Ударно начало за България на Балканиадата при юношите

Българският национален отбор по волейбол разби Сърбия с 3-0 гейма (25-23, 25-16, 25-16) в първия си мач на Балканиадата при юношите до 15 години, която се провежда в Добрич.

Възпитаниците на Драго Иванов изковаха блестящата победа след 62 минути игра пред близо 300 зрители в зала "Добротица".

Интрига имаше само в първата част, в която сърбите водеха с 8-5 и 16-14 при първите две технически прекъсвания, но в последните минути на гейма малките "лъвчета" успяха да обърнат резултата и да спечелят с 25-23 точки.

В следващите две части "трикольорите" бяха пълни господари на игрището, надделявайки с 25-16 във втория и третия гейм.

Най-резултатен в мача бе Ивайло Иванов, реализирайки 16 точки. Сърбинът Давид Мехич отбеляза 13 точки, като висок коефициент на полезност имаше и представителят на домакините от Добруджа 07 в националния ни тим Ивайло Калев, който завърши срещата с 11 точки.

В другата среща от деня Турция победи Румъния с 3-1 гейма (25-18, 21-25, 25-17, 25-20).

Победата ни с 3-0 гейма над Сърбия е голям успех за българския волейбол, който се дължи най-вече на треньорите в клубовете, в които тренират националите. Това заяви наставникът на „трикольорите" ни Драган Иванов след успеха на своите възпитаници в първия им мач на Балканиадата по волейбол при юношите до 15 години в Добрич.

„Мачът беше изключително нервен. Напрежението беше много голямо, тъй като играхме пред родна публика - пред семейства, приятели, приятелки, в залата имаше много публика, но успяхме да спечелим. Бяхме изненадани преди мача относно правилниците при които се играе на тези първенства, но момчетата показаха изключителен характер. Искам да поздравя всички за себераздаването им в мача.

Трябваше ни време, за да се ориентираме в цялата тази ситуация, защото едно е да играеш контролни срещи, а друго е да носиш националната фланелка в официални мачове. Искрено се надявам от утре нещата ни да бъдат малко по-организирани. Сърбия не е случаен отбор и победата ще ни даде голямо самочувствие. Преди няколко месеца бихме сърбите при кадетите, а сега и при юношите. Това показва, че нашите деца са по-напред във владеенето на отделните волейболни елементи", заяви Иванов.

Той внимателно изгледа другата среща от деня, в която Турция победи Румъния с 3-1 гейма. Треньорът на малките „лъвчета" заяви, че ще направи анализ на играта на предстоящите ни съперници. Иванов е категоричен, че отборите са преодолими.

„Нека не забравяме, че това са 15-годишни деца - възходите и спадовете в играта са най-характерни за тази възраст. Ще победи отборът, който покаже постоянна игра. Искрено се надявам това да сме ние", добави Иванов.

„Българският отбор заслужено ни победи. Според мен решаващ за изхода на мача се оказа крайния резултат на първия гейм. Борихме се докрай, имахме преднина, но в края на първата част допуснахме домакините да спечелят.

В резултат на това психологическото предимство бе на тяхна страна и те изцяло контролираха играта, а ние започнахме да правим изключително много грешки. Сервизът ни не беше на ниво в днешния мач и това бе една от причините да не можем да затрудним домакините", заявиха след срещата от щаба на сръбския тим.