Свилен Нейков за борбата, МОК, допинга и спорта в училище

снимка: Булфото

До къде стигна реформата в спортните училища и кой ще участва в благотворителния мач в чест на Стилиян Петров? Свилен Нейков, министърът на спорта в оставка, беше гост в сутрешния блок на "Нова телевизия".

 

Да ви попитаме на първо място по актуалната тема в последните седмици - има ли официално искане от протестиращите за наемане на зала "Армеец", плащал ли е някой някакви пари и кой?

 

Не, имаме разговори на наши служители, които са ги направили, от министерството, и между Янаки Ганчев. Обяснено е, че по същото време в "Арена Армеец" специално има DJ парти, на базата на което няма възможност да бъде предоставена залата.

 

А въобще даже, да ви кажа, не се е споменавало за някакви плащания. Не са се водили такива преговори. Също така сме проверили и в другите наши зали, които са "Фестивална" и "Христо Ботев", по същото време също има мероприятия спортни там. И те казаха, че ще търсят друг вариант. Но разговори за плащане въобще не е ставало въпрос. . .

 

Минаваме на спортна тема сега. Ще продължи ли Станка Златева да се състезава за България?

 

Аз мисля, че Станка Златева ще продължи да се състезава за България. Знаете за последния ни разговор с нейния треньор Симеон Щерев, който пое ангажименти както пред министерството, така и пред федерацията за подготовка, пълноценна, на Станка Златева в предстоящите световни първенства в следващите години.

 

Така че мисля, че Станка Златева има необходимите условия в България, за да се подготвя. Вече мястото и начина на подготовка ще определи нейният треньор.

 

Дай боже. И като си говорим за големи имена, Армен Назарян обяви гладна стачка, защото борбата отпада от Олимпийските игри. По някакъв начин ще се опитате ли да му помогнете, да лансирате някаква дискусия. . . или нещо да се случи?

 

Аз мисля, че всички тези, така, действия, които се направиха и от президента на федерацията, всички тези писма, са достатъчно красноречив факт за подкрепата, поддръжката не само на държавата в лицето на Министерство на спорта и на Българския олимпийски комитет. . .

 

Всички държави изпратиха своите, така, анонси и всички тези доклади до Международния олимпийски комитет, с които ще се. . . Мисля, че там целта беше друга, по-скоро някакви отношения към нейния председател. . . на международната федерация. Така че може би борбата няма да отпадне като спорт. . .

 

Очаквате благоприятно развитие на този казус.

 

Благоприятно развитие. Трябва да спрем с всички тези действия принципно към Международния олимпийски комитет, защото и те ни отвръщат с обратна сила.

 

Тоест те казват - ние ще запазим медала на Валентин Йорданов, тъй като няма обстоятелства и обструкции, при които ние да го присъдим на други. . . Мисля, че трябва да престанем в тази насока, а наистина да защитаваме позицията както трябва. . .

 

Предстои благотворителен мач в чест на Стилиян Петров. Две важни неща около него. Да ни разкажете първо кой ще участва в мача и после на кого ще помогне. (Повече информация за въпросния двубой четете на този линк)

 

Ще участват Астън Вила, ветераните, срещу златните момчета от 1994 година на България, като треньорът господин Пенев ще определи състава. И най-хубавото е, че по същото време ще текат и други мачове между деца, които ще съпътстват, така да се каже, големия мач между Астън Вила и нашите футболисти.

 

Така че имаме очакване също и Димитър Бербатов да се включи, ако физически му позволява транспортът, т.е. да може да се придвижи, за да дойде до България по същото време. Така че имаме много хубава инициатива, която искаме да реализираме на 25 май на Националния стадион "Васил Левски". Каним всички срещу 10 лева вход, като билети, като сумата ще бъде дарена на деца, болни от левкемия.

 

Като сме заговорили за деца, спортните училища са една от основните теми, която се отнася и към вас, и като цяло в образованието. Докъде се стигна с реформата там? Какво още може да се направи и какво предстои, и дали ще бъде направено при така стеклите се обстоятелства?

 

Спортните училища наистина са един много важен фактор от системата за спортна подготовка. Ние изключително много разчитаме на тях и направихме изключително много законодателни промени. Искам да кажа, че много трудно успяхме да върнем пет, а очакваме и пловдивското училище всеки момент да дойде, да се прикрепи към Министерството на спорта. . . тоест имаме шест държавни спортни училища в бъдеще време.

 

Като на първо място направихме концепция за развитието на спортните училища в Република България, в която се утвърждават принципите, партньорствата, организацията и начинът на дейност като функциониране.

