Буркина Фасо стигна до финала в турнира за Купата на африканските нации за първи път в историята си, след като победи с дузпи 3:2 (1:1 в редовното време и продълженията) Гана.

Така финалът в атрактивната надпревара ще противопостави „жребците" срещу далеч по-реномирания отбор на Нигерия - двата тима вече премериха сили в груповата фаза на турнира.

Буркина Фасо спечели напълно заслужено с оглед показаното на тежкия терен на стадион „Мбомбела", а и заради няколкото съдийски грешки, които открито ги ощетиха. Най-нещастен от победителите бе лидерът им Джонатан Питройпа, който несправедливо беше изгонен в 90-ата минута за втори жълт картон и ще пропусне мача за титлата.

Иначе с гол от спорна дузпа в 13-ата минута Мубарак Вакасо изведе тима си напред, а в 60-ата Аристидес Бансе донесе заслужено равенство. По-късно той направи купища пропуски от чисти позиции, а малко преди края на редовното време беше отменен (несправедливо) втори гол за „жребците".

В крайна сметка при изпълнението на дузпи по-точни се оказаха националите на Буркина Фасо и ще спорят със „суперорлите" Нигерия на финала. Двата тима се срещнаха в първия кръг на груповата фаза, когато приключиха наравно 1:1.

През първото полувреме Гана поведе в резултата, благодарение на известна доза помощ от съдията, който на два пъти отсъди в полза на „черните звезди" в много конфликтни ситуации.

Първо в 6-ата минута Джонатан Питройпа беше повален от наказателното поле от своя съотборник в Рен Джон Бойе, но до дузпа не се стигна, защото сигнал не последва.

За сметка на това при наглед много по-безобидно единоборство в противниковата пеналтерия Кристиан Атсу се строполи на тревата след съприкосновение с Мади Панандетигуири.

Мубарак Вакасо застана зад бялата точка (той получи правото да изпълнява наказателните удари след серия пропуски във важни моменти на Асамоа Гиан) и с премерен изстрел изведе Гана напред в резултата - 1:0.

Вакасо за 4-ти път се разписва в турнира за Купата на африканските нации, а съотборниците му можеха да надградят аванса, но Атсу, Гиан и Соломон Асанте сътвориха пропуски от изгодни позиции.

В 60-ата минута Асамоа Гиан направи изумителен пропуск от страхотна позиция в пеналтерията на противника, като нацели горната греда. За беда на отбора му, в ответната атака съперникът стигна до изравнително попадение.

„Жребците", както са известни националите на Буркина Фасо, се възползваха от груба грешка в защитата на Гана, а Аристидес Бансе запази хладнокръвие, останал сам срещу вратаря, за да го преодолее за 1:1.

Бансе най-често изпадаше в чисти позиции за гол от своя отбор, а Питройпа беше двигателят на всички опасни атаки. Бансе обаче така и не успя отново да намери мрежата до края на 90-те минути, а в продълженията също се отчете с разочароващо неточни удари от изгодни ситуации.

В 100-ата минута съдията отмени гол на Буркина Фасо, с което отново предизвика коментари, че подкрепя „черните звезди". Прежус Накулма се пребори във въздуха с Квадво Асамоа и мушна топката зад тялото на вратаря Фатау Дауда - нападателят на „жребците" обаче вдигна високо крака си и това явно е провокирало съдията да отмени попадението.

Бансе отново предизвика въздишки у феновете на Буркина Фасо с изумителен пропуск в 108-ата минута, като преодоля вратаря Дауда, но от голлинията ударът му бе изчистен от Харисон Афул.

Масираният натиск на „жребците" продължи и те създадоха още няколко добри положения, като за Гана пък сериозен пропуск направи Гиан. Най-добрият за Буркина Фасо - Питройпа - пък беше изгонен за втори жълт картон. Реферът прецени, че халфът е симулирал с падане за дузпа, а всъщност играчът на Рен в действителност беше фаулиран.

Така дуелът трябваше да се реши след изпълнение на дузпи, в които по-точни се оказаха националите на Буркина Фасо и те надделяха с 3:2.