Убедителна Барселона не изпусна лидерството

Шампионът на Испания Барселона се завърна на лидерската позиция в Примера, след като тази вечер каталунците сразиха с 3:0 гостуващия Малага в среща от 21-ия кръг.

Така "лос кулес" събраха актив от 54 точки - колкото има и Атлетико Мадрид, но каталунците са с по-добри показатели от "дюшекчиите". Трети с точка по-малко остава Реал Мадрид, който продължава да диша във врата на лидерите.

Жерар Пике откри за домакините през първата част, а Педро Родригес и Алексис Санчес добавиха по едно попадение след почивката. Лионел Меси отново не успя да се разпише, но и този път аржентинецът демонстрира впечатляващи заложби в ролята на плеймейкър.

Наставникът на домакините Херардо Мартино постави Лионел Меси, Алексис Санчес и Педро в предни позиции, докато Серхио Бускетс, Шави и Сеск Фабрегас действаха в средата на терена. Жорди Алба, Жерар Пике, Хавиер Масчерано и Дани Алвеш стартираха пред вратаря Виктор Валдес. В групата на каталунците пък се завърна Ибрахим Афелай, който от дълго време не бе играл в официален мач за клуба. Холандецът се появи на терена минути преди края.

Бернд Шустер заложи на Роке Санта Крус като острие, докато Пабло Перес, Дуда и Хуанми помагаха на парагваеца от втора позиция.

Още в 5' каталунците удариха една от гредите зад Уили Кабайеро. Алексис Санчес получи чудесно подаване от Фабрегас и технично чукна топката, но кълбото срещна левия страничен стълб на вратата. Малко след това Шави опита да изненада вратаря от статично положение, но Кабайеро успешно боксира. В 9' андалусците изпълниха опасно пряк-свободен удар, но Виктор Валдес плонжира атрактивно и отрази.

В 22' добра възможност се откри пред Лионел Меси. Аржентинецът получи подаване от Педро и чукна топката покрай стража на гостите, но не успявайки да намери очертанията на вратата. В 25' Дани Алвеш изкочи на добра позиция, но опитът за технично копване на „кариоката“ не се оказа ефективен.

4060769

Барса продължи да атакува, но първият гол в мрежата на гостите така и не идваше. В 32' Жорди Алба се озова зад защитата на Малага и стреля с левия крак, но Уили Кабайеро отново реагира адекватно. В 35' Педро стреля с глава, но бранител на Малага изби с крак. Малко по-късно отново Алба изкочи на стрелкова позиция, но и този път Кабайеро докосна топката и изби в корнер.

4060770

Логичното все пак се случи в 40', когато Жерар Пике реализира във втори пореден мач от Примера и изведе Барселона напред. Алексис Санчес отклони топката с глава след изпълнение на корнер, а кълбото попадна право в непокрития Пике. „Тройката“ стреля безпощадно с десния крак и даде аванс на шампионите – 1:0.

И втората част на „Камп Ноу“ стартира със спасяване на Уили Кабайеро. В 52' Алексис стреля силно по диагонала, но аржентинският страж показа рефлекс и отрази. Две минути по-късно Сеск Фабрегас изкочи зад защитата и опита нещо средно между удар и центриране, но и този път вездесъщият Уили се намеси. Секунди по-късно Жерар Пике бе много близо до втори гол, но този път топката срещна гредата.

4060768

Високото темпо на Барселона отново даде резултат в 55', когато Педро Родригес удвои. „Седмицата“ получи подаване от Лео Меси и стреля прецизно с десния крак, не оставяйки шансове на Уили Кабайеро за 2:0.

След около час игра резултатът на „Камп Ноу“ стана и класически. Лео Меси отново пусна към Педро, който от своя страна намери връхлитащия Алексис. Чилиецът вкара на празна врата и до голяма степен уби интригата в срещата, покачвайки на 3:0. Минути по-късно Меси стреля опасно от пряк-свободен удар, но на сантиметри от напречната греда.

4060767

До края срещата вече се доиграваше, а минути преди края Херардо Мартино даде възможност на Ибрахим Афелай да запише първи минути за каталунците от доста време насам. Холандецът замени Алексис Санчес и обра овациите на трибуните, заемайки позицията на чилиеца. Нови попадения пък така и не последваха, а с днешния успех Барса отново се изкачи на лидерската позиция в Примера Дивисион.