Интер прекрати удивителната серия от 49 мача без загуба на шампиона Ювентус и го нокаутира с великолепно представяне и обрат от 1:0 до 1:3 в Дербито на Италия.

„Старата госпожа" поведе още в 19-ата секунда след скандален гол на Артуро Видал, който се разписа при подаване на Квадо Асамоа. Бившият халф на Удинезе бе в явна засада, когато получи топката, но реферът Паоло Талиавенто призна попадението - 1:0. (вижте видео тук)

В 23-ата минута Родриго Паласио вкара с глава след центриране от фаул, но голът бе отменен заради засада, като повторенията показаха, че рамото на нападателя бе зад защитата. Стефан Лихтщайнер пък не получи втори жълт картон в 33-ата минута за грубо нарушение срещу Паласио.

Диего Милито прекрати головата си суша срещу Ювентус в 59-ата минута, когато разстреля Джанлуиджи Буфон от точката за дузпа. Принца сам изработи най-тежкото наказание във футбола, след като бе задържан прекалено дълго за фланелката от Клаудио Маркизио - 1:1. (видео вижте тук)

Отново Милито осъществи пълния обрат за вдъхновения и играещ по-добре Интер в 76-ата минута. (видео вижте тук)

Родриго Паласио пък прекърши крилете на устремените към изравняване домакини в 89-ата минута, когато се възползва от отличен пас на Юто Нагатомо и фиксира крайното 1:3. (видео вижте тук)

Така рекордът от мачове без загуба на „Старата госпожа" остава 49, а Интер постигна знаменита победа, която без съмнение ще бъде сериозна заявка за Скудетото този сезон.

„Нерадзурите" също така записват шеста поредна победа в Серия А и стават тима в най-добра форма според статистиката. Интер вече има 27 точки и скъси изоставането си до лидера Ювентус на само 1 пункт след 11-ия кръг.

Ювентус излезе с двама нападатели в срещата - Мирко Вучинич и Себастиан Джовинко, които имат доста добри спомени от предишните си мачове срещу Интер. Също така в халфовата линия на „Старата госпожа" се завърнаха двама от титулярите - Клаудио Маркизио след контузия и Артуро Видал след изтърпяно наказание.

Интер пък пристигна в Торино с кадрови проблеми, след като Филипе Коутиньо и Уесли Снайдер продължаваха да лекуват травмите си. Без най-креативните си футболисти Страмачони реши да заложи на схема 3-4-3 с Антонио Касано, Диего Милито и Родриго Паласио в предни позиции. Валтер Самуел и Андреа Ранокиа започнаха в защита, въпреки физическите си проблеми през седмицата.

Дербито на Италия започна вихрено за домакините, които вкараха още в 18-ата секунда, но от явна засада. Вучинич подаде за Квадо Асамоа, който се откъсна сам срещу вратаря, но беше с поне метър зад защитата. Последва центриране по земята на далечната греда, където от втора позиция с шпагат Видал прати топката в мрежата - 1:0.

Ювентус поведе с нередовния гол, но играеше по-добре в първите десетина минути и на два пъти създаде работа за вратаря Самир Ханданович. Първо Клаудио Маркизио бе изведен отлично от Андреа Пирло на стрелкова позиция на 5 метра от голлинията, но стреля от воле право в тялото на стража на Интер.

Секунди по-късно пък Вучинич не можа да засече кълбото в мрежата от два метра и го прати в ръцете на Ханданович. Въпреки пропуска, бе явно, че домакините играеха с повече желание след повеждането в резултата.

Интер отговори скоро с попадение на Родриго Паласио, което обаче беше отменено заради спорна засада. Юто Нагатомо центрира от пряк свободен удар на левия фланг, а нападателят с глава прати топката в мрежата. Повторенията показаха, че горната част на тялото на Паласио е зад линията на засадата и реферът отмени гола.

Последваха нови силни мигове за Интер в предни позиции, но Естебан Камбиасо на два пъти провали обещаващи акции с неточните си удари. На два пъти аржентинският халф стреля над вратата от дъгата на наказателното поле, когато имаше опции и по двете крила за подаване.

В 20-ата минута след късо изпълнение на корнер Антонио Касано отправи техничен фалцов удар, който обаче премина на сантиметри от гредата на останалия неподвижен Джанлуиджи Буфон.

