снимка: Guliver/Getty Images

Барселона продължи доминацията си в Примера дивисион с постигането на 18-ата си победа в шампионата, след като в последния мач от 19-ия кръг премина през Малага с 3:1 в Андалусия.

Два от представителите на Испания в елиминационната фаза на Шампионската лига се очакваше да направят дерби за радост на зрителите на „Естадио ла Росаледа", но превъзходството на Барса отново се оказа непреодолимо.

Лео Меси наниза своя гол номер 290 за каталунския гранд, след като в 27-ата минута наказа груба грешка на защитника Серхио Санчес, за да прати топката в мрежата за първи път в мача - 0:1.

Аржентинският магьосник вече има 28 попадения в Ла Лига и е убедителен лидер при голмайсторите, а авансът му пред втория Фалкао е 10 гола. За сезона като цяло Меси се разписва за 37-ми път.

Сеск Фабрегас се възползва от отлично подаване именно на Меси в 50-ата минута, за да покачи аванса на гостите в решителен от мача момент. 6-тото попадение на испанския национал се оказа повратна точка в срещата, защото обезсърчи Малага и играчите на Пелегрини не можаха да дадат подобаващ отговор на предизвикателството.

Резервата Тиаго Алкантара направи резултата класически в 82-ата минута и откри головата си сметка за сезона в Примера дивисион, след като направи двойно подаване с Меси и порази Вилфредо Кабайеро - 0:3.

Почетният гол в актива на домакините бе дело на влезлия като смяна Диего Буонаноте, който в 90-ата минута изпълни перфектно пряк свободен удар за крайното 1:3.

Барселона вече има цели 18 точки преднина на върха пред шампиона Реал Мадрид, след като добави още 3 пункта и е с 55. Втори продължава да бъде Атлетико Мадрид с 44, който по-рано днес подчини Сарагоса пред собствена публика.

Малага вече е на 5-то място с 31 точки - точно колкото е активът и на Райо Вайекано и с 3 по-малко от 4-ия Бетис (Севиля). Реал Мадрид е с 37 пункта преди 20-ия кръг на Ла Лига.

Тито Виланова заложи на Педро Родригес в атака, а той бе подпомаган активно от Лео Меси, Шави Ернандес и Андрес Иниеста.

В халфовата линия оперираха още Сеск Фабрегас и Серхио Бускетс, а квартетът в защита също не изненадваше никого - Даниел Алвеш, Жерар Пике, Жорди Алба и Хавиер Машчерано.

Наставникът на Малага Мануел Пелегрини също не предложи изненади в стартовия си състав, като Иско и Роке Санта Крус водеха атаката, а зад тях бяха разположени Елисеу, Жереми Тюлалан, Хоакин и Игнасио Камачо. За бранители бяха избрани Уелингтон, Монреал, Демикелис и Санчес.

В 7-ата минута Иниеста създаде първия сериозен шанс за гол, когато изведе Меси сам срещу вратаря на домакините. Кабайеро обаче прояви висока класа и изби топката от краката на брилянтния аржентинец, с което му попречи да стреля.

Последваха няколко удара от дистанция на играчите на Барса, но стражът на Малага отново не допусна да се пропука, за разлика от бранителите пред него, които изнемогваха при охраняването на Меси.

В крайна сметка кавалерът на Златната топка успя да стигне до своя гол номер 290 в кариерата си за Барселона. Той се възползва от невнимателен пас назад на Камачо към вратаря, а Меси притича и изпревари Кабайеро. Последва технично изпълнение на аржентинския магьосник и премерен изстрел в опразнената врата, за да открие резултата - 0:1.

За съжаление на домакините, те не успяха да застрашат сериозно Виктор Валдес, а при най-опасната си възможност за гол Иско видя как ударът му е блокиран от купа от играчи пред него.

В крайна сметка на почивката феновете на Малага останаха с неприятното чувство, че тимът им губи в резултата без да е допуснал сериозно пропукване в защитата си и стопроцентово положение пред вратата на Кабайеро.

В 50-ата минута обаче Барселона на практика приключи спора с един от силните си съперници в Ла Лига, когато Меси с прекрасен пас изведе Сеск отляво сам срещу вратаря. Бившият капитан на Арсенал овладя топката и елегантно преодоля стража на Малага, за да направи резултата 0:2.

След този момент от мача домакините сякаш съвсем загубиха желанието си за съпротива, а Барселона доминираше на терена достатъчно убедително, за да не допусне изненада. Опитните халфове на каталунците владееха топката и с разиграванията си отказваха андалусците от мисли за връщане на интригата.

В 82-ата минута преднината на лидерите стана класическа, когато резервата Тиаго Алкантара направи хубаво двойно подаване с Меси и порази мрежата на Кабайеро с премерен изстрел с левия крак - 0:3.

В последните секунди на редовното време друга резерва - Диего Буонаноте - реализира почетното попадение за андалусците с перфектно изпълнение на пряк свободен удар - 1:3.

Malaga vs Barcelona 1:3 GOALS HIGHLIGHTSby UCL2410