Вездесъщ Крул записа една минута, спаси две дузпи и прати Холандия на полуфинал

120 минути не стигнаха на Холандия и Коста Рика да си отбележат гол, но златната резерва на Ван Гаал Тим Крул спаси две дузпи и с 4:3 след дузпите "лалетата" отстраниха сензацията на Световно първенство 2014 и се класираха за следващата фаза в Бразилия.

През първото полувреме Коста Рика осъществи само 12 подавания в половината на Холандия (толкова, колкото имаше Снайдер в съперниковото поле), но се пазеше брилянтно, а в трите случая, в които „лалетата“ имаха реален шанс, Кейлор Навас се намеси блестящо.

До последните 10 минути на мача Холандия не успяваше да установи своята воля, но в заключителните моменти от мача „лалетата“ изпуснаха куп положения. Навас извади два прекрасни удара, освен това защитник изчисти удар на Ван Перси от голлинията. Снайдер пък уцели гредата и двата отбора трябваше да се насочат към продължения.

4100562

Допълнителните 30 минути бяха първи за „лалетата“ в турнира, като с това всички отбори от четвъртфиналите са записали поне по един двубой, в който играят допълнителен половин час.

Кейлор Навас пък се превърна във вратаря с най-много спасявания за националния тим, след като преди продълженията направи 20 спасявания (от 22 във вратата на Коста Рика). Той беше обявен и за играч на мача в редовното време.

Двата отбора нарушиха и статистиката на стадиона в Салвадор, след като до момента се бележеха средно по 4.8 гола на двубой (5 мача), а най-ниско резултатният двубой е бил със „само“ 3 гола.

И в продълженията двата отбора не си отбелязаха гол, като в края Снайдер уцели греда. В 120' пък Ван Гаал използва и последната си смяна, за да вкара в игра вратаря Тим Крул, което се оказа и решаващ ход от страна на опитния специалист.

4100576

Крул хвана ъгъла на всички изпълнители на Коста Рика и спаси дузпите на Уреня и Руиз, което се оказа и решаващо, след като всички „лалета“ отбелязаха гол.

Така беше сложен край на прокобата над Холандия, която беше загубила и 4-те си мача на Мондиал, в които се играят продължения (3 в продълженията и веднъж след дузпи).

Коста Рика остана непобеден в турнира след 2 победи и 3 равенства, като отборът беше голямата изненада в турнира. На полуфиналите обаче ще играе Холандия, която се изправя срещу Аржентина.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ И СТАТИСТИКА ОТ МАЧА

В началото на мача Де Фрей спря бърза контраатака на Коста Рика, като Боланьос се беше устремил сам срещу един от защитниците на Холандия. С нарушение обаче защитникът спря тази опасност, но съдията прецени да не почва рано с картоните.

4100540

Холандия установи натиск в следващите минути, като Робен беше най-активен, но беше добре затварян по лявото крило и нямаше достатъчно място за типичните си пробиви към наказателното поле. Активен беше и Мемфис Депай, но пробивите му също не се отчетоха с успех. В 13' "лалетата" останаха в ситуация 2-2, като Ван Перси проби, но не успя да комбинира успешно с Робен.

Ситуацията се изостри в 21', когато Каут се прояви отлично по дясното крило и намери Мемфис Депай фронтално срещу вратата. Защитниците скочиха да го блокират, но той чукна наляво към Ван Перси, но ударът на топ стрелеца беше париран от Навас, който се отчете и с двойно спасяване при добавката на Навас.

4100539

Само няколко минути по-късно вратарят на Коста Рика отново беше герой. Робин Ван Перси успя да пробие през центъра и изведе в наказателното поле Депай. Той пробва удар в близкия ъгъл, но с десния си крак Навас изби.

Първото разбъркване пред вратата на Силесен се получи в 34', когато центриране в наказателното поле внесе смут в защитата на Холандия, но никой не се възползва от центрирането на Техеда. Вместо това последва бърза контраатака на Робен, който беше съсечен грубо от защитник, но картон отново не последва.

4100538

В 39' Холандия отново имаше отличен шанс за гол, като от пряк свободен удар Робен прескочи топката, а Снайдер стреля отлично в десния ъгъл, но отново с впечатляваща намеса Навас спаси.

