Без Кристиано Роналдо и голяма част от титулярите си Реал Мадрид постигна победа за престиж с 2:1 в гостуването на градския съперник Атлетико, с който по-късно през сезона „белия балет" ще си оспорва Купата на краля.

„Кралския клуб" се озова догонващ в резултата след точния изстрел на Фалкао още в 3-ата минута, но успя да осъществи пълен обрат и да се добере до трите точки.

В 12-ата минута равенството беше възстановено след автогол на Франсиско Хуанфран, а крайното 1:2 фиксира Анхел Ди Мария в 63-ата минута.

В 77-ата минута аржентинският голмайстор отстъпи мястото си на терена на Лука Модрич, след като получи контузия и треньорът Жозе Моуриньо предпочете да съхрани силите му.

Така „белия балет" вече има 74 точки и съкрати изоставането си от убедителния лидер Барселона на 11, след като каталунците допуснаха късно изравняване 2:2 в гостуването си на Атлетик (Билбао).

Атлетико пък продължава да заема 3-ата позиция, но вече може да забрави напълно за второто място, защото има 68 пункта при 5 кръга оставащи до края на сезона.

Това беше 10-та победа на Реал като гост на Атлетико през този век - "кралския клуб" няма толкова успехи при визитите си на който и да е друг тим от Ла Лига.

Големият отсъстващ от дербито на испанската столица без съмнение бе Кристиано Роналдо, който изобщо не попадна в групата. Не е ясно обаче дали някаква травма е причината за пренебрегването на CR7 или просто той бива съхранен за мача на годината срещу Борусия (Дортмунд).

Жозе Моуриньо бе пуснал доста експериментален състав срещу Атлетико и в защитата на „белия балет" личаха имената на Миакел Есиен, Раул Албиол, Рикардо Карвальо и Начо.

Пепе и Сами Кедира действаха малко пред квартета бранители, а по крилата оперираха Анхел Ди Мария, Алваро Мората и по средата Шаби Алонсо и Кака. Единствен изнесен напред нападател бе Карим Бензема, който обаче нямаше шанса да се разпише.

Липсата на Икер Касияс за сметка на Диего Лопес не се оказа решаваща за крайния резултат, въпреки че последното дерби без Сан Икер в състава на „кралския клуб" беше загубено с 1:3 през далечната 1999-та година.

Лопес обаче направи лошо впечатление с неубедителната си намеса в 3-ата минута, която позволи на колумбийският тигър Фалкао да наниже 32-ия си гол през сезона с екипа на Атлетико.

В 12-ата Реал изравни резултата, благодарение и на малко късмет. Ди Мария изпълни фалцово пряк свободен удар и центрирането му прехвърли всички футболисти в наказателното поле, преди да се оплете в мрежата.

Повторенията показаха, че Хуанфран е докоснал кълбото преди то да мине голлинията и затова попадението бе записано като негов автогол - 1:1.

Великолепен рейд на Ди Мария по лявото крило в 63-ата минута завърши с точен диагонален изстрел по тревата, който не остави шансове на младия страж Тибо Куртоа за крайното 1:2.

До финалните минути на редовното време Атлетико, който играеше с най-добрите си футболисти, наложи стихиен натиск в търсене на равенство, но Фалкао направи пропуски, а като цяло бранителите в бяло се справяха без особени проблеми с набезите на противника.

Дербито на Мадрид предложи повече физически сблъсъци, отклкото чисто футболни достойнства, като бяха показани цели 8 жълти картона на футболисти от двата тима.

В крайна сметка Реал се добра до ценен успех, който му позволява да намали изоставането си от убедителния лидер Барселона.