Валенсия сведе глава - Атлетико отново на финал (видео)

Отборът на Атлетико Мадрид се класира за втори финал в Лига Европа за последните три сезона, след като тази вечер "дюшекчиите" елиминираха Валенсия в 1/2-финален сблъсък от надпреварата. След като първата среща на "Висенте Калдерон" завърши с успех от 4:2 за Атлетико, тази вечер мадридчани спечелиха с 1:0 на "Местая" и си осигуриха визи за Букурещ.

Единственият гол в мача бе дело на Адриан Лопес през втората част, като победителите завършиха и с човек по-малко, след като Тиаго Мендеш бе изгонен малко преди края.

Атлетико имаше солиден аванс от два гола след първата среща на "Калдерон", но наставникът на гостите Диего Симеоне бе наясно, че неговият тим има нужда от голове на "Местая". Аржентинецът заложи на офанзивна схема, поставяйки Фалкао и Адриан Лопес рамо до рамо в атака, подкрепяни от Диего и Арда Туран. За Валенсия в предни позиции стартираха капитанът Роберто Солдадо и Жонас, като "лос че" имаха нужда от много попадения, за да продължат към Букурещ.

Срещата във Валенсия започна равностойно, като чистите шансове за гол липсваха. В 12' домакините претендираха за дузпа, след като Серхио Каналес падна след контракт с Хуанфран, но съдийски сигнал нямаше.

Между 21' и 23' се стигна до силни минути за Валенсия, като "прилепите" на няколко пъти можеха да открият резултата. Воле на Фегули бе отклонено от Жонас, но Тибо Куртоа се намеси и отрази. Жонас същевременно се опита да направи добавка, но стреля в аут. Минута по-късно Солдадо се опита да отбележи от дистанция, а в 23' таранът бе далеч по-близо до гола. Капитанът на "лос че" засече центриране на Бараган, но прати топката извън очертанията на вратата.

И в следващите минути Валенсия продължи да търси така важния първи гол, докато футболистите на Чоло Симеоне изчакваха шанса си на контраатака. Отново Роберто Солдадо нямаше късмет в 33', след като таранът засече с глава добро центриране на Бараган, но кълбото мина съвсем близо покрай лявата странична греда на Тибо Куртоа. До края на полувремето домакините продължиха да бъдат по-активни в предни позиции, но до гол така и не се стигна. В 40' Куртоа се намеси след пореден изстрел на Солдадо, а минута по-късно Атлетико пропусна да отбележи след добра контраатака.

Второто полувреме също стартира с офанзивна настройка от страна на домакините, които отлично знаеха, че времето им за класиране на финала изтича. Отбраната на Атлетико обаче действаше организирано, като играчите в бели фланелки не успяваха да намерят път към мрежата. До лоши новини за Валенсия се стигна в 59', когато младият халф на "прилепите" Серхио Каналес получи тежка контузия на коляното, напускайки игра видимо агонизиращ.

Ситуацията за домакините съвсем стана тежка в 60', когато мадридският тим отбеляза първото попадение в срещата. Адриан Лопес реализира изключително красив гол в мрежата на Диего Алвеш, след като с мощен удар намери горния ляв ъгъл на вратата, не оставяйки шансове на бразилския страж. Допуснатото попадение явно смути футболистите на Унай Емери, които скоро след това за малко не допуснаха и второ. Тиаго комбинира с Радамел Фалкао, който от своя страна стреля, но Диего Алвеш използва краката си и отрази.

В 77' се стигна до истински хаос на "Местая", след като Тиаго игра с ръка в наказателното поле на Атлетико, а страничният съдия размаха флагчето за единадесетметров наказателен удар. Стигна се до сериозни разправии между двата отбора, в резултат на което капитанът на гостите Тиаго Мендеш бе изгонен от игра. Португалецът удари шамар на Роберто Солдадо и пое към съблекалните, а минута по-късно хаосът стана пълен, след като стана ясно, че всъщност дузпа не е отсъдена.

Вече и с човек повече на терена, "прилепите" хвърлиха всичко напред в оставащите минути, но отново безрезултатно. Атаките на Валенсия така и не довеждаха до добри шансове пред пазената от Тибо Куртоа врата, като "лос че" бяха далеч по-опасен отбор през първите 45 минути на двубоя. В 84' Тино Коста стреля силно, но младият вратар на "дюшекчиите" за пореден път се намеси и спаси.

До края на срещата повече голове нямаше, с което и Атлетико Мадрид се поздрави с крайния успех, който отново изпрати "дюшекчиите" на финала. През 2010 година Атлетико спечели трофея, побеждавайки английския Фулъм, като сега столичани ще се опитат да повторят упражнението. Съперник на Атлетико на финала ще бъде друг испански тим - Атлетик Билбао, който същевременно елиминира португалския Спортинг.