Валенсия с уникален обрат в края срещу Атлетик (Билбао)

Валенсия стигна до невероятен обрат срещу Атлетик (Билбао) и победи баските с 3:2 в мач от 8-ия кръг на Примера дивисион.

Адурис даде аванс на гостите в 18-ата минута, но 8 по-късно Солдадо изравни от дузпа. Отново Адурис вкара за 1:2 в 29-ата, но съдията му показа спорен червен картон в 65-ата. Валенсия натисна и с два бързи гола в 89-ата и 90-ата минути стугна до ценния успех и засега Маурисио Пелегрино може да е спокоен за своя пост.

В Билбао със сигурност обаче няма да са доволни от съдията, който не показа червен картон на Рами, а и не отсъди 100%-ова дузпа за гостите.

Благодарение на победата си „прилепите" се изкачиха до 8-ата позиция и имат 11 точки. Атлетик пък е 15-и с 8 и е далеч от добрата форма, която демонстрираше през миналата година.

В самото начало Аморебиета се размина с гол за гостите, след като ударът му с глава мина на сантиметри от страничната греда на домакините. Последва атака за „прилепите", след която зловещ удар на Солдадо разтресе горната греда на вратата, пазена от Ирайсос.

Валенсия продължаваше да натиска в срещата, като в 16-ата минута Руис изпусна златна възможност за своя отбор, след като бе изведен на чиста позиция от Рами, но пропусна.

Тези пропуски бяха наказани в 18-ата минута, когато бившият играч на Валенсия Адурис напредна и с мощен удар от средно разстояние успя да разпечата вратата на домакините - 0:1 за Атлетик Билбао.

Радостта на баските обаче не траеше дълго, след като в 25-ата минута Екиса игра с ръка в наказателното поле, а съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Роберто Солдадо, който с хубав удар реализира за 1:1.

Атлетик обаче продължи с по-добрите си действия, а в 27-ата минута съдията не отсъди 100%-ова дузпа за гостита за игра с ръка на Руис. Въпреки това две минути по-късно Адурис отново беше в прегръдките на своите съотборници, след като се възползва от центриране от корнер и успя да промуши топката в мрежата на домакините - 1:2. В 40-ата минута той можеше да реализира и хеттрик, но ударът му мина встрани от вратата.

Валенсия натисна своя съперник през вторите 45 минути, но така и не успяваше да стигне до добри положения, а удар на Солдадо беше спасен от Ирайсос. В 65-ата минута пък дойде най-спорната ситуация, след като Адурис се спречка с футболист на Валенсия, а Рами дотича и събори нападателя. Съдията обаче счете, че само Адурис трябва да получи червен картон и остави гостите с 10 човека на терена.

Валенсианците направиха всичко възможно да изравнят, но Ирайсос парира всяка една възможност на домакините да отбележат, а гъстата отбрана пред него не позволяваше на техничните футболисти на Валенсия да се развихрят.

В крайна сметка обаче силният натиск даде резултат - в 89-ата минута Валдес беше изведен на чиста позиция, но ударът му бе париран от защитниците на гостите. Топката обаче стигна до Тино Коща, който стреля във вратата, топката рикошира в защитник и попадна във вратата.

Само минута по-късно резервата Нелсон Валдес се извиси над всички след центриране и с гръб към вратата насочи топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на Ирайсос - 3:2 за домакините.