Барселона категорично надигра Валенсия и имаше превъзходство през по-голямата част от дербито на „Камп Ноу" и го спечели убедително с 5:1.

Каталунците се представиха на високо ниво срещу отбора, който им създаде далеч повече проблеми в турнира за Купата на краля. Мачът приличаше на сблъсъците от онази надпревара само в началото, когато гостите откриха резултата още в 9-ата минута чрез Пабло Пиати.

По-късно в срещата пролича обаче, че „прилепите" просто са дръпнали лъва за опашката, защото цялата нападателна мощ на „блаугранас" се изсипа върху футболистите от пристанищния град.

Невероятният Лео Меси демонстрира отново висшата си класа и наниза цели 4 попадения за победата на шампионите.

Първо той наказа грешка на Адел Реми в 22-ата минута и изравни, а в 27-ата единствената некачествена намеса на вратаря Диего Алвес доведе до втория гол на трикратния кавалер на „Златната топка" - 2:1.

Стражът на Валенсия обаче се реваншира неколкократно за грешката си, защото бе подложен на сериозен обстрел до края на мача, но не допускаше отново топката да се оплете в мрежата му.

В 76-ата минута обаче Алвес отрази удар на резервата Кристиан Тейо, а бранителите пред него не можаха да изчистят топката и позволиха на Меси с премерен шут от десетина метра да оформи хеттрика си.

В 85-ата минута дълъг пас в предни позиции стигна до аржентинеца, който бе оставен без опека и след като напредна, технично прехвърли вратаря на гостите за 4:1. Шави Ернандес се възползва от разбъркване и нова грешка в защитата на "прилепите", за да фиксира крайното 5:1.

Meси вече има 27 попадения в Ла Лига и изостава с 1 от лидера по този показател Кристиано Роналдо.

Барселона вече има 51 точки и отново изостава с 10 от лидера в класирането Реал Мадрид, а възпитаниците на Унай Емери се намират на трета позиция с 40 пункта - 7 пред отборите на Атлетик Билбао и Еспаньол.

"Прилепите" започнаха много силно срещата и изненадаха своите домакини в 9-ата минута, когато Софиан Фегули направи пробив по дясното крило и центрира топката в наказателното поле.

Там централните бранители на Барса оставиха Пиати да атакува кълбото, а вратарят Виктор Валдес не се намеси адекватно с плонжа си, което позволи на нападателя на гостите да открие резултата - 0:1.

За съжаление на феновете на Валенсия тимът не успя да задържи инерцията си от началото на срещата и бързо предаде инициативата, след като поведе. Каталунците поеха контрол над топката и започнаха да хипнотизират противниковите бранители с множеството си подавания.

Сравнително рано дойде и изравнителното попадение, макар за него „блаугранас" да трябва да благодарят на Адел Рами, който не можа да изчисти топката след центриране отляво на Педро Родригес и я предостави на Меси.

Трикратният кавалер на „Златната топка" моментално овладя и от нищожен ъгъл успя да прокара кълбото под плонжа на вратаря Диего Алвес - 1:1 в 22-ата минута.

Защитниците на „прилепите" сами си създаваха главоболия в оставащите мигове, защото позволяваха на Меси да оперира в прекалено голямо пространство на терена и това вещаеше неприятности.

В 27-ата минута той напредна и пробва да си освободи позиция за стрелба, но Виктор Руис се намеси решително и за момент елиминира опасността. Топката обаче попадна в Андрес Иниеста, който моментално стреля, а Диего Алвес не можа да опази кълбото в прегръдките си. Притичалият Меси почти от ръцете му чукна топката в мрежата, за да осъществи пълния обрат в полза на Барса.

120 секунди по-късно вратарят на Валенсия донякъде се реваншира за неубедителната си намеса, като не позволи на останалия сам срещу него Алексис Санчес да се разпише. В 40-ата минута пък Сеск Фабрегас пробва със задна ножица от малък ъгъл да направи 3:1, но не сполучи.

В 44-ата минута Меси и Педро направиха отлично двойно подаване, но отново Алвес излезе и измъкна топката пред краката на аржентинеца.

В 48-ата Фабрегас направи впечатляващ пробив през отбраната на Валенсия и стреля опасно към вратата, но стражът на гостите за пореден път се изяви на висота. Натискът на Барса не стихна и след като техничен удар по диагонала на Иниеста не намери целта, се стигна до два много сериозни пропуски пред вратата на „прилепите".

Първо в 60-ата минута Меси с глава засече центриране отдясно на Монтоя, но Алвес с интуитивна намеса от близко разстояние прати топката в гредата и спаси мрежата си. В 63-ата пък Монтоя бе изведен в предни позиции и нахлу в наказателното поле, като стреля по диагонала, а след намесата на Алвес кълбото стигна до Сеск. Той обаче стреля разочароващо високо от точката за дузпа и не можа да се разпише.

Чак в 67-ата минута на Валдес му се наложи да показва класа, след като Фегули с мощно воле застраши целта, но стражът на Барселона майсторски изби в корнер.

В оставащите мигове до края на срещата натискът на каталунците поутихна, а гостите имаха възможността да разиграват по-продължително кълбото, но опитите им да стигнат до стрелкова позиция в полето на Барса не завършваха с успех.

За съжаление на Диего Алвес, който хвърли много усилия, за да избави Валенсия от разгром, бранителите пред него не му помагаха в тази кауза - в 76-ата минута Меси намери Кристиан Тейо, който напредна и стреля по диагонала в пеналтерията.

Топката бе избита от вратаря, но бранителите на гостите не можаха да я изчистят и тя попадна в Меси, който с премерен изстрел от десетина метра оформи своя хеттрик.

До края на срещата каталунците отправиха още няколко удара по посока на вратата на гостите, а след няколко пропуска се стигна до 4-ти гол - Меси получи дълъг пас от дълбочина и напредна, като прехвърли излезлия Алвес за 4:1.

В 91-ата минута грешка в защита на Валенсия позволи на Шави да овладее пред наказателното поле и също с прехвърлящ изстрел технично да оформи крайното 5:1.