Тотнъм скъса билета на Челси за Шампионската лига пред собствените му фенове

снимка: twitter.com

Тотнъм спечели с 3:1 срещу Челси на „Стамфорд Бридж“ в лондонското дерби от 31-ия кръг на Висшата лига, което бе пряка битка за място в топ 4. „Сините“ на Антонио Конте поведоха в резултата с попадение на Алваро Мората, но Кристиан Ериксен изравни до края на полувремето с гол шедьовър. След почивката пък Деле Али приглуши песните на домакинските привърженици с две попадения, които накараха Челси да се сбогува с мястото си в първата четворка.

Мачът започна с домакински натиск на Челси, довел до удари на Уилиан и Виктор Моузес, които обаче бяха спасени от Юго Лорис. От другата страна Киърън Трипиър опита да изненада Уили Кабайеро с далечен удар, но той премина малко над вратата. Тотнъм така и не успя да установи контрол над играта и се стигна до 30-ата минута, в която „сините“ поведоха.

Моузес проби по десния фланг и центрира меко, Юго Лорис излезе да избива топката, но увисна, а Алваро Мората чакаше само това, за да нанесе смъртоносен удар с глава за 1:0.

Тотнъм се поокопити след грешката в отбрана, а Ериксен изпробва рефлекса на Кабайеро от далечна дистанция. Аржентинският страж бе непоклатим, но не така беше в 45-ата минута, когато датският плеймейкър на Тотнъм пробва пак късмета си. Този път той съумя да изравни след мощен изстрел от около 25 метра, който се удари в напречната греда и влетя във вратата на Челси.

„Шпорите“ започнаха много по-добре втората част и това си пролича в 60-ата минута, когато опасна атака завърши с мощен удар на Хюн-Мин Сон. Той стреля от далечна дистанция, а Кабайеро спаси със сетни сили и изби в корнер.

Две минути по-късно обаче стражът на Челси нямаше отговор на опасното нападение на гостите, завършило с попадение на Деле Али. Той бе изведен зад отбраната с невероятен пас на Ерик Дайър, спря си топката перфектно и прониза Кабайеро в близкия ъгъл, за да осъществи пълен обрат.

В 66-ата Деле Али заби пореден куршум в сърцето на Челси и накара „сините“ да се сбогуват за мястото си в топ 4. Ериксен пусна техничен пас към Сон, а той нахлу в пеналта, измами стража на домакините и няколко бранители, след което топката се озова в Али. Кошмарната отбрана на Челси не му попречи и англичанинът отбеляза втория си гол от няколко метра на почти празна врата.

Маркос Алонсо опита да върне интригата няколко минути по-късно, но ударът му от воле опъна външната страна на мрежата.

След тежкото поражение пред собствените си фенове Челси остава на 5-а позиция с 56 точки. „Сините“ записаха трета загуба в последните 4 мача, докато Тотнъм отчете пета поредна победа. Тимът на Почетино е на 8 точки пред „сините“ на 4-ото място, а до края остават едва 7 мача, което означава, че шансовете на Челси да играе в Шампионската лига през следващия сезон са минимални.