Експлозия в земята на баските - Атлетик ще пътува за Букурещ (видео)

Атлетик Билбао се класира за финала на Лига Европа в румънската столица Букурещ, след като тази вечер баският тим изкова драматичен успех с 3:1 над Спортинг Лисабон на своя "Сан Мамес".

Първата среща на "Жозе Алваладе" завърши с победа 2:1 за португалците, но авансът на "лъвовете" се оказа твърде крехък изпод ударите на баските чукове. Маркел Сусаета, Ибай Гомес и Фернандо Йоренте класираха Атлетик напред, докато точен за Спортинг бе Рики ван Волфсвинкел, но неговият гол се оказа недостатъчен.

Двубоят завърши в крайно драматичен тон, имайки предвид, че мачът вървеше към продължения, преди Фернандо Йоренте да реализира решаващ гол минутки преди края. Преди това таранът записа и две асистенции към свои съотборници, като в крайна сметка голямата звезда на Атлетик ознаменува отличната си игра с безценен гол, може би най-важния в кариерата му до момента.

В редиците на домакините се завърна талантливият Икер Муниаин, който се възстанови след претърпяно възпаление на окото. На линия за баските бе и националът Хави Мартинес, който не игра в първата среща поради наказание. За Спортинг в атака отново стартира холандският голаджия Рики ван Волфсвинкел, за когото защитата на Атлетик трябваше да внимава много.

Двубоят на "Сан Мамес" започна много агресивно от страна и на двата отбора, като Атлетик опита да наложи домакински натиск. Първите няколко минути бяха за баските, преди португалците да отговорят с няколко опасни минавания на центъра.

В 9' се стигна до първа опасна ситуация пред Руи Патрисио, но Фернандо Йоренте не се възползва от отличната си позиция, не успявайки да отправи удар. Две минути по-късно на голова позиция бе и Муниаин, но Шандао успя да го блокира навременно. Скоро след това се стигна и до спорна ситуация в наказателното поле на Спортинг, след като Йоренте видимо бе задържан в наказателното поле на "лъвовете", но сигнал за дузпа не последва.

Атаките на Атлетик продължиха да се нижат една след друга, а в 16' Ибай Гомес финтира брилянтно бранител на Спортинг и стреля, но Патрисио отрази. Логичното все пак се случи минута по-късно, когато натискът на баските даде резултат. Фернандо Йоренте свали една топка за Маркел Сусаета, който стреля точно и матира Руи Патрисио за 1:0. Португалците се хвърлиха в атака и можеха да изравнят скоро след това, но Андре Мартинс стреля неточно с глава от отлична позиция.

Инкасираното попадение очаквано отприщи по-офанзивна игра от страна на Спортинг, като португалците започнаха да търсят първи гол в мрежата на Горка Ираисос. В 31' обаче се стигна до нов такъв в тяхната мрежа, като за късмет на "лъвовете", попадението на Ибай Гомес бе отменено поради засада. Спортинг отново отговори в 33', когато дойде и време и Ираисос да се намеси. Андерсон Полга бе оставен непокрит след изпълнение на корнер и стреля, но стражът на баските показа рефлекс и отрази.

На "Сан Мамес" продължи да бъде много горещо и до почивката, като трибуните видяха още две попадения - по едно за двата тима. Всичко стана в разстояние на две минути, като първи реализираха гостите. Това се случи в 44', когато Мартинс върна една топка към Рики ван Волфсвинкел, а холандският таран стреля умело с левия крак, пронизвайки Ираисос за 1:1. Радостта на португалците обаче трая кратко, тъй като баските отвърнаха на удара само минута по-късно. Йоренте записа втора асистенция в мача, извеждайки Ибай Гомес на чиста позиция, като последният не сбърка - 2:1.

Второто полувреме започна с тежки минути за гостите, които отново трябваше да отклоняват настъпателните атаки на баските. В 51' Руи Патрисио с мъка отрази бомбен изстрел на Сусаета, а при последвалия корнер и гредата помогна на Спортинг. Хави Мартинес скочи най-високо и насочи кълбото към мрежата, но топката се отклони в една от страничните греди. Интересните ситуации на "Сан Мамес" продължиха да се нижат една след друга, а в 55' гредите помогнаха и на домакините. Емилиано Инсуа стреля мощно по земя с левия крак, като Горка Ираисос закъсня да се намеси, виждайки как кълбото среща десния страничен стълб на вратата.

В следващите минути темпото на игра остана все така високо, макар и чистите шансове за отбелязване на гол да липсваха. В 68' Итураспе опита късмета си от далечна дистанция, като скоро след това същото стори и Андерсон Полга на отсрещната врата. В 70' отново Фернандо Йоренте се извиси в наказателното поле, но Лъва стреля право в ръцете на Руи Патрисио.

Минутите на "Катедралата" продължаха да текат, като при този резултат мачът отиваше към продължения и евентуално изпълнение на дузпи. Не така обаче мислеха домакините, които в самия край нанесоха смъртоносен и решаващ удар по своя съперник. Всичко се случи в 88', когато Фернандо Йоренте отново се превърна в герой за Атлетик. В основата на попадението бе Ибай Гомес, който развинти бранител на Спортинг и насочи топката към Йоренте, който от своя страна я прати в мрежата за скъпоценното 3:1 в полза на домакините.

Така Атлетик Билбао ще спори за трофея в Букурещ, като съперник на баските ще бъде мадридският Атлетико, който отстрани Валенсия в другия 1/2-финален двубой.