Велико! Лудогорец прескочи Лацио след инфарктна драма в София

Непримирим Лудогорец елиминира Лацио в луд, луд мач на националния стадион "Васил Левски" и се класира за 1/8-финалите на Лига Европа! Срещата в София завърши при инфарктното 3:3, а след успеха си с 1:0 в първия двубой, Лудогорец вече очаква победителя от срещата между Валенсия и Динамо Киев.

Футболистите на Стойчо Стоев изоставаха на два пъти в резултата - първо с 0:2, а след това и с 2:3, но късен гол на Жуниор Кишада две минути преди края класира Лудогорец за следващата фаза на надпреварата.

Балде Кейта откри за Лацио още в първата минута, а Брайън Переа удвои в началото на втората част. Голове на Роман Безяк и Христо Златински върнаха Лудогорец в срещата, но в 82' резервата Мирослав Клозе смълча трибуните с трето попадение.

Стигна се обаче до 88', когато златният жокер на Стойчо Стоев Жуниор Кишада побърка българските фенове с решително попадение за крайното 3:3 в сблъсъка.

Така Лудогорец продължава да пише собствената си история в европейските клубни турнири. "Орлите" записват най-доброто представяне на български отбор в Европа от почти десет години насам, когато Левски на Станимир Стоилов осъществи впечатляващ рейд в Купата на УЕФА, достигайки 1/4-финалите. Ако разградчани елиминират победителя от мача между Валенсия и Динамо, то Лудогорец ще повтори постижението на "сините".

На вратата на Лудогорец отново застана героят от първата среща Владислав Стоянов, който носи и капитанската лента. Жуниор Кайсара, Теро Мантула, Козмин Моци и Йордан Минев бе карето в защитата, а в халфовата линия, освен Ешпиньо, действаше Христо Златински, а пред него Марселиньо.

По крилата оперираха Михаил Александров и Върджил Мисиджан, а атаката очаквано бе водена от голмайстора на Лудогорец в Лига Европа Роман Безяк.

Федерико Маркети пък се завърна на вратата на Лацио за реванша, а пред него в защита оперираха Абдулай Конко, Микаел Сиани, Биава и Стефан Раду. В халфовата линия Еди Рея бе заложил на Билия, Кристиан Ледесма и Онази, а в по-предни позиции се заложи на Антонио Кандрева, Балде Кейта и Переа. Ветеранът Мирослав Клозе остана на пейката, но се появи след почивката и отбеляза третия гол във вратата на българите.

4069466

Още в първата минута Балде Кейта откри за италианците след пробив в наказателното поле и щастлив рикошет. Сенегалецът изпревари Теро Мантула и навлезе в пеналтерията, като пробивът му бе пресечен от Владислав Стоянов. За лош късмет обаче топката се отклони от крака на Кейта и влезе в мрежата. Близо 33 хиляди зрители подкрепят шампионите, което е рекордна публика за провинциален отбор.

Три минути по-късно голмайсторът Кейта отново внесе притеснение сред трибуните. Младият нападател на Лацио стреля опасно по земя, но топката мина встрани от лявата греда на вратата. Преди това Върджил Мисиджан проби добре и центрира, но пращайки топката право в ръцете на Федерико Маркети.

4069467

След десет минути игра Роман Безяк успя да оживи българските фенове. Словенецът получи свалена топка от Йордан Минев и стреля светкавично с десния крак, но не успявайки да уцели очертанията на вратата.

В 14' пред домакините се откри първа добра възможност за изравняване на резултата. Марселиньо получи подаване зад защитата на римляните от Михаил Александров, като бразилецът замахна в опит да прехвърли излезлия напред Маркети. В последния момент обаче Кристиян Ледесма догони "кариоката" и успя да върне към своя вратар.

4069462

Минутки по-късно и двата тима бяха много близо до гол. Първо Антонио Кандрева не успя да предолее Владислав Стоянов с глава от близка дистанция, а секунди по-късно отново Марселиньо застраши вратата на Лацио. Бразилецът засече центриране от десния фланг, но изпращайки топката в близост до дясната греда.

4069449

В 27' трибуните на "Васил Левски" ахнаха, защото Роман Безяк сътвори най-красивия момент в срещата до момента. Колеблива игра в защита на Лацио доведе до карамбол в наказателното поле на гостите, а словенският национал опита да отбележи с атрактивна задна ножица. В удара му обаче нямаше достатъчно сила, а Федерико Маркети улови безпроблемно.

Малко преди почивката пред Жуниор Кайсара също се отвори възможност. Центриране на Марселиньо не бе отиграно по най-добрия начин от Маркети, но опитът на Кайсара за завършващ удар не бе достатъчно убедителен.

Втората част на "Васил Левски" започна с критична ситуация за българския шампион. Антонио Кандрева бе оставен да стреля необезпокояван в наказателното поле на Лудогорец, но за късмет опитът за техничен изстрел на национала се оказа крайно неуспешен.

4069457

В 53' обаче резултатът бе удвоен в полза на гостите. Лацио разигра отлична контраатака в половината на Лудогорец, а Брайън Переа бе изведен очи в очи с Владислав Стоянов. Младият колумбиец стреля под плонжа на българския вратар и удвои аванса на "римските орли".

Минутки след втория гол на Лацио, Стойчо Стоев извърши и първа смяна в състава на Лудогорец. Михаил Александров напусна терена, а на негово място в игра влезе холандският талант Йерун Луму.

4069458

Трибуните на "Васил Левски" изригнаха в един глас след 67 минути игра, когато Роман Безяк реализира и намали пасива на Лудогорец. Словенецът получи подаване от Фабио Ешпиньо и стреля силно с десния крак, а след лек рикошет топката прехвърли Федерико Маркети за 1:2.

4069459

Дванадесет минути преди края Христо Златински взриви трибуните с изравнително попадение. Халфът опита мощен удар с левия крак от около 25 метра, а вратарят на гостите Федерико Маркети допусна груба грешка, позволявайки на кълбото да премине голлинията на вратата. Голът на национала бе зачетен, а Лудогорец направи важна крачка към 1/8-финалите.

Щастието на българския шампион обаче трая кратко. В отбраната на "зелените" настъпи необясним срив, като защитата на Лудогорец буквално отсъстваше за период от няколко минути. В 79' влезлият като смяна Мирослав Клозе пропусна от чиста позиция, но минути след това прошка нямаше. Дълга топка на Кристиян Ледесма бе засечена от изкочилия зад защитата Лукас Билия, но Владислав Стоянов отрази. Кълбото обаче се озова право в краката на Миро Клозе, който от метър разстояние чукна топката в мрежата за 2:3.

4069476

И това обаче не бе всичко от ненормалния мач на националния стадион. Само две минути преди края Козмин Моци изрита една наглед безнадеждна топка в половината на Лацио, а влезлият като смяна Жуниор Кишада се промъкна между отбраната и вратаря на гостите, насочвайки топката към мрежата за 3:3.