Националният отбор на Хърватия се наложи с 2:0 над комшиите си от Сърбия в балканско дерби от група А на квалификациите за Мондиал 2014, играно на стадион "Максимир" в Загреб.

Срещата премина при много сериозни мерки за сигурност, предвид голямата вражда между двата народа, именно заради това и футболните федерации на Сърбия и Хърватия се бяха разбрали на стадиона да няма гостуваща агитка.

Преди двубоя трима играчи на домакините - Дарио Сърна, Стипе Плетикоса и Йозип Симунич, бяха почетени със специални плакети от ФИФА по случай 100-те мача, които всеки от тях е изиграл за страната си.

Иначе очакванията за люто балканско дерби бе се оправдаха, като хърватите доминираха почти през целия мач и заслужено се поздравиха с победата.

И двата гола паднаха през първото полувреме. Резултатът бе открит в 23-ата минута. Иван Ракитич нахлу в наказателното поле и намери добре включилия се Марио Манджукич, който отблизо, не остави шансове на вратаря на Сърбия за 1:0.

Крайното 2:0 оформи Ивица Олич. Той бе най-съобразителен при едно центриране от фаул в 37-ата минута, за да узакони успеха на своя отбор.

След тази победа Хърватия оглави класирането в група А с актив от 13 точки, докато Сърбия е на трето място с едва 4 пункта и почти загуби шансове за бараж.

Croacia 1-0 Serbia (Gol de Mandzukic...by DaniDV

Croacia 2-0 Serbia (Gol de Olic...by DaniDV