Нападателят на Манчестър Юнайтед Робин ван Перси стана водещият реализатор в богатата история на холандския футбол, след като тази вечер наниза хеттрик за разгромната победа с 8:1 над Унгария в мач без значение от световните квалификации.

„Лалетата" са убедителни лидер в Група D с актив от 25 точки след 9 мача, като отдавна са си подпечатали директното класиране за Световното първенство в Бразилия през 2014-та година.

Далеч по-интересна в тази група е битката за второто място в класирането - Турция и Румъния имат по 16 пункта преди решителния 10-ти кръг във вторник. Тогава северните ни съседи приемат Естония, докато Турция домакинства на гранда Холандия.

Иначе днес румънците постигнаха рутинен успех с 4:0 като гост на Андора, а Турция надделя с 2:0 в гостуването си на Естония.

С първия си гол в мача в 16-ата минута Робин ван Перси откри резултата, а в 25-ата минута Кевин Строотман покачи на 2:0. В 38-ата Джърмейн Ленс направи 3:0, а ван Перси изравни легендата Патрик Клуйверт в второто си попадение в мача за 4:0 в 44-ата.

Звездата на Унгария Балаж Джуджак намали на 4:1 в 47-ата, докато в 53-ата ван Перси отбеляза рекордния си 41-ви гол с националната фланелка, оформи хеттрика си и направи резултата 5:1.

Щилард Девешери си отбеляза автогол в 65-ата, а Рафаел ван дер Ваарт се разписа в 86-ата за 7:1. В добавеното време и Ариен Робен се отчете сред голмайсторите с крайното 8:1.

Освен че стана номер 1 в историята на холандския футбол, ван Перси излезе начело в класацията на голмайсторите до момента в световните квалификации с 11 попадения в 8 мача.

Втори по този показател е босненският национал Един Джеко, който има 10 гола в 9 мача, а следващите в таблицата са Месут Йозил от Германия и Ведад Ибишевич от Босна с по 7 попадения.