Барселона загуби шанса си да стане шампион още тази вечер, след като в "Катедралата" стигна само до 2:2 срещу бойкия тим на Атлетик Билбао в мач от 33-ия кръг.

Сусаета (27) даде аванс на домакините, но Меси се появи като резерва и се отчете с гол (66) и асистенция към Алексис (69) за 1:2. В крайна сметка, фортуна се усмихна на баските, които в добавеното време успяха да изравнят.

При победа за каталунците разликата с Реал Мадрид ставаше 16 точки, а при провал на "кралския клуб" довечера срещу Атлетико Меси и компания щяха да ликуват с титлата. В момента разликата е 14 точки - 85 срещу 71.

Атлетик Билбао пък се намира на 14-а позиция с 37 точки - на 8 пред първия отбор сред изпадащите Гранада.

Тито Виланова даде почивка на Меси, като го остави на резервната скамейка, а там се озова и Иниеста, най-вече заради следващата среща с Байерн Мюнхен в Шампионска лига. Бартра също седна на пейката, а Абидал игра до Пике. Педро, Фабрегас и Алексис поведоха атаката на каталунците.

Домакините обаче започнаха по-добре и Адурис пропусна да открие резултата след чудесно центриране на Ерера. От своя страна, гостите също имаха шанс в началото, след като в 15' Алвеш нацели горната греда.

Последваха скучни минути в студената вечер в Билбао, като Барса натискаше, но без да създава чисти положения, а два далечни удара на Шави и Сонг минаха далеч от целта. В 26' пък Билбао осъществи бърза контраатака, а защитата на гостите за пореден път през сезона се представи отчайващо и Адурис намери Суасета, който откри резултата.

Адурис имаше още един шанс в края на полувремето, но отново не бе точен с глава, докато Педро и Фабрегас не успяха да възстановят равенството до края на полувремето.

Срещата продължи да се развива по същия, което накара Виланова да действа и да вкарва Лео Меси в игра, като подобно на мача с ПСЖ на "Камп Ноу", този момент преобърна развоя на двубоя.

В 66' аржентинският феномен омагьоса защитата на домакините, след като с брилянтни движения матира 4-ма защитници, а след това с хубав удар с левия крак успя да изравни резултата. Само три минути по-късно Барса вече водеше, след като центриране на Алвеш и опит за удар с глава на Меси прати топката в краката на Алексис, който се завъртя и успя да реализира.

До края на срещата Барса продължаваше с отличната си игра, но направи няколко пропуска, които бяха наказани в 90' - след разбъркване в наказателното поле на гостите топката се озова в краката на Ерера, който с плътен удар от 12 метра разпечата вратата на Валдес - 2:2 в "Катедралата".