"У нас Ивет Лалова има най-добрите условия за подготовка в света"

снимка: БТА

В България за Ивет Лалова има най-добрите условия за подготовка в света, а тя предпочита да ходи в чужбина (в Италия бел.авт.).

 

Изказването е на личния треньор на Ваня Стамболова Георги Димитров, който индиректно упрекна европейската шампионка на 100 метра гладко бягане, както и други наши представители в леката атлетика на Олимпиадата в Лондон.

 

Според Димитров единствено за неговата дисциплина - дълги спринтове - няма подходящи условия у нас, докато за много други спортове от атлетиката не е сложно да се намери удобна зала.

 

В интервюто си за ТВ7 той визира тласкането на гюлле, като нашият олимпиец Георги Иванов не можа да се класира за финала в Лондон 2012.

 

Също така Димитров даде за пример хоризонталните скокове, които не изискват особено специфични условия за подготовка - Антоанета Бънова завърши предпоследна в тройния скок на Олимпиадата.

 

В друга част от изказването си треньорът на Ваня Стамболова даде информация за физическото състояние на спринтьорката и пояси, че тя е станала жертва на лекарска грешка.

 

„Твърдя най-отговорно, че за Ивет Лалова в България има най-добрите условия за подготовка в света - за 60 и 100 метра в Пловдив има топла тартанова писта с отлично оборудване на 30 градуса зимата спокойно може да се готви. В Белмекен също има страхотни условия и тя може да си се готви където пожелае, обаче тя отива в чужбина.

 

За къси и средни разстояния не са необходими много условия. За тласкане на гюлле, за хоризонтални скокове има отлични условия, само за моята дисциплина - дългия спринт - няма никакви условия. На нас ни трябва кръгова зала, затова отиваме в чужбина - виждате, че се дават едни пари за напълно различни необходимости.

 

Основното е, че за да нямаме спортове, причината е, че нямаме треньори - трябва да се направят хиляди щатове за треньори, а в момента няма нито един. Трябва да има закон за спонсорството, закон за спорт в училищата...

 

Първото оправдание на всички са спортните бази, но истината не се казва - на другия ден след Олимпиадата в Сеул да не мислите, че е изчезнала базата, в която тренираха 2 милиона души. Аз съм правил лагери през тежките 90-те години на Белмекен, в Петрич по 70 човека национален отбор по лека атлетика, можете ли да ми кажете защо сега няма нито подготовка, нито отбор, нито треньори...", завърши Димитров.