Ветеранът от Русия Павел Дацюк и новобранецът Густав Никвист реализираха прекрасни попадения, за да дадат на Детройт Ред Уингс изключително ценна победа с 3:1 над шампиона от редовния сезон Чикаго Блекхоукс.

Така отборът, който се класира за плейофите за рекорден 22-ри пореден път, вече води в серията с носителя на Трофея на президента с 2:1 победи.

Детройт не се представи особено забележително в редовния сезон и спечели промоция за плейофите като 7-ми в класирането на Западната конференция, но елиминира втория в таблицата Анахайм Дъкс в предишния кръг, а вече води на шампиона Чикаго.

Това бе едва 9-ата загуба в редовното време на Блекхоукс, които едва за трети път допускат две поредни поражения в рамките на 60-те минути. В миналия двубой в Чикаго Детройт сразиха домакините с 4:1, а сега спечелиха стратегическо предимство.

След нулева първа третина Никвист откри резултата в 7:49 минута на втората част, а 30 секунди по-късно Дрю Милър реализира дебютния си гол в плейофите, за да направи 2:0. Един от асовете на Чикаго - Патрик Кейн - намали на 2:1 в 4:35 минута на последната третина, но Дацюк успокои феновете в „Джо Луис Арена" с прекрасно попадение за крайното 3:1.

Вратарят на Детройт Джими Хауърд спомогна за успеха на своите с цели 39 спасявания, като имаше голям късмет в третата част при резултат 2:1 за домакините. 67 секунди след като Кейн беше намалил, гостите си помислиха, че са изравнили резултата, но съдията отмени попадението им, защото Андрю Шоу бе заплашително близко до голкипъра на Детройт и вътре в очертанията на вратарското поле.

На пръв поглед нямаше контакт между Шоу и Хауърд и голът можеше спокойно да бъде признат, но реферите прецениха, че играчът на Чикаго е играл непозволено и отмениха попадението.

Според правилата играч на противниковия отбор не може да влиза във вратарското поле преди шайбата да е стигнала дотам, но реферите обикновено не спират играта, ако няма контакт между тялото на нападателя и вратаря. Също така в почти всички случаи вратарят е заел цялото поле и няма как да допусне противников играч в него, без двамата да се сблъскат.

Именно решението на съдиите в този случай да спрат играта заради точно това нарушение на правилата накара стражът на Чикаго да заяви: За последно видях да се отсъжда подобен фаул през2000-ата година.

В крайна сметка Детройт спечели двубоя и поведе с 2:1 победи на Чикаго, като Ред Уингс имат още едно домакинство на 24-ти май от 03:00 часа българско време, преди серията да се пренесе във Ветровития град.