Убедителен Лукойл Академик достигна финала

Лукойл Академик ще защитава титлата си, след като в четвъртия мач от полуфиналната серия в надпреварата на НБЛ постигна трета победа срещу Черно море порт Варна и спечели серията с 3:1. Гостите победиха с 82:64. Шампионите ще играят с победителя от другата полуфинална серия между Балкан и Левски, в която ботевградчани водят с 2:1 победи.

За Черно море порт Варна двубоят започнаха Асен Великов, Симеон Илиев, Джордже Тресач, Милян Пупович и Педжа Стаменкович. Треньорът на гостите Сашо Везенков заложи в началото на Божидар Аврамов, Антъни Уийдън, Юре Лалич, Кристофър Дън и Аландо Тъкър.

След равенство в резултата при 2:2 в началото на мача гостите успяха да реализират 7 поредни точки и поведоха с 9:2. Домакините играеха много добре в защита, но в атака допускаха често грешки, които им попречиха да намалят изоставането си. Гостите спечелиха оспорваната първа част с 21:19.

В началото на втората четвърт играта бе оспорвана, но след близо 4 минути игра домакините намалиха пасива си до само точка - 26:27. Отново грешки в атака на Черно море порт Варна и лоша стрелба позволи на Лукойл Академик да поведе с 6 точки при 33:27. Стрелбата на домакините, особено от зоната за три точки, през първите две части не вървеше. Малко повече от минута преди почивката гостите имаха аванс от 10 точки при 39:29. Преди последните две части шампионите имаха преднина от 14 точки - 43:29.

След почивката гостите за около три минути игра поведоха с 19 точки - 50:31. Шампионите играеха много добре в защита и не оставяха особени шансове за играчите на Черно море порт Варна. Четири минути преди края на третата част гостите водеха вече с 25 точки. Преди последната четвърт шампионите имаха комфортен аванс от 22 точки - 66:44.

Домакините започнаха последната четвърт с две поредни тройки на Педжа Стаменкович и Милян Пупович и намалиха пасива си на 16 точки - 50:66. Гостите бързо успяха да възстановят преднината си, но една от точките бе подарена на шампионите, след като съдиите отсъдиха тройка за тях, но стрелбата бе в зоната за 2 точки.

До края на срещата Лукойл Академик нямаше проблеми и спечели двубоя и съответно полуфиналната серия с 3:1 успеха.