Валенсия сложи край на европриказката на Лудогорец

Испанският гранд Валенсия демонстрира твърде много класа и до голяма степен сложи край на европейската приказка на Лудогорец.

"Прилепите" пристигнаха в София и спечелиха с 3:0 в първи 1/8-финален двубой от Лига Европа, до голяма степен предрешавайки реванша на своя "Местая". Валенсия игра в по-голяма част от сблъсъка с десет души, но и изгонването на Сейду Кейта още в 25' не помогна на "орлите". Роман Безяк пък пропусна дузпа при резултат 0:1, а Жуниор Кишада също бе изгонен десет минути преди края.

При резултат 0:1 и гредата помогна на гостите, но малко раздели Върджил Мисиджан от изравнително попадение.

Точни за "лос че" бяха Антонио Бараган, Федерико Картабиа и Филип Сендерос, а в 25' вратарят на гостите Диего Алвеш спаси изстрел на Роман Безяк от наказателен удар. Преди началото на срещата малката Крисия Тодорова изпя химна на България, а изящният орел на Лацио разпери криле пред препълнените трибуни на "Васил Левски".

Владислав Стоянов застана на вратата на българския шампион, докато Жуниор Кайсара, Теро Мантула, Александър Барт и Йордан Минев действаха в отбрана. Капитанът Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо стартираха в средната линия, а Марселиньо зае обичайната си позиция зад нападателя Роман Безяк. Михаил Александров и Вържил Мисиджан заеха места на двата фланга.

Младият Пако Алкасер предвождаше атаката на Валенсия, докато в стартовия състав на "лос че" блестеше и името на бившия футболист на Барселона Сейду Кейта. Именно малиецът обаче остави своя тим с десет души в средата на първата част. Преотстъпеният от Наполи Едуардо Варгас също притесняваше българската отбрана, заедно с талантливия Федерико Картабиа.

4072599

Гостите от Испания стартираха по-добре срещата. Още в 3' "прилепите" бяха много близо до откриване на резултата, но българският шампион извади късмет. Централният бранител на Валенсия Филип Сендерос засече топката след центриране от статично положение, но изстрелът с глава на швейцареца премина покрай гредата.

4072600

В 5' обаче Антонио Бараган засече топката с десния крак и мощно я запрати в долния ляв ъгъл на пазената от Владислав Стоянов врата. Отбраната на Лудогорец отклони центриране в своето наказателно поле, но за лош късмет кълбото "кацна" точно на десния крак на безмилостния Бараган, който го запрати в мрежата.

Две минути по-късно "орлите" разиграха добра атака в половината на Валенсия, но чудесният финт на Марселиньо не завърши с точно подаване към негов съотборник. В 14' Михаил Александров също навлезе в пеналтерията на "прилепите", но крилото също сбърка с финалното подаване.

В 18' и късметът покри Лудогорец. Пако Алкасер бе оставен напълно непокрит в наказателното поле на домакините, като нападателят засече центриране на Картабиа. Топката обаче прелетя над напречната греда на вратата. Малко след това "орлите" отговориха с изстрел от дистанция на Йордан Минев, но националът бе твърде неточен в изпълнението си.

4072590

Постепенно се стигна до 23', когато отборът на Валенсия остана с десет души, а Лудогорец получи правото да изпълнява дузпа. Ветеранът Сейду Кейта фаулира готвещия се да стреля Роман Безяк, а реферът Клеман Тюрпен посочи бялата точка, гонейки малиеца от игра. Зад топката застана Роман Безяк, но Диего Алвеш спаси изстрела на словенеца.

4072591

Пет минути по-късно шансът отново не бе на страната на Лудогорец. Върджил Мисиджан стреля по прекрасен начин с левия крак, но диагоналният удар на холандеца срещна гредата. "Орлите" бяха наказани само две минути по-късно, когато Валенсия удвои аванса си. Федерико Картабиа изкочи зад защитата на българите и технично оползотвори асистенция на Пако Алкасер - 0:2.

До края на полувремето Лудогорец продължи да натиска, търсейки поне намаляване на пасива си. Изключително активен в тези минути бе Върджил Мисиджан, но няколко опита за удар на "лалето" не попаднаха в целта. В 44' пък Марселиньо взе грешното решение, предпочитайки да стреля, вместо да комбинира със свой съотборник. Удар опита и Роман Безяк, но словенецът бе крайно неточен. Валенсия от своя страна можеше да реализира и трети гол, но Владислав Стоянов отрази изстрел на Едуардо Варгас.

4072589

На почивката Стойчо Стоев бе принуден да извърши една промяна в своя състав, като Александър Барт напусна игра за сметка на Георги Терзиев.

"Орлите" стартираха вдъхновено втората част, осъществявайки натиск в половината на Валенсия. Силен удар на капитана Светослав Дяков срещна тялото на противников бранител, а малко след това се стигна до меле, завърши с корнер за "зелените".

4072592

След около час игра Валенсия нанесе и трети удар над своя съперник. Макар и с десет души на терена, испанският тим до голяма степен си осигури крайния успех в срещата. "Лос че" изпълниха статично положение пред вратата на Владо Стоянов, а Пако Алкасер отклони с глава към Филип Сендерос. Швейцарският национал също отигра кълбото с глава и намери долния десен ъгъл на вратата - 0:3.

4072604

Четири минути по-късно Лудогорец отново застраши пазената от Диего Алвеш врата, но и този път българският тим не успя да стигне до попадение. Капитанът Светослав Дяков стреля бомбено с десния крак, но ударът на халфа мина близо покрай дясната греда на вратата.

Постепенно мачът навлезе в последните си 20 минути, а Лудогорец продължи да търси поне почетно попадение в срещата. В 74' Михаил Александров опита изстрел, но без да затрудни Диего Алвеш. Минута по-късно Марселиньо също стреля, но твърде неточно и в аут.

4072605

Десет минути преди края численото равенство в мача бе възстановено. Влезлият като смяна Жуниор Кишада си изпроси глупав червен картон, посягайки без топка на противников футболист. Така бразилецът престоя само 20 минути на терена, преди да бъде отстранен от игра.

До края на срещата Валенсия доминираше, като малко раздели "прилепите" и от четвърти гол в мрежата на Владислав Стоянов.