Тотнъм се прояви като дарител по време на кризата в Панатинайкос

Изпадналият в тежка финансова и психическа криза Панатинайкос стигна до героично равенство 1:1 при домакинството си на Тотнъм във втория кръг от Лига Европа, за да зарадва макар и малкото си фенове по трибуните.

Гостите от Англия поведоха в 34-ата минута чрез красив удар с глава на Майкъл Доусън след прекрасно центриране от статично положение. В 77-ата обаче Юркас Сейтаридис пусна чудесен извеждащ пас за испанския нападател на Панатинайкос Хосе Тохе и острието с плонж матира вратаря Уго Льорис - 1:1.

Така Тотнъм отново даде индикации, че няма да взема насериозно турнира Лига Европа, въпреки че наставникът Андре Вилаш-Боаш беше заложил на основните си футболисти за гостуването в Гърция. Въпреки това поведението на играчите на терена подсказваше, че те по-скоро мислеха за предстоящия мач с Астън Вила от Премиършип в събота.

„Шпорите" имат 2 точки и заемат трето място в класирането на Група J. Панатинайкос е последен с 1 пункт, докато Лацио е лидер с 4 пред словенския Марибор с 3.

Римските „орли" се наложиха трудно с минималното 1:0 над Марибор в другия мач от групата, като единственото попадение бе дело на Едерсон в 62-ата минута. Гостите пък завършиха двубоя в намален състав, след като Видович беше изгонен с директен червен картон четвърт час преди края.

В самото начало на първото полувреме Тотнъм заслужаваше да получи правото да изпълни дузпа, защото след центриране от корнер топката беше спряна с ръка от Андре Пинто. Реферът обаче не намери за нужно да посочва бялата точка.

Очаквано „шпорите" бяха по-активни преди почивката, но нямаха чисти голови положения, защото акциите им се сблъскваха с добре организираните бранители на Панатинайкос. Най-близо до попадение стигна Клинт Демпси с изстрел от 20-ина метра, който обаче мина на сантиметри от гредата.

В 34-ата минута все пак Тотнъм поведе в резултата, след като се възползва отлично от статично положение до наказателното поле на гръцкия тим. Том Хъдълстоун центрира в пеналтерията, а Майкъл Доусън се извиси над отбраната на противника и с красив изстрел с глава прати топката неспасяемо в мрежата. Защитниците на Панатинайкос не сметнаха за нужно да пазят персонално играча на „шпорите" и резонно бяха наказани.

До края на полувремето Тотнъм не сметна за нужно да вдига оборотите и се стремеше просто да съхрани преднината си и да изчака да свърши срещата.

Лежерното поведение на гостите през втората част им изигра лоша шега, защото се случи неочакван частичен обрат, който донесе скъпоценна точка на сметката на гърците. Все пак, Джърмейн Дефоу имаше добър шанс да вкара втори гол за Тотнъм в 55-ата минута, но ударът му мина встрани от вратата, а Демпси отново демонстрира неточен мерник.

В крайна сметка добра контраакция на домакините в 77-ата минута матира защитата на „шпорите" - пас отдясно по земя на Сейтаридис разцепи отбраната на лондончани, а Хосе Тохе се протегна максимално, за да прати топката покрай тялото на вратаря Уго Льорис - 1:1.