Учиков вкара отбора си в Серия А1

Отборът на Фитоу Пърформанс (Падуа) спечели финалния плейоф във втора италианска дивизия и си осигури участие в Серия А1 от следващия сезон. Съставът на Николай Учиков спечели трудно втория си мач от финалната серия - 3:2 (21:25, 25:19, 22:25, 25:15, 15:11) при гостуването си на НГМ Мобиле (Санта Кроче), и така затвори серията в своя полза.

Българският диагонал не бе сред стартовите седем на Фитоу, но, когато в третия гейм нещата не вървяха добре за неговия отбор, Учиков влезе от ъгъла, остана в игра до края на мача и имаше основен принос за обрата на резултата. Учиков наниза 11 точки (10 атаки при 77% успеваемост, 1 блокада) за успеха.

Росо бе най-резултатен за победителире, реализирайки 20 точки при 68% успеваемост в атака, а за състава от Санта Кроче Алберто Елия наниза 17 пункта, но усилията му не се оказаха достатъчни. Николай Учиков е собственост на 3-кратните европейски клубни шампиони от Тренто, но през настоящия сезон наставника на тима Радостин Стойчев прецени, че е по-правилно Учиков да бъде преотстъпен в дръг отбор, където да има повече игрови минути.

Треньорът на Фитоу Паоло Монтаняни се похвали с успешната смяна след срещата: "Удовлетворението е огромно, чувстваме неописуема радост. В крайна сметка спечели отборът, който се доказа като по-силен. Срещата? Борихме се за всяка топка, не се предадохме, а влизането на Учиков бе решаващо. Благодарности към отбора, към екипа, към клуба и към привържениците. Списъкът за благодарности е много дълъг, но в момента съм прекалено развълнуван. Нека се насладим на момента - заслужаваме този успех."