Това беше и последният по-интересен епизод от първото полувреме, като до края Силесен се намеси успешно при две центрирания на Коста Рика, като скромният тим така и не създаде реална опасност пред неговата врата - 0:0.

4100519

След почивката холандската доминация продължи, а Уманя получи жълт картон в 52' след зверски фаул срещу Робен, който се откъсваше сам в половината на Коста Рика. При центрирането топката беше насочена към Снайдер, но плеймейкърът не намери очертанията на вратата.

Унесени в атака "лалетата" изпуснаха Диас по дясното крило, който успя да нахлуе в наказателното поле и пусна за Джоел Кембъл, който беше повален от Мартинс. Нарушение обаче не беше отсъдено, въпреки протестите на нападателя. Малко по-късно се стигна и до пряк свободен удар за Коста Рика, но изстрелът на Кембъл беше неточен.

4100549

Символичните гости се отчетоха с още няколко опасни центрирания преди да настъпи 68', в която Техеда спаси своите. Бърза контраатака позволи на Робен да пробие отдясно и да комбинира с Ван Перси. Той върна за крилото, който беше готов да стреля с левия си крак, но Техеда изби. Последва центриране от корнер, при което обаче холандците не успяха да се възползват от неориентираните действия на островитяните.

Втората част беше далеч по-скучна, като холандците така и не стигаха до чисто положение. Все пак в 82' се стигна до опасен свободен удар пред вратата на Навас, а Снайдер стреля от 26 метра в гредата - топката попадна във Флаар, но той не успя да забие топката във вратата.

4100550

Само минута по-късно отново "лалетата" атакуваха масирано и след неубедителна намеса на Навас Ван Перси се овсободи от защитник и с хубав удар от малък ъгъл се опита да вкара, но вратарят на Леванте отново беше безпогрешен.

В 89' отново Снайдер и Ван Перси бяха в центъра на събитията, след като плеймейкърът нахлу в наказателното поле и центрира перфектно за аса на Манчестър Юнайтед, който от 2 метра не успя да засече топката.

4100541

В 3' на продължението Холандия се отчете с невероятен пропуск. Първо, Ван Перси стреля от пряк свободен удар и Навас спаси, но след това Каут по лявото крило прати топката пред малкия пеналт. Там всички се разминаха с коженото кълбо, което стигна до Ван Перси и неговият удар щеше да попадне във вратата, но Техеда от голлинията успя да избие - 0:0 и продължения.

4100551

В 94' Рон Флаар се размина с гола, след като беше изпуснат от защитата, но ударът му беше отразен от Навас. При последвалото ново центриране вратарят увисна, но топката като по чудо беше изчистена в нов корнер.

Холандия доминираше изцяло в продълженията, като дори Ван Гаал пусна Хунтелаар на мястото на Мартинс Инди. Това обаче не помогна, като освен с няколко центрирания, "лалетата" трудно достигаха до положения. В 114' се стигна до такова, като Ленс излезе на стрелкова позиция, но Навас спаси, а и беше отсъдена засада. Боланьос пък се отчете със самостоятелен пробив през 4-ма, но в последния момент топката му беше взета.

4100572

"Богатият остров" можеше да стигне до победата в 117', когато Уреня мина през трима защитници на Холандия и се озова на стрелкова позиция. Това беше и първият точен удар на Коста Рика от над 210 минути, но Силесен успя да спаси. В 119' пък Снайдер за пореден път навърза няколко защитника и от 14 метра стреля прекрасно, но отново гредата го спря - 0:0 минута преди края. Тим Круул пък се появи, за да пази дузпи, след като Ван Гаал си остави една смяна за края, а вратарят на Нюкасъл загряваше през всички 30 минути.

Дузпите почнаха с точен изстрел на Борхес, въпреки че Крул хвана ъгъла. Същата дузпа изпълни и Ван Перси - в долния ляв ъгъл - 1:1. Руиз избра същия ъгъл, но Крул успя да спаси, а Робен с удар в горния десен ъгъл даде аванс на "лалетата". Последва по едно точно изпълнение от Гонсалес и Снайдер, а след това Боланьос  и Каур бяха безпощадни. Крул хвана и дузпата на Уреня и прати Холандия на полуфинал на Световно първенство 2014.