снимка: Guliver/Getty Images

Отборът на Тотнъм съхрани шансове за четвъртото място в Премиършип и участие в Шампионската лига на есен, след като днес "шпорите" измъкнаха драматичен успех с 2:1 при гостуването на Стоук Сити в мач от предпоследния 37-и кръг на първенството.

Стивън Нзонзи откри за "грънчарите" в самото начало, но Клинт Демпси изравни малко по-късно. Победното второ попадение падна минути преди края, когато Емануел Адебайор получи асистенция от Демпси и на празна врата вкара за крайното 1:2.

Така Тотнъм поне временно изпревари Арсенал на четвъртата позиция във Висшата лига, разполагайки с актив от 69 точки - с 2 повече от "топчиите". Арсенал обаче са и с мач по-малко, като пред "артилеристите" предстои домакинство на новия шампион във ФА Къп Уигън. В последния 38-и кръг Тотнъм е домакин на Съндърланд, докато Арсенал гостува на Нюкасъл.

Двубоят на "Британия" стартира великолепно за домакините, които излязоха напред в резултата след само три минути игра. Чарли Адам центрира топката на близката греда, където Стивън Нзонзи с глава намери мрежата зад Уго Лорис. Четири минути по-късно Гарет Бейл можеше да изравни, но Амир Бегович отрази в корнер.

Равенството бе възстановено в 20', когато "шпорите" успяха да върнат попадението. Амир Бегович успя да пресече подаване на Скот Паркър в половината на "грънчарите", но Клинт Демпси бе на точното място, за да намери опразнената от стража врата за 1:1.

Пет минути преди почивката Тотнъм можеше отново да отбележи, но вратата на Стоук оцеля. Гарет Бейл прати топката в наказателното поле, където Майкъл Доусън стреля с глава. Бегович обаче отново бе на мястото си. В 44' "шпорите" отново пропиляха добър шанс, след като за пореден път Бегович спаси. Този път ударът бе на Бейл.

За разлика от първата част, втората започна кошмарно за домакините. Още в 47' "грънчарите" останаха с десет души, след като Чарли Адам фаулира Вертонген и получи втори жълт картон.

Вече с човек повече на терена, Тотнъм започна да затяга обръча пред вратата на Амир Бегович. В 69' Вертонген бе оставен непокрит в наказателното поле на Стоук, но изстрелът му с глава излезе в аут. В 72' Клинт Демпси също опита късмета си, но отново Бегович се намеси.

Натискът на "шпорите" продължи да се усилва, а в 75' лондончани отново имаха шанс. Гарет Бейл отигра страхотно една топка в пеналтерията на домакините, но изстрелът му с десния крак мина покрай гредата. В 81' пък домакините можеха сензационно да отбележат, но Роберт Хут не бе ефективен с глава.

Постепенно се стигна до 83', когато футболистите на Андре Вилаш-Боаш най-сетне реализираха така желаното второ попадение. Рикошет в наказателното поле изведе Клинт Демпси на добра позиция, а американецът комбинира отлично с Емануел Адебайор. Оставен срещу опразнената врата, тогоанецът безпроблемно подложи крак и вкара за 1:2.