Реферът Паоло Талиавенто си навлече допълнително гнева на „нерадзурите" в 33-ата минута, когато не показа втори жълт картон на Щефан Лихтщайнер за остър фаул срещу Паласио. Секунди по-рано бранителят на Юве бе официално предупреден за далеч по-безобиден фаул срещу Камбиасо, но при втората ситуация съдията не посмя да го изгони.

В 46-ата минута на първата част домакините изпуснаха възможност да увеличат преднината си, след като грешка на Юто Нагатомо позволи на Видал да стреля опасно от границата на пеналтерията. Ханданович обаче се намеси блестящо, а при добавката чилиецът прати топката в тъч от малък ъгъл.

Втората част също не бе лишена от интригуващи събития и предостави много емоции за феновете. Юве отново започна по-убедително и на няколко пъти двама-трима играчи на домакините щурмуваха наказателното поле, но най-опасен в първите минути след почивката беше далечен удар на Леонардо Бонучи. Бранителят стреля от 20-ина метра, но Ханданович не позволи топката да влезе в долния десен ъгъл.

В 52-ата и 53-ата Интер изпусна два златни шанса за изравняване, като на стрелкова позиция беше Паласио, но се провали. Първо той нахлу в пеналтерията и финтира Буфон, но прекалено много скъси ъгъла си и не можа нито да центрира, нито да насочи топката във вратата.

Секунди по-късно Бонучи подари топката на Милито, а Интер имаше предимство трима срещу двама, но отново Паласио не намери рамката на вратата, пращайки кълбото над горната греда от отлична позиция.

В 56-ата Нагатомо пробва ефектен удар с много фалц след подаване на Касано, но Буфон се намеси решаващо и изби в корнер.

120 секунди по-късно реферът Талиавенто получи сигнал от страничния и отсъди дузпа в полза на Интер! След заучено изпълнение на фаул Милито получи топката по земя в наказателното поле, а Клаудио Маркизио прекалено дълго задържа фланелката му. Принца загуби равновесие и падна при опита си да стреля, като след няколко секунди последва сигнала за дузпа.

Потърпевшият Милито застана зад бялата точка и с безпощаден удар разстреля Буфон, за да маркира първия си гол срещу Ювентус с екипа на Интер - 1:1.

„Нерадзурите" продължаваха да разпиляват защитата на „старата госпожа" и бе видно, че са се устремили към победата в напрегнатия сблъсък. В 73-ата минута великолепна намеса в защита първо на Джорджо Киелини, а после и на Мартин Касерес попречи на гостите да осъществят обрат.

Подаване от дясно на Паласио прати топката на пътя на връхлитащия Милито, но ударът му от 6 метра бе блокиран от Киелини, а при добавката на Камбиасо пък Касерес се хвърли на шпагат и съхрани мрежата на Юве.

В 75-ата минута обаче нямаше какво да спре головия изстрел на Принца - влезлият на мястото на Касано Фреди Гуарин стреля мощно от 20 метра и предизвика намеса на Буфон, но при добавката връхлитащият Милито този път не сгреши и прати тифозите на Интер в делириум - 1:2!

Ювентус очаквано отговори на предизвикателството и мобилизира сили в атака, но не стигаше до чисти голови положения. Въпреки това Андреа Пирло отправи опасен удар от 20-ина метра, който Ханданович с плонж изби в корнер.

В 83-ата минута пък резервата Никлас Бендтнер за малко не отбеляза страхотен гол, след като получи топката на тепсия в наказателното поле от Нагатомо. Датският национал преодоля Ханданович и от нулев ъгъл фалцово изпрати кълбото към вратата, но то тупна пред голлинията и излезе в аут.

В последните мигове на срещата натискът на „Старата госпожа" ставаше по-осезаем, но отново домакините разчитаха на далечни удари. Този път бе ред на Фабио Куалярела да стреля отдалеч и да прати кълбото на сантиметри от гредата.

Интер пък нанесе третия си удар в мача с убийствена контраатака, като Юто Нагатомо нахлу сам срещу вратаря в наказателното поле, но ударът му бе париран от Буфон. Японският защитник обаче отново овладя топката, ангажира вниманието на трима съперници и пусна идеален пас за Паласио, който не трепна и вкара за 1:3.