в предни позиции, като френският халф с много технично изпълнение прати топката в далечния горен ъгъл, за да матира Вермеер - 0:1.

Подемът в играта на Сити продължи, но Серхио Агуеро не можа да стреля от удобна позиция вляво в наказателното поле, след като сам се освободи от опеката на бранителите. В последния момент защитник на Аякс се намеси и изби топката в ъглов удар.

По-късно пък Майка Ричардс с нов рейд по дясното крило можеше дори да стреля от нелошо положение, но предпочете да остави това право на Яя Туре, който пък шутира в ръцете на вратаря.

Изненадващо „гражданите" бяха хванати в крачка на контраатака в 45-ата минута и след груба колективна грешка в защитата си позволиха на Аякс да изравни. Ван Рин напредна по десния фланг и бе оставен необезпокоявано да центрира в пеналтерията. Там Люк де Йонг с мощен изстрел засече топката неспасяемо в мрежата, а цели петима защитници на Сити изгледаха безучастно удара на холандеца - 1:1.

След почивката Сити започна устремено в търсене на второ попадение и Серхио Агуеро моментално можеше да даде преднина на тима си след подновяването на играта. Кун стреля от близка дистанция, но Никлас Мойзандер се намеси отлично и блокира удара му.

Изненадващо в 57-ата минута домакините реализираха втори гол, и то след изпълнение на корнер, при който отбраната на Сити не се бе построила правилно. Така се създаде възможност за Мойзандер да се извиси и с глава да насочи топката неспасяемо за Джо Харт - 2:1.

„Гражданите" опитаха да отговорят на предизвикателството, но атаките им не стигаха до никаква опасност за противника. Вместо това отбраната им за пореден път ги предаде, като вече последствията станаха много сериозни.

В 68-ата минута брилянтният Ериксен с триково движение елиминира Венсан Компани и от 15-ина метра отправи удар, като топката рикошира в Гаел Клиши и стана недостижима за вратаря Харт - 3:1.

Вече при това положение опциите за Сити се сведоха единствено до масирани акции в търсене на трудно постижим обрат. Един Джеко се оказа на два пъти на върха на атаката за своя отбор, но и в двата случая отблизо не можа да преодолее вратаря Вермеер. Първо стражът на Аякс се справи майсторски с удара на босненеца, в 73-ата минута се хвърли в краката му, провокирайки го да падне за дузпа, но такава не последва.

В 76-ата минута и Самир Насри имаше претенции за нарушение срещу него в наказателното поле, защото имаше съприкосновение с Мойзандер, който привидно наруши баланса на французина, но реферът отново не се трогна.

В крайна сметка стихийният натиск на „гражданите" не доведе до зрелищен обрат и те се закотвиха на дъното на класирането в групата.

szólj hozzá: Ajax vs Manchester City 3:1 GOALS HIGHLIGHTS