Галатасарай пречупи Шалке в страхотно зрелище на "Фелтинс Арена" (ВИДЕО И СНИМКИ)

Галатасарай се класира за четвъртфиналите в Шампионската лига, след като успя да победи Шалке 3:2 при гостуването на Шалке 04 в Гелзенкирхен.

В първия мач в Истанбул двата тима не излъчиха победител и завършиха при 1:1. Така "кралскосините" имаха предимство от попадението на чужд терен преди реванша, но не успяха да се възползват от него и въпреки огромните усилия, които положиха, напуснаха турнира.

На "Фелтинс Арена" Шалке и Галатасарай направиха истинско зрелище, като си вкараха цели пет гола, а обратите следваха един след друг. Първо домакините поведоха с гол на Роман Нойштедтер в 17-та минута, но в края на полувремето гостите обърнаха резултата с попадения на Хамит Алтионтоп и Бурак Йълмаз. През втората част Шалке хвърли максимума от своите усилия, за да изравни и успя да го направи чрез Джеферсън Фарфан в 63-та минута. В самия край на двубоя Юмит Булут оформи крайното 3:2 след контраатака и сложи точка на спора.

През уикенда двата тима изпитаха коренно различни емоции. Шалке най-после тръгна добре в Бундеслигата и се наложи над шампиона Борусия Дортмунд с 2:1 в голямото дерби на Рур, докато Галатасарай допусна неприятно домакинско поражение от Генчлербирлиги с 0:1. Основна цел и за двата отбора обаче бе класирането на четвъртфинал в Шампионската лига.

В състава на домакините липсваха двама ключови футболисти. Клас-Ян Хунтелаар получи неприятна контузия по време на срещата с Борусия Дортминд, а Джърмейн Джоунс, който отбележи гола за "кралскосините" в Истанбул бе наказан. В тяхно отсъствие Йенс Келер започна с обичайната схема 4-2-3-1, като атаката бе водена от Теему Пуки.

Фатих Терим пък можеше да разчита на най-доброто от своя състав. Най-много в редиците на Галатасарай се разчиташе на триото Дидие Дрогба, Уесли Снайдер и Бурак Йълмаз, а на "Фелтинс Арена" се завърна и бившият футболист на Шалке Хамит Алтинтоп.

Двубоят започна много динамично, като още в първите минути на срещата и двата тима показаха, че ще търсят успеха. Гостите бяха длъжни да търсят попадение и логично по-интересно бе в половината на Шалке.

В 6-та минута футболистите на Галатасарай поискаха дузпа след съприкосновение между Бурак Йълмаз и Сеад Коласинац в наказателното поле на "кралскосините", но реферът с основание запази мълчание. Още не бяха изминала и 60 секунди от тази ситуация и Диде Дрогба можеше да изведе тима си напред в резултата. Уесли Снайдер намери нападателя от Кот д'Ивоар, който проби в наказателното поле, майсторски финтира противников бранител и само майсторската намеса на Тимо Хилдебранд опази вратата му суха.

Играчите на Фатих Терим продължиха с добрите си действия в предни позиции и в 14-та минута пред тях се откри нов страхотен шанс за гол. Отново Снайдер започна атака към Селчук Инан по лявото крило, в първия момент полузащитника на "Чим Бом" не успя да спечели топката, но тя стигна до Дидие Дрогба, който на свой ред достави отличен пас към Инан в наказателното поле, но Хилдебранд скъси ъгъла и изби в корнер.

Въпреки по-активните действия на Галатасарай до гол в първите минути на срещата стигна тимът на Шалке. В 17-та минута домакините изпълниха корнер отдясно на вратата на Фернандо Муслера. Бенедикт Хьоведес отправи удар с глава, топката се удари в противников футболист, след което стража на гостите и защитата пред него действаха неориентирано. От това се възползва Роман Нойштедтер, който от няколко метра прониза вратата на Галатасарай и изведе Шалке 04 напред в резултата.

szólj hozzá: Schalke vs Galatasaray 1:0 Neustadter

След гола футболистите на Фатих Терим продължиха да атакуват настървено, докато Шалке се възползваше добре от празните пространства в защитата им и на няколко пъти също организира добри нападения. В 35-та минута Емануел Ебуе показа страхотен поглед върху играта и намери Снайдер на границата на наказателното на Шалке. Тимо Хилдебранд дори не мръдна при шута на холандеца, но за негов късмет топката излезе в аут.

Две минути по-късно вратата на "кралскосините" обаче бе поразена. Хамит Алтинтоп получи топката след изпълнение на фаул и с невероятен шут от близо 30 метра я закова в мрежата на бившия си тим за 1:1.

szólj hozzá: Schalke vs Galatasaray 1:1 Altintop

В 42-та минута Галатасарай нанесе своя удар. Грешка в половината на турския състав позволи на топката да стигне до Бурак Йълмаз. Бенедикт Хьоведес изпусна нападателя и той с красив прехвърлящ удар преодоля излезлия да го пресрещне Хилдебранд за 1:2. Това бе 8-ми гол на Йълмаз в Шампионската лига, с който той се изравни с Кристиано Роналдо на върха при топ реализаторите.

szólj hozzá: Schalke vs Galatasaray 1:2 Yilmaz

До края на полувремето тимът на Шалке се опита да изравни, като най-близо до попадение бе Мишел Бастос, но в крайна сметка двата тима се оттеглиха при преднина за "Чим Бом".

Шалке започна второто полувреме много агресивно в опит бързо да върне поне едно попадение, за да запази шансовете си до края на срещата. Въпреки това първата опасност дойде именно пред тяхната врата. В 53-та минута Йълмаз отправи страховит удар от границата на наказателното поле, но Хилдебранд успя да отрази, макар и с мъка.

След това обаче положенията пред Муслера започнаха да се редуват едно след друго. Първо в 56-та минута уругвайският страж отрази много опасен удар на Пуки, а пет минути по-късно Юлиан Дракслер навърза няколко защитници на гостите пред наказателното поле и стреля страховито, но за щастие на Муслера - в аут.

Все пак усилията на "кралскосините" дадоха резултат и в 63-та минута те успяха да изравнят след много добра атака. Първо Марко Хьогер нацели напречната греда след шут от 20 метра, а след това топката бе овладяна от Теему Пуки. Той излезе срещу Муслера, стражът блокира финландеца, но кълбото стигна до Ацуто Учида. Японецът веднага намери Мишел Бастош на метри пред голлинията и бразилецът прати топката в опразнената мрежа за 2:2.

szólj hozzá: Schalke vs Galatasaray 2:2 Bastos

Окрилени от попадението футболистите на Йенс Келер дадоха всичко от себе си, за да отбележат още един гол и да се класират напред. В 77-та минута Дракслер осъществи отличен пробив по лявото крило, но се забави в момента, в който трябваше да потърси свой съотборник и Муслера пресече подаването. В 83-та минута пък резервата Нордин Амрабат можеше да сложи точка на спора, но за пореден път Хилдебранд извади своя тим в труден момент.

В последните минути на срещата футболистите на Шалке дадоха всичко от себе си, за да вкарат победен гол, който да ги класира напред, но вместо това в петата минута на продължението до попадение стигна Галатасарай. Муслера организира изненадваща контраатака, при която Селчук Инан изведе Юмит Булут срещу Хилдебранд. Първоначално стражът отрази, но при втория опит Булут реализира за 3:2 и подпечата класирането на "Чим Бом" на четвъртфиналите.

szólj hozzá: Schalke vs Galatasaray 2:3 MATCH HIGHLIGHTS