 

Направихме система за оценка и контрол на спортната подготовка и за приема на всички деца по различни видове спорт. Тази оценка беше изградена съвместно с Национална спортна академия и националните федерации.

 

Тоест ние сме дали възможност тези национални федерации, всички, наши, да определят тези нормативни искания. По-късно вече реализирахме също така и мониторингов контрол, това, което искаше да направи образованието - по всяко едно време да се следи едно дете какви оценка има.

 

Това вече ние сме го направили. Имаме разработен софтуерен продукт, на базата на който ще следим развитието както от приема на даденото дете, така и по време на неговото израстване. Оценките, които ще бъдат поставени, са изградени от пети до дванадесети клас, като те се характеризират по пол, възраст и квалификация към всеки отделен спорт.

 

Имаме много неща, които сме направили. Разчитаме изключително много в бъдеще на спортните училища те да се изградят като центрове за високо спортно майсторство. Тоест да направим така, че постепенно от клубовете да прехвърлим дейността и към спортните училища, тъй като тази система е наложена още преди повече от пет-шест години в Румъния, в Полша, в Унгария. И ние виждаме, че има, така, просперитет.

 

Тоест тези големи центрове, които ще бъдат създадени, олимпийски, ще има възможност да подготвят определен брой деца, които да бъдат конкурентоспособни, и по този начин да се формират националните отбори на страната.

 

Талантите в спорта в България обаче се раждат и в обикновените училища. И като си говорим за спорт и за училища, не мога да не ви питам - достатъчно ли е застъпен според вас спортът в масовите училища в България. И това, че примерно спортът е на такова ниво в момента не пречи ли всъщност на развитието на децата, които имат време за някакви неща, които не са полезни, показваме в новините постоянно?

 

Това е много болна тема, тъй като спортът не е добре застъпен в училище.

 

Има много какво да се желае като промени, но там промените сякаш бавно стават. Тук вече стигаме до възпитанието в семейството, въздействието на родителите, средата, в която живее детето, и по какъв начин то се управлява.

 

Тоест имаме много, което да желаем като реформа в тази посока. Мисля, че имаме резерви. Трябва да определим няколко вида спорт, които са традиционни за България, и те да бъдат застъпени в тези обикновени училища, да кажем.

 

Докато в спортните училища, в България има 23, от които 19 общински и 5 държавни за момента, надявам се и пловдивското всеки един момент да го прикрепим. . .

 

Като си говорим за постижения на спорта, имаме и нов допинг център, който се следи от 16 камери. Означава ли това, че сме спечелили вече някакво доверие от страна на световния спорт? Има ли акредитация?

 

Голям напредък реализирахме с антидопинг центъра. Той вече е готов. Искам да кажа, че започваме да изследваме над хиляда проби годишно както за целия елитен спорт, така и в спортните училища, защото нашата основна цел е да изчистим допинга в детската възраст.

 

Този антидопинг център ще реализира програми, освен неговата дейност като цяло, той ще реализира програми, образователни, обучителни за всички тези, които са в спортните училища, и масово във всички останали, за да може наистина децата да знаят какво си купуват от аптеките, какво е въздействието на медикаментите. И на тази база мислим да помогнем на обществото като цяло.

 

Казвате, че искате да изчистите допинга в детска възраст, да приемаме ли, че в момента процентът на деца, ползващи стимуланти, е висок?

 

Имаме употреба на такива препарати, и то главно във фитнес центровете. Имаме употреба от, така, както казваме ние, производства, които са нерегламентирани в България. Купуват се субстанции от деца и те не знаят какво точно съдържат съответните пликчета или медикаменти, които си купуват. Така че това е много широко застъпено.

 

А колкото до антидопинг центъра като мониторингов контрол, от Европейския съюз имаме положителна оценка и в доклада се пише, че държавата и правителството си е свършило отлично работата по отношение изграждането на антидопинг центъра за България.

 

Не трябваше ли да се поработи малко повече, сам казахте, срещу лесния достъп на децата и на хората, младите хора, които тренират, до подобни вещества примерно в интернет? Изключително лесно човек може да си купи какъвто си иска препарат.

 

Да, всички граници са отворени. Знаем, че достъпът до такива медикаменти е, така, свободен. Ние се опитахме. . . работим съвместно като програма и с МВР по този въпрос. Имаме хванати субстанции, знаете, на границата, на летището, които се внасят.

 

И се опитваме вече да търсим възможности за влизане и във фитнес центровете.

