Тотнъм се добра до равенство 2:2 в Швейцария срещу Базел (първият мач приключи при същия резултат), стигна и до дузпи с човек по-малко на терена, но в крайна сметка домакините триумфираха в края, след като лондончани се провалиха на финалната права.

"Шпорите" стигнаха до откриващ гол чрез Демпси (23), но домакините стигнаха до пълен обрат чрез Сала (27) и Драгович (49). Отново Демпси обаче 8 минути преди края се възползва от грешка на домакините и изравни, а Вертонген получи червен картон малко преди края.

Въпреки численото си преимущество домакините не стигнаха до гол, но при изпълнението на дузпи Диаз, Фрей, Щрелер и Шар бяха точни, докато Хъдълстоун пропусна, а Адебайор ознаменува трагичното си представяне с още по-трагично изпълнение на наказателен удар.

Така Базел е последният отбор, който се класира напред, след като това вече направиха Бенфика, Челси и Фенербахче. Жребият е утре след 13:00 часа българско време.

Гостите започнаха да контролират събитията от самото начало в търсене на попадение, което да увеличи шансовете за класиране. То дойде в 23', когато Драгович допусна безумна грешка и не успя да избие слаб пас на Вертонген. Там беше Демпси, който заобиколи вратаря и откри резултата.

Радостта на "шпорите" обаче не трая дълго, тъй като 4 минути по-късно Щрелер даде отличен пас на Сала, който с отлично овладяван се озова на границата на наказателното поле и шутира в долния ляв ъгъл, а двама защитници не успяха да направят шпагат.

Последваха силни минути за Базел, като Сала можеше да отбележи бързо и втори гол, след като се подигра с Вертонген и Доусън, но Уолкър успя да се намеси преди крилото да нанесе решителен удар. В 31' пък Щрелер можеше да намери непокрития Сала на метри от вратата, но се засуети и отново Уолкър успя да избие.

Тотнъм отговори с две отлични атаки, в които Адебайор беше в центъра на вниманието - при първия случай тогоанецът пусна към Демпси, чийто удар беше спасен, а в 37' той реши да стреля от малък ъгъл, вместо да даде пас на непокрития Дембеле.

Домакините започнаха отлично втората част, след като при корнер Щокър предизвика разбъркване в наказателното поле на Тотнъм, а най-съобразителен се оказа Драгович, който вкара спасената от Фридъл топка във вратата на гостите - 2:1 и Тотнъм беше пред отпадане.

Адебайор беше близо до това да изравни, след като Холтби го изведе чудесно, но тогоанецът не успя да реализира от удобна позиция в 54', а Драгович пропусна да вкара две минути по-късно да реши всичко в срещата. Фридъл пък спаси своите 24 минути преди края на среща и запази надеждата жива.

В последните 20 минути "шпорите" опитаха натиск, който доведе до корнер, изпълнен от Сигурдсон. Доусън надскочи всички и стреля отлично с глава, но Сомер спаси брилянтно и запази аванса на своите.

Натискът обаче даде резултат в 8 минути преди края, когато защитата на Базел отново заспа, а Хъдълстоун успя да подаде на Демпси, който чукна топката във вратата - 2:2 и "Санкт Якоб Парк" очакваше продължения.

Веднага след гола Щрелер можеше да стигне до гол, но Фридъл се намеси решително и спаси своите от ново попадение, а Базел едва не си отбеляза автогол след центриране на Демпси. В заключителните минути пък Вертонген не позволи на Щрелер да остане сам срещу вратаря, но това беше с цената на грубо нарушение и директен червен картон за белгиеца - 2:2 и продължения в Швейцария.

С човек по-малко на терена Тотнъм се затвори и се опита да удържи резултата, за да се стигне до дузпи. Ел Нени стреля мощно в 97', а Фридъл успя да се намеси и отклони топката в гредата. През всичките 30 минути Базел натискаше здраво, но гол така и не падаше. Дори Александър Фрай се появи в игра, а пред него се откри страхотна възможност, но Доусън с щпагат успя да избие в корнер преди легендата на домакините да нанесе решителния си удар.

В последните минути се получиха няколко разбърквания в половината на Тотнъм, но гол не падна и така се стигна до дузпи.

В тях футболистите на Базел показаха изключително хладнокръвие, като не пропуснаха нито един опит, докато Хъдълстоун и Адебайор подходиха несериозно и провалиха усилията на своя отбор, който половин час игра с човек по-малко.

Харесайте Sporta.bg във Facebook, за да следите всичко най-актуално в света на спорта и живота на спортистите

szólj hozzá: Basel vs Tottenham Penalty Shootout