Татуираните българи: Версия "ММА боец"

галерия:

снимка: Христо Узунов/ Div.bg

Александър Георгиев е един от топ бойците на България. Има множество ММА срещи, участва в граплинг турнири, а също така се занимава и с треньорска дейност. С две думи - сериозен тип.

 

В последните няколко години той е един от най-постоянните български състезатели на ринга.Той попадна в рубриката на Div.bg  за татуираните българи. Вижте какво сподели Сашо специално за Div.bg за развитието на ММА в България и татуираните бойци.

Как се казваш и с какво се занимаваш?

Казвам се Александър Георгиев и в момента съм част от клуба "Friends MMA". Един от треньорите съм.

 

В последните няколко години ММА боевете станаха много популярни в България. Според теб каква е причината за това?

Причината е, че това е най-атрактивният боен спорт. От гледна точка на това, че правилникът е най-освободен и има най-много екшън от всички бойни спортове.

 

Има ли интерес за тренировки по ММА?

Да, идват постоянно хора, дори и такива, които нищо преди това не са тренирали. Искат да научат от всичко по малко. Има и други, които са тренирали основни спортове - бокс, кикбокс, борба.

 

По-добре е да си тренирал нещо и след това да се захванеш с ММА, нали?

Да, много по-добре е да имаш основен спорт и оттам да градиш, отколкото да започнеш всичко отначало.

 

 

Да си дойдем на думата обаче - кога си направи първата татуировка и защо?

В началото на десети клас. Завършил съм художествено училище и тогава рисувах много. В началото съм си рисувал сам татуировките, беше ми интересно. Още от малък си рисувах нещо като модели за татуировки. И в един момент реших, че това, което съм нарисувал, мога да си го направя върху мен. Отидох с листа при татуировчика и казах "Искам това!" и така започнах. Първата татуировка ми е на ръката.

 

Забелязала съм, че състезателите в бойните спортове са доста татуирани. Защо?

Всичко идва от филмите, според мен. Малко повече се филмират разни момченца и искат да приличат на други момченца. То така става верижна реакция. В един момент се получава така, че например в ММА почти няма състезател без татуировки, което не мога да си го обясня. Не знам каква е логиката. Може би си мислят, че са по-страшни така.

 

 

Точно това си мислех, че сигурно си придават по-боен вид...

Да, може би и това. Аз например съм татуиран, преди да започна да се занимавам с бойни изкуства. Впоследствие започнах да тренирам.

 

Всъщност спортистите като цяло доста се татуират - футболисти, баскетболисти... Имаш ли такова наблюдение?

Да. В момента наистина има някаква вълна. Това е така, защото може би спортистите са с по-освободено мислене, а и вече татуировките не са това, което бяха. Вече хората нямат тази граница да мислят за татуираните, че са например престъпници, както беше едно време. В момента хора с всякакви професии си правят татуировки. Просто сега правят това, което им харесва - ето виждаме и протестите, които се случват. Сега всички започнаха да се освобождават, вече нямат тези задръжки. Всичко е свързано.


Добре, на теб лично татуировките пречат ли ти или ти помагат за това хората да те възприемат сериозно?

Пречили са ми, може би някой път са ми помагали. В момента в България татуировките може би повече пречат все още, отколкото да помагат.

 

 

Да, когато срещнат много татуиран човек, все още много хора си мислят, че е опасен и несериозен. Докога така?

И аз това се питам и честно казано понякога се дразня, че хората първо ме възприемат по татуировките, а после казват "Ааа, не си чак толкова страшен всъщност..."


А какви са ти наблюденията - жените впечатляват ли се от солидно татуирани мъже?

Има такива жени, други - не. Например моята приятелка не се впечатлява, тя не харесва татуировки.

 

А такива, които да се притесняват?

(смее се) Не, колкото и да е, по-скоро се впечатляват.

 

Кой според теб е най-големият мит за татуираните хора у нас?

Най-големият мит е, че са несериозни, че не си изкарват парите с честен труд, че са престъпници.

 

Кое е най-важното нещо, за което трябва да внимават хората, които сега започват да се татуират?

Да си правят неща, които имат значение за тях. Да имат ясна представа и идея какво искат да си направят и тогава да отидат да се татуират, а не да решат, че искат татуировка, да отидат в студиото, да си харесат нещо за 20 минути и да си го направят. После ще съжаляват. Да ми вярват на мен. (смее се)

 

Защо, ти съжаляваш ли за някоя татуировка?

Не, не съжалявам, защото всяка една значи нещо за мен, някакъв вид спомен. Но примерно, ако можех да се върна назад, бих си направил по-различни татуировки. Но човек така е създаден, че винаги на главата му идва нещо друго. Но не съжалявам, в никакъв случай не съжалявам.

 

Неда Ковачева

Div.bg