снимка: Guliver/Getty Images

Ливърпул успя да пречупи милионерите от Анжи и спечели домакинството си с 1:0 пред почти пълния „Анфийлд", който за първи път имаше поводи да аплодира гол на Стюарт Даунинг.

Английският национал, който беше набеден за неефективен заради липсата му на асистенции и голове миналия сезон, през тази кампания се оказва доста по-полезен на мърсисайдци. В 53-ата минута той с великолепен удар не остави шансове на противниковия вратар Габулов и донесе победата на Ливърпул.

През първото полувреме на „Анфийлд" зрителите видяха доста чисти положения в актива най-вече на домакините, като още в 9-ата минута Мартин Шкъртел с глава сътвори сериозен пропуск, след като бе оставен необезпокояван от 4 метра, но прати топката в аут.

В 24-ата минута добрата работа на Луис Суарес по фланга беше опропастена от Джонджо Шелви, който получи удобна топка от уругваеца на границата на пенала. Наследникът на Стивън Джерард обаче не прецени изстрела си и прати кълбото високо в трибуните от отличната позиция.

Гостите от Анжи се държаха предимно в собствената си половина, но разчитаха на бързи контраатаки, главно по лявото крило с участието на Юри Жирков. Именно в тази част на терена руснаците направиха бърза акция в 45-ата минута, когато Смолов пробяга много метри, преди да се озове пред наказателното поле и да стреля по диагонала, но на сантиметри над вратата.

След почивката сякаш ролите се поразмениха и Анжи беше отборът, който по-често се задържаше в противниковата половина. Възпитаниците на Гуус Хидинк обаче впечатляваха най-вече със сърцата си преса, отколкото с взаимодействията си в атака. Самуел Ето'о беше много добре пазен и рядко получаваше шанс да стреля от добри позиции.

В 51-ата минута Стивън Джерард направи голям пропуск, след като получи добро центриране отляво на Шелви, но с глава не можа да прати топката в мрежата, въпреки че беше фронтално срещу вратата.

Все пак, в 53-ата минута „Анфийлд" дочака своя гол, дело на Стюарт Даунинг, който с великолепен диагонален удар не остави никакви шансове на вратаря Габулов и по прекрасен начин откри головата си сметка за мърсисайдци.

До края на мача гостите на два пъти застрашиха сериозно вратата на младия страж Джоунс, но той неутрализира напълно Самуел Ето'о.

szólj hozzá: Liverpool vs Anzhi 1:0 Downing

В другата среща от Група А Удинезе се сгромоляса с 3:1 при гостуването си на швейцарския Йънг Бойс, който не бе постигал успех в последните си три срещи в евротурнирите.

В този мач Удинезе бяха без голяма част от титулярите си, начело с Антонио Ди Натале и контузения Джампаоло Пинци. За голямо съжаление на гостите, мачът започна много зле за тях и ранна грешка в защитата им беше наказана от Йънг Бойс.

Гонсало Сарате пусна топка зад гърба на бранителите на Удинезе, а сънародникът му от Аржентина Раул Бобадия се впусна напред и след като овладя преодоля прецизно вратаря Желко Бъркич - 1:0.

Нападателят на домакините създаде още повече проблеми на защитата на фриуланите след почивката, защото в 71-ата минута направи резултата 2:0. Андреа Кода върна интригата почти моментално, реализирайки 3 минути по-късно за 2:1, но Бомбадия оформи хеттрика си от дузпа в 81-ата минута, отсъдена за нарушение на Домици.

Така в класирането след 3-ия кръг лидер е Ливърпул с 6 точки, докато Анжи и Удинезе делят второто място с по 4. Последен в таблицата продължава да бъде Йънг Бойс, но вече с 3 пункта.