Лео Меси покори пореден свой „Олимп", след като развали магията на италианските защитници и вдъхнови Барселона за бляскава победа с 4:0 над Милан, която класира каталунците на четвъртфинал в Шампионската лига.

Аржентинският магьосник на Барса откри резултата още в 5-ата минута и по този начин вдъхна кураж и повиши самочувствието на отбора си.

В 38-ата 19-годишният дебютант сред титулярите за Милан Мбайе Нианг нацели гредата, а в следващата атака Меси порази за втори път мрежата на Кристиан Абиати - 2:0.

В 55-ата минута Давид Вия реализира решаващия трети гол за Барселона и обърна статуквото в общия резултат, който вече беше 3:2 за домакините.

В 90-ата минута след скоростна контраатака Жорди Алба беше изведен очи в очи с вратаря и технично го прехвърли, за да оформи крайното 4:0 за Барса.

Главната причина за знаменития успех на каталунците се оказа убийствената им ефективност в атака, защото освен четирите попадения, Кристиан Абиати направи само една ключова намеса.

Фактите в мача

Лионел Меси отбеляза първия си гол от игра срещу италиански отбор в 5-ата минута.

Милан допусна най-ранния гол в мрежата си в Шампионската лига от 2007-ма година, когато Кристиано Роналдо изведе Манчестър Юнайтед напред на „Олд Трафорд".

Лионел Меси реализира 58-ия си гол в Шампионската лига в 39-ата минута, 5-ти срещу Милан и за 13-ти път в турнира отбеляза повече от едно попадение.

Давид Вия изравни Христо Стоичков и Тиенри Анри по брой отбелязани голове с екипа на Барселона в Шампионската лига - 8.

Никой не се е разписвал 2 или повече пъти в един мач повече от Меси в Шампионската лига, като Раул Гонсалес също го е правил в 13 двубоя.

Барселона стана първият отбор в историята на Шампионската лига, който заличава пасив от 2 гола след първия елиминационен мач, без да е вкарал попадение на чужд терен.

За втора поредна година Милан не успява да елиминира Барселона в Шампионската лига, като отново губи реванша на „Камп Ноу" след допуснати 4 гола.

Играта на Барселона

За никого не бе изненада, че Барселона от самото начало не даваше на противника да се докосне до топката и наложи силен териториален натиск. Първият повратен момент в мача дойде в най-подходящото време за домакините - 5-ата минута.

Лео Меси получи кълбото почти на линията на пеналтерията и въпреки че бе заобиколен от трима съперници, отправи прекрасен изстрел, който препарира Кристиан Абиати - 1:0 и първи гол за аржентинския магьосник от игра срещу италиански отбори.

szólj hozzá: Barcelona 1 - 0 AC Milan

Самочувствието на каталунците се засили след отбелязването на толкова ранен и важен гол, като съвсем скоро можеха да заличат пасива си в общия резултат. В 13-ата минута Андрес Иниеста стреля превъзходно отдалеч от воле, но Абиати направи страхотна намеса и съхрани мрежата си.

Постепенно халфовата линия на Барса позагуби от превъзходството си и много по-често играчите на Милан нахлуваха в противниковата половина. Защитата на каталунците на два пъти се пропука при включвания на Ел Шараави, но до проблеми за Виктор Валдес не се стигна.

В 38-ата минута груба грешка на Машчерано позволи на Нианг да излезе сам срещу вратаря, но гредата избави Барселона от сериозни неприятности преди интервала.

В следващата атака пък Иниеста получи малко пространство пред дъгата на наказателното поле и намери Меси, който беше на границата. Мексес остана странно пасивен в ситуацията и позволи на аржентинския магьосник да отправи кинжален изстрел по тревата, с който резултатът стана 2:0.

szólj hozzá: Barcelona vs Milan 2:0 Messi

Така на почивката Барселона се прибра с прекрасен аванс, без на пръв поглед футболистите да бяха изразходвали максимално енергията си, но със 75% владение на топката.