 

Една друга постепенна промяна претърпя и тотото. Как я приемат хората, доволен ли сте вие от резултатите? Новите фишове по-сложни ли са?

 

Вижте, изключително напреднахме с програмата за развитие на спортния тотализатор, тъй като в сегашно време или в XXI век ние не можем да си мислим, че всички фишове ще се пълнят в чували и ще се пренасят с коли, за да достигнат до централния офис и да бъдат обработени.

 

Така че с новата система, която е новите терминали, новата обработка, която е централно свързана с. . . т.е. централизирана система, ние мислим, че ще подобрим с 20 процента, така, приходите в спортния тотализатор.

 

Искам само да кажа, че през изминалите три години спортният тотализатор работи отлично като програма, защото в миналото, като 21 процента, който се. . . приходите бяха 22 милиона и 900 хиляди лева, а в момента, при 17 процента, те са 23 милиона и 500. . .

 

По-добра ефективност.

 

Много по-добра ефективност. Работеше спортният тотализатор и подпомогна наистина спортните федерации и провеждането на домакинства в България.

 

Гледах спектакъла на Данчо Йовчев, много вдъхновяващо. Само че се страхувам, че може би хората, които ще го наследят, са още далеч, предвид и това, че спортните училища тепърва започват да се развиват. Кое ви кара да се гордеете в спорта в момента и страхувате ли се за бъдещето му?

 

Първо се радвам, че стана един страхотен спектакъл в "Арена Армеец" в София, където Данчо Йовчев завърши своя, така, спортен път. Той е един наш голям състезател, с който България може да се гордее във всеки един момент, той е пример като възпитателни функции за нашето бъдещо поколение.

 

И се надявам, че тези малки дечица, които видяхме в залата, все някое от тях ще стане шампион, пък дай боже това да се случи и в "Арена Армеец".

 

Така че имаме, имаме деца, имаме талантливи деца. В момента най-важното. . . знаете, не искам да говоря за спортна база, направихме много по отношение изграждането на спортни бази и центрове, така, комплексни центрове за високо спортно майсторство. В момента е много важно вече организация на дейността, да напълним тези бази с деца и да кажем отново, че спортът е този, който е социалният феномен и че всеки трябва да подходи към него с разбиране. . .

 

Не мога да не ви попитам, миналото лято беше доста изпъстрено с емоции, къде положителни, къде не чак дотам, свързани с българския волейбол. Той като че ли е новата страст на българите. Какво очаквате там да стане тази година, това лято, в следващите?

 

Аз мисля, че там организацията и подготовката е нормална. Виждате, че при анормални действия по отношение на цялата година като организация, съпътстващи с бурни такива скандали. . .

 

Скандали доста имаше, да.

 

Все пак момчетата успяха и се класираха в първата четворка.

 

Геройски.

 

Геройски на Олимпийските игри, което е един невероятен успех за България. Мисля, че имаме своите надежди. . .

 

Да разчитаме ли, че ако им се осигури и ако средата се успокои, и по-нагоре от това място може да стигнат?

 

Да, при една по-добра, така, атмосфера, по-спокойна атмосфера ако може да се предостави на федерацията, мисля, че ще имаме и по-големи успехи, защото нашите момчета са добри, имаме много хубав отбор по волейбол в момента, трябва да положим максимални усилия да го съхраним. А финансово мисля, че те бяха обезпечени по всякакъв начин от държавата.

 

Добре, на финала, който и да спечели следващите избори и чиито и да е следващият мандат в спортното министерство, вашият съвет, какво първо трябва да се свърши?

 

На първо място, промените, които ние направихме по отношение на програмите за олимпийска подготовка, където искаме да изградим тези центрове за високо спортно майсторство, това да се съхрани за големия спорт, за да може след три-четири години, съвместно със спортните училища, да имаме резултати.

 

На второ място, или може би на първо, наравно с олимпийската подготовка, знаете, че дадохме голям превес на детско-юношеския спорт. . . тоест ние отделихме 6.5 милиона, които в момента ги насочваме към клубовете и към децата, за да може там да подпомогнем масовия спорт.

 

И не на последно място, към хората с увреждания. . . тоест ние все повече се опитваме да приспособяваме всички наши спортни бази за хора с увреждания и в неравностойно положение, за да може те да се ползват по най-добрия начин, приспособяваме ги. Ето това са трите приоритета, които трябва наистина да се запазят.

 

Отделно вече тази политика, която. . . значи, България е жадна за продължаване на изграждане на инфраструктура и на спортни обекти и съоръжения, защото искаме да бъдем една модерна държава и да се борим със световния спорт.