Валентино Роси спечели старта в Австралия

Италианският ветеран Валентино Роси спечели старта за Гран При на Австралия в Moto GP за шести път в кариерата си и първи от 2005-а година насам, като сега победи с 10 секунди Хорхе Лоренсо (Испания). Роси завърши с време 40:46.405, като изпревари Лоренсо, чието време е 40:57.241.

Това е общо 82-а победа за Роси в клас Moto GP или в предшестващия клас 500 куб.см., което го прави най-успешния състеател при най-мощните машини изобщо. Световният шампион Марк Маркес от Испания, който спечели титлата през този сезон в Япония миналата седмица, падна 10 обиколки преди края, въпреки че водеше с 4 секунди на 4,5-ия километър на пистата във Филип Айлънд.

Маркес не се контузи сериозно и се отърва само с няколко охлузвания, след като машината поднесе на граничната зона на пистата и насипа отстрани, след което се спря в тревата. Британецът Брадли Смит се нареди на 3-о място и така оформи тоталната победа на Ямаха днес, тъй като и тримата призьори са с тази малка.

Времето на Смит е 40:58.699. Още един британец можеше да се бори за призово място днес- Карл Крътчлоу, той вървеше на 2-о място, но се блъсна в последната обиколка и беше изнесен от служителите по сигурността. В генералното класиране шампионът Маркес има 312 точки, Роси е на 2-а позиция с 255, а Лоренсо е трети с 247.