Втората част също започна отлично за домакините, които този път трябваше да чакат 10 минути, за да материализират превъзходството си на терена. Отново ефективността на Барселона се оказа решаваща за промяната на резултата, защото с първия си шанс каталунците поразиха мрежата на Абиати.

Иниеста подаде към Шави Ернандес, който моментално потърси в наказателното поле Давид Вия. Кевин Констант закъсня с шпагата и обрече вратаря си на обстрел от чиста позиция, като испанският нападател технично с левия крак прати кълбото в мрежата за 3:0.

szólj hozzá: Barcelona vs Milan 3:0 David Villa

Оттам нататък спокойствието се настани в действията на домакините, които само веднъж допуснаха панически да се отбраняват в наказателното поле след разбъркване в 67-ата минута.

Барса създаде предпоставки за отбелязването на още голове, но всъщност стигна до чисто положение пред Абиати отново едва в 90-ата минута.

Лео Меси подхвана контраатака и изведе Алексис Санчес зад защитата по дясното крило. Чилиецът подаде за Алба, който беше напълно сам и технично копна топката над Абиати за крайното 4:0.

szólj hozzá: Barcelona 4-0 AC Milan (90' Jordi Alba)

Така домакините доминираха убедително в средата на терена, което им позволи спокойно да дочакат последния съдийски сигнал и да изпаднат в еуфория.

Играта на Милан

Масимилиано Алегри имаше проблеми в нападение след контузията на Джампаоло Пацини и бе принуден да пусне в игра Мбайе Нианг. 19-годишният нападател бе дебютирал в Шампионската лига на „Сан Сиро" срещу Барселона, когато поигра 15 минути.

Именно Нианг бе едно от най-коментираните имена на почивката, защото пред него се откри възможност да увеличи неимоверно шансовете на „росонерите" да продължат напред.

При резултат 1:0 в полза на домакините Хавиер Машчерано направи груба грешка и позволи дълъг пас към Нианг да го подмине и на практика младокът се озова сам срещу Виктор Валдес.

Нианг обработи кълбото, напредна и стреля покрай тялото на стража, но топката не пожела да влезе и се отби от дясната странична греда! Само няколко секунди по-късно Филип Мексес се провали в опита си да спре Лео Меси и аржентинският магьосник се разписа за втори път.

След първоначалния домакински натиск в първите 20 минути Милан изнасяше топката с повече лекота и самочувствие, а Стефан Ел Шарави имаше възможност да отправи два удара от наказателното поле. И в двата случая обаче Валдес улавяше топката без особени проблеми.

Така на почивката „росонерите" напуснаха без преднина в общия резултат и с горчивината от изпуснатата златна възможност да изравнят в 38-ата минута.

Първата истински груба грешка на защитата на Милан също беше сурово наказана от съперника, като в 55-ата минута Констант се бе увлякъл в центъра на ариегарда и закъсня да пресече подаване към Вия. Оттам нататък испанският национал с класно отиграване промени съотношението на силите в общия резултат.

Милан изпитваше същите трудности с изнасянето на топката и след почивката, като този път правеше впечатление стремежът на „росонерите" да накъсват играта. На няколко пъти на около 25 метра от вратата Барса получи шанс да изпълни преки свободни удари, но без особен успех.

Милан създаде един от редките си шансове за гол в 67-ата минута, когато след центриране отдясно Стефан Ел Шараави пробва да се разпише с пета, а в последствие се създаде разбъркване в наказателното поле на Барса, но не се стигна до нов удар.

В заключителния четвърт час „росонерите" действаха припряно и не стигаха до никакви положения пред наказателното поле или вратата на Валдес. Беше видно, че се нуждаят от чудо, за да разпечатат мрежата на каталунския колос, но до подобно нещо не се стигна и Милан напусна турнира след тежката загуба.